Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Opłata mocowa. Ogłoszono stawki na przyszły rok

175
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił nowe stawki opłaty mocowej, które będą obowiązywały od 2023 r. Gospodarstwa domowe zapłacą maksymalnie 13,35 zł netto miesięcznie. Dla pozostałych odbiorców opłata wyniesie 0,1024 zł za kWh pobraną między godzinami 7 a 22.

Opłata mocowa. Ogłoszono stawki na przyszły rok
Opłata mocowa. Od 1 stycznia 2028 r. nie będzie już stawek ryczałtowych (Pixabay)

W 2023 r. gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 2,38 zł miesięcznie, te o zużyciu od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 5,72 zł, przy zużyciu 1,2-2,8 MWh rocznie opłata wyniesie 9,54 zł, a dla gospodarstw o zużyciu ponad 2,8 MWh rocznie - 13,35 zł miesięcznie. W stosunku do 2022 r. stawki opłaty mocowej dla tych grup rosną o 0,4-0,8 proc.

Bazowa stawka dla pozostałych odbiorców wyniesie 0,1024 zł netto za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dni robocze. To spadek o 0,2 proc. w stosunku do stawki z 2022 r. Opłatą zryczałtowaną - określoną w złotych na miesiąc i zależną od rocznego zużycia energii - objęci są wszyscy odbiorcy z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe oraz odbiorcy energii z grupy taryfowej C1, o mocy zamówionej do 16 kW.

Wysokość opłaty odzwierciedla płatności dla dostawców mocy, które zostały zakontraktowane w wyniku przeprowadzonych aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczane są na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych, a także aktywizację zarządzania zużyciem energii i uelastycznienie popytu na nią – tłumaczy prezes URE Rafał Gawin.

Wysokość opłaty dla odbiorców innych niż ryczałtowi jest uzależniona od ilości energii zużytej przez nich w wybranych godzinach doby oraz indywidualnej krzywej poboru, czyli różnicy pomiędzy zużyciem energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania, a zużyciem w pozostałych godzinach doby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczna sytuacja polskiej emerytki. Innego wyjścia nie będzie miała

- Podział na grupy odbiorców według proporcji między zużyciem energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania i poza nimi jest istotny, ponieważ ma przełożyć się na większą stabilność poboru energii. Takie rozwiązanie ma zachęcić odbiorców do świadomego zużywania prądu w ciągu doby, a tym samym może poprawić bilansowanie zapotrzebowania na energię, co z kolei zwiększy bezpieczeństwo jej dostaw - podkreśla prezes URE Rafał Gawin.

Opłata mocowa - czym jest?

Opłata mocowa ma za zadanie pokryć koszty rynku mocy. Z danych URE wynika, że koszt ten, czyli wysokość obowiązków mocowych zakontraktowanych w aukcjach na 2021 r., wyniósł 5,5 mld zł, a na 2022 i na 2023 r. wynosi po ok. 5,3 mld zł.

Zgodnie z ustawą podział na odbiorców ryczałtowych oraz tych, dla których opłata jest uzależniona od poboru energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania, będzie obowiązywał do 2027 r. Od 1 stycznia 2028 r. nie będzie już stawek ryczałtowych, a dla wszystkich odbiorców energii, włącznie z gospodarstwami domowymi, opłata mocowa będzie zależna od profilu zużycia - im profil bardziej płaski, tym opłata niższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(175)
Jerzyk
2 miesiące temu
To tłumaczenie o koszcie opłaty mocowej to jakiś bełkot skoro koszty spadły z 5,5 mld na 5,3 to skąd ten wzrost stawek. Jak prowadziłem działalność gospodarczą to jeżeli chciałem cokolwiek zmienić w profilu produkcyjnym czy poszerzyć asortyment to robiłem to kosztem własnych środków nie podnosiłem ceny. Jeszcze "lepsze" są uzasadnienia opłaty OZE i kogeneracyjnej a składka jakościowa to szczyt bezczelności.Cieszmy się,że nie musimy dopłacać za dobrą lodówkę zmywarkę chleb masło itd
Tom
2 miesiące temu
Najwięksi złodzieje to zakłady energetyczne. Mam garaż do którego jest doprowadzony kabel energetyczny. I to wszystko. Nie mam w garażu ani licznika, ani oświetlenia, ani gniazdek. Żadnej instalacji. Przez ponad 20 lat nie pobrałem z sieci ani 1 wata prądu. Ale płacić muszę około 100 zl rocznie za nic. To jest Polska właśnie.
Miłego dnia
2 miesiące temu
Jest sposób na rząd albo potężny przemarsz nie jednodniowy bądź sami ustalamy datę na wyłączanie wszystkiego. W nosie mam twoje mięso ze się rozmrozi trzeba i tyle
robol
2 miesiące temu
dzięki bogu prąd nie podrożeje a tylko opłaty około prądowe o 1000%
ha ha
2 miesiące temu
obalmy system wyłączamy wszystko na 24 godziny i leżą !!!
...
Następna strona