Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Pandemia szansą na "reset światowej gospodarki". Książę Karol liczy na nowe otwarcie

19
Podziel się:

Następca brytyjskiego tronu książę Karol wygłosił przemówienie w trakcie wirtualnych obrad Światowego Forum Gospodarczego. Mówił o tym, że wyzwania po koronawirusie mogą stać się przyczynkiem do zbudowania lepszego, bardziej sprawiedliwego świata.

Książę Karol zaraził się koronawirusem przed kilkunastoma tygodniami
Książę Karol zaraził się koronawirusem przed kilkunastoma tygodniami (GETTY)

Wyjście z kryzysu koronawirusowego stanowi okazję do zresetowania globalnej gospodarki i nadania priorytetu zrównoważonemu rozwojowi bez dalszego niszczenia planety - powiedział książę Karol podczas otwarcia wirtualnego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego. Wystąpienie relacjonuje "The Guardian".

Nakreślając pięciopunktowy plan odbudowy gospodarek po globalnej recesji, 71-letni książę zwrócił uwagę, że pandemia była wynikiem załamania związku między ludzkością i naturą. Te relacje zdaniem księcia można naprawić, uznając "współzależność wszystkich żywych istot".

Książę, który przed kilkunastoma tygodniami sam zaraził się koronawirusem podkreślił, że sektor prywatny będzie siłą napędową ożywienia.

Zobacz także: "Zmiana jest dramatyczna". Polak o walce z koronawirusem w Wielkiej Brytanii

Z ulgą przyjął zapewnienia liderów biznesu, że są gotowi naprawić szkody, które wyrządzili środowisku naturalnemu poprzez dążenie do coraz szybszego wzrostu.

Powiedział, że pandemia, która zmusiła rządy na całym świecie do zrewidowania planów i założeń oraz działania "tu i teraz", w zupełnie nieprzewidywalnych warunkach, pokazała ludziom, że drastyczna zmiana jest możliwa.

- Mamy niezwykłą okazję, by wynieść z tego kryzysu coś dobrego. Jego niespotykana fala uderzeniowa może sprawić, że ludzie będą bardziej otwarci na wizje wielkich zmian - dodał.

Wspomniany pięciopunktowy plan to tak naprawdę kilka wartości, którymi powinni kierować się ludzie. "Ożywienie gospodarcze musi skierować świat na ścieżkę stałego zatrudnienia, źródeł utrzymania i wzrostu" czy "ludzkość jest na skraju przełomów, które zmienią nasze spojrzenie na to, co jest możliwe i opłacalne w ramach zrównoważonej przyszłości" – czytamy w programie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(19)
obudzona
2 lata temu
Oczywiscie musi ustapić bo idzie nesara i gesara, kto nie wie co to niech sobie poszuka.
tratatata
2 lata temu
Hm... Najwiecej zawsze do powiedzenia na dany temat maja ci, ktorzy albo nie maja o nim pojecia (fora internetowe sa tego najlepszym przykladem), albo ci, ktorzy z obecnego stanu rzeczy czerpia najwieksze korzysci. Ci zawsze pierwsi nawoluja do zmiany status quo. A prawda jest taka, ze to wszystko fasada i nic sie nie zmieni, bo czlowiek jest - niestety - tylko czlowiekiem.
Kaszubka
2 lata temu
Sadze, ze wszyscy mamy podobne przemyslenia. Coraz wiecej kataklizmow o niespotykanej skali. Dotad,, poza susza lub lokalna powodzia, niewiele sie w Polsce dzialo. To pierwszy ogolnoswiatowy kataklizm, ktory uswiadomil nam jak pokorni powinnismy byc wobec natury. Stad uswiadamiamy sobie, ze zmiany sa konieczne w skali calego swiata.
obudzony
2 lata temu
On musi - Anglia ma nowego Krola-(to nie zart) oni bezprawnie mieli korone
Kubizm
2 lata temu
Będzie mi bardzo przykro, kiedy zabraknie obecnej Królowej. Skończy się wtedy pewna epoka bezpowrotnie. Ten Pan nie umywa się do obecnej Królowej. :( Nie ma kompletnie charyzmy! :( Już dużo lepszy byłby starszy syn! Dużo lepszy! :(