Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Ostatnie państwa publikują KPO. Polska nadal nie doczekała się pieniędzy

80
Podziel się:

Bułgaria jako przedostatnie państwo w UE przedstawiła swój Krajowy Plan Odbudowy na kwotę 6,5 mld euro. Swojego planu nadal nie przedstawiła Holandia, a na ostateczny werdykt w sprawie KPO czeka również Polska.

Ostatnie państwa publikują KPO. Polska nadal nie doczekała się pieniędzy
Krajowy Plan Odbudowy może pozostać planem. Po wyroku TK Polska może nie dostać pieniędzy (PAP, Piotr Nowak)

Wcześniejsza prezentacja bułgarskiego planu była niemożliwa głównie dlatego, że były już rząd Bojko Borisowa nie zgłosił KPO na wiosnę. Kolejne dwa rządy tymczasowe przeprowadziły w nim gruntowne zmiany i dopiero teraz doczekał się on publikacji. Ostatnim państwem UE, które nie złożyło planu, staje się tym samym Holandia.

Problemów było jednak więcej, bułgarski plan spotkał się bowiem ze sprzeciwem branży wydobywczej i wytwórców energii elektrycznej. Przedstawiciele sektora zorganizowali w środę duży protest w Sofii.

W szerszym ujęciu najważniejszym elementem planu jest plan zamknięcia centrali węglowych i wstrzymania wydobycia węgla brunatnego do 2038 r. lub do 2040 r. W sumie bułgarski KPO zakłada także 57 inwestycji i 45 reform, w tym w dziedzinie sądownictwa.

Zobacz także: Inflacja nadal rośnie. Komentarz ministra finansów. „To nie moment na drastyczne ruchy”

Polska nadal czeka na pieniądze z KPO

Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

- Powinniśmy dostać pieniądze, które Unia Europejska próbuje bezprawnie zablokować. Nam się te pieniądze należą, co do tego nie powinno być żadnej wątpliwości. Nie można ich ograniczać, bo nie ma takiej podstawy prawnej – powiedział we wtorek minister w KPRM, wiceprezes Solidarnej Polski Michał Wójcik.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe pieniądze z UE na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

Przypomnijmy, tylko Polska i Węgry nie otrzymały jeszcze zielonego światła dla swoich pomysłów na reformy po pandemii COVID-19. Polski Krajowy Plan Odbudowy nie otrzymał jeszcze zielonego światła. Jako powód wymieniany jest spór Polski z UE o kształt wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Polak
2 lata temu
Jestem uczciwym Polakiem i mam prawo pytać i żądać odpowiedzi ile mamy czekać na KPO. Jeżeli macie gębę nam nim zatykać to dlaczego ja mam dawać moje pieniądze na składki dla was. Prawie wszystkie państwa otrzymały KPO wtedy kiedy najbardziej było potrzebne, teraz niech nim tylko sobie wytra.Wiadomo, że te pożyczkę trzeba będzie spłacić z procentami. Więc jaka laska.
Patriota
2 lata temu
Szanowna Unio praworządności i szacunku możecie uczyć się od Polaków. Co się stało z KPO dla Polski no cóż Unia już je przetwornila. Te darmozjady Niemieckie, Holenderskie, Belgijskie, Francuskie i ci co blisko korytka już przepili. Sądy polskie to zwykła kasta i szumowiny, które dawno trzeba było wymienić. Starych pierdzacych sędziów i prokuratorów wysłać na emeryturę. To ludzie wypaleni zawodowo. Oni chcą zostać dla kasy, przedłużania wyroków, skorumpowani. Trzeba Polsce nowych młodych i uczciwych sędziów. Przede wszystkich nie upolityczniony i bezstronnych .
Arek
2 lata temu
Szkoda komentarza na Unię Europejską, a najbardziej to szkoda osób, które cierpią na wypalenie umysłowe. Niestety więszkość osób w Polsce nie ma pojęcia jaki chaos panuje w UE i co próbóją nam zgotować w następnych latach,
Arek
2 lata temu
Szkoda komentarza na Unię Europejską, a najbardziej to szkoda osób, które cierpią na wypalenie umysłowe. Niestety więszkość osób w Polsce nie ma pojęcia jaki chaos panuje w UE i co próbóją nam zgotować w następnych latach,
3xTfu
2 lata temu
Panstwu, ktore wybralo do wladzy umyslowo chorych katolickich cmokaczy biskupich pierscionkow, nie nalezy sie NIC. Zadna kasa. Bo gdyby rozwiazal sie worek z kasa, to od razu znaczna czesc pojdzie jak nie na mobilne oltarze polowe, to na "dziela" bezdzetnego ojca z Torunia, a jak nie na "dziela", to na "badania nad kwestia przesladowania chrzescijan w Polsce". UE nie powinna ZADNEJ kasy ladowac w to katolickie szambo. ZADNEJ. Dopoki Polacy sie w koncu nie wybudza z tego diableskiego letargu.
...
Następna strona