Ostatni dzień, by zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich
Czwartek to ostatnia szansa na odebranie zaświadczenia umożliwiającego głosowanie w dowolnej komisji wyborczej w kraju i za granicą. To także ostatni moment na zmianę miejsca głosowania. Pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się w najbliższą niedzielę (18 maja).
Czwartek to kluczowy dzień dla wyborców, którzy chcą zagłosować w nadchodzących wyborach prezydenckich poza swoim miejscem zamieszkania. To bowiem ostatnia okazja, by odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, które pozwala na oddanie głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej, zarówno w kraju, jak i za granicą - przypomina Polska Agencja Prasowa.
Zmiana miejsca głosowania
Osoby przebywające czasowo poza miejscem zamieszkania mogą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w formie papierowej lub elektronicznej, podając m.in. adres przebywania w dniu wyborów. Można to uczynić w dowolnie wybranym urzędzie gminy.
Dokumenty mogą składać także żołnierze, policjanci oraz funkcjonariusze służb pełniący służbę w systemie skoszarowanym. Po złożeniu wniosku wyborca zostanie skreślony ze spisu w miejscu zamieszkania i wpisany do nowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co najmniej 5 mld zł z dywidend ze spółek Skarbu Państwa. Minister ujawnia
Zaświadczenie można oczywiście odebrać osobiście, ale istnieje również możliwość upoważnienia innej osoby do odbioru dokumentu. W takim przypadku konieczne jest sporządzenie pisemnego upoważnienia.
Wyborca otrzymuje dwa zaświadczenia: jedno na głosowanie 18 maja, a drugie na ewentualną drugą turę, która odbędzie się 1 czerwca, jeśli będzie konieczna. Ważne jest, aby nie zgubić zaświadczenia, ponieważ jego utrata uniemożliwi głosowanie.
Ważne informacje od PKW
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podkreśla, że zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest tylko raz. Po jego wydaniu wyborca jest skreślany ze spisu wyborców, co uniemożliwia uzyskanie kolejnego zaświadczenia. PKW zwraca uwagę, że zaświadczenia muszą być oryginalne i posiadać hologram z nadrukiem "PRP 2025".
PKW przypomina również, że podrabianie dokumentów wyborczych jest przestępstwem. Na zaświadczeniu nie wskazuje się, na którego kandydata wyborca oddaje głos, co jest odpowiedzią na nieprawdziwe informacje krążące w internecie.