Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Otwarcie granic. Grecja umieściła Katowice na czarnej liście. Lotnisko w Przywicach interweniuje

5
Podziel się:

- Lotnisko w Pyrzowicach nie jest na czarnej liście. Raport europejskiej agencji ds. lotnictwa, EASA, został źle zinterpretowany - twierdzi zarząd Katowice Airport. Na podstawie tego raportu Grecja nie wpuszcza osób przylatujących z tego lotniska, bez uprzedniego odbycia kwarantanny.

Władze lotniska w Pyrzowicach uważają, że Grecja źle zinterpretowała rekomendacje europejskiej agencji ds. lotnictwa.
Władze lotniska w Pyrzowicach uważają, że Grecja źle zinterpretowała rekomendacje europejskiej agencji ds. lotnictwa. (Katowice Airport)

- Grecja niesłusznie wprowadziła sankcje na pasażerów lotniska w Pyrzowicach - pisze "Dziennik Zachodni". Chodzi o obowiązek odbycia 2 tygodni kwarantanny dla wszystkich pasażerów z Katowic po przylocie do Grecji. To obostrzenie dotyczy tego jednego lotniska w Polsce , o czym również przeczytasz na łamach money.pl.

Grecy powołują się na wytyczne Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego, czyli tzw. raport EASA. Lotnisko w Pyrzowicach uznali za położone na obszarze ryzykownym.

Teraz przed Urzędem Lotnictwa Cywilnego sprawę wyjaśnia zarząd lotniska. Jak argumentuje, w raporcie mowa jest jedynie o koniecznej dezynfekcji samolotów.

Zobacz także: Zobacz również: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe

"Greckie Ministerstwo Turystyki, niezgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, objęło podróżnych przylatujących z Katowice Airport obowiązkiem kwarantanny, co w praktyce wyłącza Grecję z siatki połączeń pyrzowickiego lotniska. Agencja wyraźnie podkreśla, że lista lotniska z regionów o zwiększonej transmisji koronawirusa, na którą powoływali się Grecy podejmując decyzję, nie może być podstawą do wprowadzania zakazu lotów z portów znajdujących się na liście, czy też obowiązku kwarantanny dla podróżnych, którzy z nich przybywają" - głosi oficjalne stanowisko Katowice Airport.

Dlatego też zarząd zwrócił się do ULC z prośbą o interwencję u jego greckiego odpowiednika. Celem ma być zmiana dyskryminującej Katowice Airport decyzji i umożliwienie przewoźnikom lotów z Pyrzowic na greckie lotniska - argumentował na łamach "Dziennika Zachodniego" Piotr Adamczyk, PR manager Katowice Airport.

Jak tłumaczy nam Karina Lisowska, dyrektor biura prezesa ULC i rzecznik prasowa, to nie Urząd powinien być adresatem tej prośby. Leży to raczej w gestii MSZ, GIS oraz resortu zdrowia.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z greckim odpowiednikiem ULC. Jednak urząd nie ma kompetencji, aby decydować o kwarantannie - zaznacza w rozmowie z money.pl.

Przyznaje jednak, że lotnisko Katowice ma podstawy do tego, aby o naprostowanie sprawy. Wyjaśnia, że sama EASA podkreśla, że lista lotnisk z regionów o podwyższonym ryzyku transmisji COVID-19 powstała nie jako rejestr lotnisk skąd latać nie należy, ale jako wytyczne dla operatorów oraz lotnisk, z których destynacji statek powietrzny po przylocie powinien mieć dezynfekcję zgodnie z szczegółowymi wytycznymi.

- Ewidencja lotnisk ma zatem na celu zapewnienie dodatkowej ochrony dla pasażerów i załogi lotniczej, a nie stanowi żadnej sugestii ograniczeń w podróżowaniu. Warto zauważyć, że w UE takich lotnisk jest bardzo dużo, np. w Belgii są to wszystkie porty lotnicze - wylicza Karina Lisowska.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
sad
4 lata temu
a po co do tej grecji jechac bez przesady,jedzenia,i tutaj nie brakuje,lato sie zbliza i mniejupalnie,lepszy biznes bez grecji
Michał
4 lata temu
,Pchają się do tej Grecji.. Jakby nie można raz w życiu jechać w Pl. Tyle tam uchodźców i chorób różnych, chodzą po ulicach z całej Afryki i nikt kontroli nad tym nie ma.
Brak słów
4 lata temu
Geografia i czytanie tego, co się pisze się kłania. Zwłaszcza przed publikacją.
MM
4 lata temu
OPRAC. PRZEMYSŁAW CISZAK "Lotnisko w Przywicach" Chłopie, przeczytaj to co piszesz zanim puścisz do internetu!!!
żąden problem
4 lata temu
do Balic taka sama droga