Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Oferty pracy dramatycznie szybko znikają. BIEC: największa redukcja od 21 lat

43
Podziel się:

W ciągu miesiąca liczba publikowanych w internecie ofert pracy spadła o 28 proc. Eksperci BIEC tak dużą jednorazową redukcję w skali kraju odnotowali po raz pierwszy od początku monitorowania rynku wakatów, czyli od 1999 roku.

Ubywa ofert pracy. I to w szybkim tempie.
Ubywa ofert pracy. I to w szybkim tempie. (Materiały prasowe)

Wyliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) Barometr Ofert Pracy (BOP) - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - spadł o 32,6 pkt do 218 pkt. To oznacza, że w kwietniu ubyło około 28 proc. ofert zatrudnienia. Eksperci nie mają wątpliwości, że realny wzrost bezrobocia jest dopiero przed nami.

"Analizując stan rynku wakatów od samego momentu wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego należy zaznaczyć, że w przekroju całego kraju jest już ich o 40 proc. mniej, a obecne wartości oscylują na poziomie zbliżonym do stycznia/lutego 2015 roku" - czytamy w raporcie BIEC.

Podobne wyniki notuje Wielka Brytania, w której w tym samym okresie liczba wakatów spadła o 42 proc. Nieco łagodniejsze spadki wystąpiły w Austrii - 28 proc., Szwecji - 25 proc. oraz Holandii - 24 proc. Gorzej jest zaś w Australii, gdzie ofert jest już o 54 proc. mniej niż w lutym.

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

BIEC podał, że według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy negatywne, skutki globalnej pandemii objęły już 190 mln pracowników i przewiduje się wzrost tej liczby.

Eksperci wskazują, że rynek wakatów został najbardziej dotknięty w regionach o strukturze przemysłu zorientowanej na branże dostarczające rozwiązań dla turystyki i transportu, a także w samej turystyce.

W kwietniu 47 proc. wszystkich obserwowanych ofert w sposób bezpośredni umożliwiono potencjalnym pracownikom przeprowadzenie całego procesu rekrutacji w trybie zdalnym, co jest o 7 pkt proc. wyższym wynikiem niż przed miesiącem. Wzrósł również odsetek ofert, w których umożliwiano pracę zdalną - wyniósł 5 proc..

"Spadek liczby wakatów w kwietniu dotyczył w największym stopniu ofert pracy fizycznej oraz dla tej absolwentów nauk społecznych i prawnych. Najmniejszą redukcję notujemy dla absolwentów nauk ścisłych i inżynieryjnych" - czytamy w raporcie.

Wskazano w nim, że w kwietniu w zawodach usługowych redukcja w największym stopniu dotknęła szeroko pojętą turystykę, w której spadek liczby wakatów w samym kwietniu był na poziomie 70 proc., zaś w relacji do lutego - 84 proc.

"W logistyce spadek liczby wakatów był na poziomie średniej krajowej. Wyjątkiem jest jednak transport, która to kategoria znalazła się wśród tych, w których spadek był najmniejszy, wynosząc jedynie 10 proc.".

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(43)
Pracownik
4 lata temu
Ludzie nie zrozumieli, że wirus zostanie z nami na dłużej. Trzeba się przekwalifikować, a nie siedzieć na dupie i czekać na powrót do pracy. Wielu etatów już po prostu nie ma
Ss
4 lata temu
A ja szukam handlowcow i nie moge znalezc kogos kto sie nadaje
Ss
4 lata temu
A ja szukam handlowcow i cisza
Robal2020
4 lata temu
A na kogo obecnie lądujący na bezrobociu głosowali? To niech następnym razem pomyślą, nim, znowu zagłosują na cwaniaków, którzy im obiecają, że zabiorą innym żebym im dać bo im się należy.
zxc
4 lata temu
Zawsze stawia się na gospodarkę są cele pierwszorzędne i drugorzędne lepiej paści na wirusa niż z głodu. Więcej ludzi umrze z powodu bankructw niedostępności do lekarzy i oby nie z głodu.
...
Następna strona