Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ostatnio było tak przed wojną. Rynek gazu reaguje na łagodną zimę

23
Podziel się:

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły do poziomu sprzed wojny w Ukrainie. Stosunkowo ciepła zima zmniejszyła popyt i złagodziła obawy przed przedłużającym się kryzysem podaży surowca - informuje agencja Bloomberg. Na początku stycznia temperatury w kilku miejscach na kontynencie pobiły wieloletnie, miesięczne rekordy.

Ostatnio było tak przed wojną. Rynek gazu reaguje na łagodną zimę
Gaz w Europie najtańszy od czasów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie (Getty Images, Glowimages)

Wartość umów terminowych na dostawy gazu spadła, ponieważ wysokie temperatury ograniczyły popyt na ogrzewanie, a bezwietrzne warunki zmniejszyły wykorzystanie gazu w produkcji energii - podaje Bloomberg. Na początku 2023 r. w kilku miejscach Europy pobite zostały wieloletnie, miesięczne rekordy ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pojawił się nowy problem z gazem. Będzie drogo

Ceny gazu w Europie najniższe od listopada 2021

Ceny spadły gwałtownie w drugim tygodniu grudnia minionego roku, co zmniejszyło obawy o długotrwały kryzys paraliżujący gospodarkę Europy. "Jeśli ceny pozostaną na niskim poziomie, przyniesie to ulgę rosnącej inflacji w całym regionie. Uniknięcie ostrej fali zimna sprawi, że Europa będzie miał silną pozycję, jeśli chodzi o uzupełnianie zapasów gazu po zimie" - wskazuje agencja.

Ponadto, jak informuje Bloomberg, wzrosła produkcja energii wiatrowej, co jeszcze bardziej zmniejszyło zapotrzebowanie na spalanie gazu do produkcji energii elektrycznej. Łagodniejsza pogoda "zredukowała obawy o niedobory dostaw i potencjalne przerwy w dostawach prądu w 2023 r." - tłumaczy w komunikacie brytyjska firma Inspired Energy Plc.

Wartość holenderskich kontraktów terminowych na gaz ziemny typu front-month spadły aż do 64,22 euro za megawatogodzinę, tj. do najniższego poziomu od listopada 2021 r. - przekazał Bloomberg w środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Darek
2 lata temu
Tusk i KO są nie zadowoleni z tego że nie ma mrozu
nirsprawiedli...
2 lata temu
Nie używam ogrzewania w bloku od kilku lat. Za zero dostarczonego ciepła muszę w BSM w Białymstoku zapłacić zarządowi 1300 zł. Tyle karzą sobie zapłacić jako koszty dostarczenia zero ciepła. Koszty są zależne od wielkości mieszkania a nie od ilości dostarczonego ciepła. Podobnie jest z podgrzaną wodą. Takie złodziejstwo w BSM. Policja nie reaguje na to złodziejstwo.
Chyba coś się...
2 lata temu
Chyba coś się tam komuś pomyliło bez dźwięczne zimy zmniejszyły ilość zużywanego gazu chyba odwrotnie wiecznie zimy jest jak jest dużo wiatru i produkuje się więcej energii odnawialnej z mieszają życie razem no ale cóż
Nikt
2 lata temu
Wartość umów terminowych na dostawy gazu spadła, ponieważ wysokie temperatury ograniczyły popyt na ogrzewanie, a bezwietrzne warunki zmniejszyły wykorzystanie gazu w produkcji energii - podaje Bloomberg. Przeczytaj co piszesz autorytecie redaktorski.
wnikliwy 68
2 lata temu
Zyski z tego że kupują taniej a sprzedają tak jak było czyli drożej pójdą na 15 emeryturę , dodatek inflacyjny dla wybranych grup itp
...
Następna strona