Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ostatnio było tak przed wojną. Rynek gazu reaguje na łagodną zimę

23
Podziel się:

Ceny gazu ziemnego w Europie spadły do poziomu sprzed wojny w Ukrainie. Stosunkowo ciepła zima zmniejszyła popyt i złagodziła obawy przed przedłużającym się kryzysem podaży surowca - informuje agencja Bloomberg. Na początku stycznia temperatury w kilku miejscach na kontynencie pobiły wieloletnie, miesięczne rekordy.

Ostatnio było tak przed wojną. Rynek gazu reaguje na łagodną zimę
Gaz w Europie najtańszy od czasów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie (Getty Images, Glowimages)

Wartość umów terminowych na dostawy gazu spadła, ponieważ wysokie temperatury ograniczyły popyt na ogrzewanie, a bezwietrzne warunki zmniejszyły wykorzystanie gazu w produkcji energii - podaje Bloomberg. Na początku 2023 r. w kilku miejscach Europy pobite zostały wieloletnie, miesięczne rekordy ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pojawił się nowy problem z gazem. Będzie drogo

Ceny gazu w Europie najniższe od listopada 2021

Ceny spadły gwałtownie w drugim tygodniu grudnia minionego roku, co zmniejszyło obawy o długotrwały kryzys paraliżujący gospodarkę Europy. "Jeśli ceny pozostaną na niskim poziomie, przyniesie to ulgę rosnącej inflacji w całym regionie. Uniknięcie ostrej fali zimna sprawi, że Europa będzie miał silną pozycję, jeśli chodzi o uzupełnianie zapasów gazu po zimie" - wskazuje agencja.

Ponadto, jak informuje Bloomberg, wzrosła produkcja energii wiatrowej, co jeszcze bardziej zmniejszyło zapotrzebowanie na spalanie gazu do produkcji energii elektrycznej. Łagodniejsza pogoda "zredukowała obawy o niedobory dostaw i potencjalne przerwy w dostawach prądu w 2023 r." - tłumaczy w komunikacie brytyjska firma Inspired Energy Plc.

Wartość holenderskich kontraktów terminowych na gaz ziemny typu front-month spadły aż do 64,22 euro za megawatogodzinę, tj. do najniższego poziomu od listopada 2021 r. - przekazał Bloomberg w środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
Darek
rok temu
Tusk i KO są nie zadowoleni z tego że nie ma mrozu
nirsprawiedli...
rok temu
Nie używam ogrzewania w bloku od kilku lat. Za zero dostarczonego ciepła muszę w BSM w Białymstoku zapłacić zarządowi 1300 zł. Tyle karzą sobie zapłacić jako koszty dostarczenia zero ciepła. Koszty są zależne od wielkości mieszkania a nie od ilości dostarczonego ciepła. Podobnie jest z podgrzaną wodą. Takie złodziejstwo w BSM. Policja nie reaguje na to złodziejstwo.
Chyba coś się...
rok temu
Chyba coś się tam komuś pomyliło bez dźwięczne zimy zmniejszyły ilość zużywanego gazu chyba odwrotnie wiecznie zimy jest jak jest dużo wiatru i produkuje się więcej energii odnawialnej z mieszają życie razem no ale cóż
Nikt
rok temu
Wartość umów terminowych na dostawy gazu spadła, ponieważ wysokie temperatury ograniczyły popyt na ogrzewanie, a bezwietrzne warunki zmniejszyły wykorzystanie gazu w produkcji energii - podaje Bloomberg. Przeczytaj co piszesz autorytecie redaktorski.
wnikliwy 68
rok temu
Zyski z tego że kupują taniej a sprzedają tak jak było czyli drożej pójdą na 15 emeryturę , dodatek inflacyjny dla wybranych grup itp
...
Następna strona