Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja

Pięć cech smartfonu do pracy zdalnej. Kluczem jest nie tylko wygląd, ale i bezpieczeństwo

3
Podziel się:

Smartfon zamiast komputera? To model coraz częściej funkcjonujący na rynku. Zadania pracy zdalnej są wymagające i nie każde urządzenie im sprosta. Na co zwrócić uwagę, wybierając mobilne narzędzie do pracy online?

Pięć cech smartfonu do pracy zdalnej. Kluczem jest nie tylko wygląd, ale i bezpieczeństwo
Galaxy Note20 5G (Materiały prasowe)

Artykuł powstał we współpracy z marką Samsung.

Rewolucja na rynku pracy, która miała być trwającą jeszcze wiele lat ewolucją, staje się faktem. Wymuszone przez pandemię zmiany w organizacji wielu firm, mające początkowo być stanem tymczasowym, stają się normą.

Korporacje ograniczają powierzchnie biurowe i inwestują w technologie, które sprawią, że praca zdalna stanie się równie, a nawet bardziej efektywna niż praca "stacjonarna".

Coraz więcej osób wykonując pracę zdalną, wykorzystuje do tego już nawet nie laptopy, ale smartfony.

Połączenie komfortu użytkowania, wydajności i bezpieczeństwa to trudne zadanie i tylko niektóre urządzenia sobie z nim radzą. Jak wybrać odpowiedni smartfon do pracy zdalnej?

Za modelowe rozwiązania posłużą nam produkty Samsung, który oferuje biznesową serię Enterprise Edition, czyli smartfony stworzone z myślą o pracy zdalnej.

1. Ekran

Jedną z najlepszych dziś technologii, stosowaną w ekranach flagowych smartfonów, są wyświetlacze AMOLED. Mają najlepsze, najbardziej nasycone kolory, dzięki którym praca jest przyjemnością, a długie czytanie nie męczy oczu.

O krok dalej poszedł Samsung – smartfon Galaxy Note20 5G wyposażony jest w wyświetlacz automatycznie dostosowujący swoją jasność do panujących warunków. Dzięki technologii Super AMOLED Plus można z nich komfortowo korzystać zarówno w pełnym Słońcu, jak i w ciemności.

Z kolei filtr światła niebieskiego oszczędza nasz wzrok zachowując jednocześnie najwyższą jakość wyświetlanych kolorów.

Na tym jednak nie koniec. Osoby pracujące z plikami graficznymi czy wideo ucieszą się z pewnością z możliwości, jakie daje kinowy wyświetlacz wykorzystujący technologię dynamicznego mapowania kolorów, co pozwala na wierne odwzorowanie kolorów i kontrastów.

2. Bateria

Dziś 3000 mAh to rozsądne minimum, chociaż optimum należy szukać w okolicach 4000 mAh. Taka pojemność gwarantuje, że po całym dniu pracy w terenie zostanie jeszcze wystarczająco mocy na wieczorne przeglądanie mediów społecznościowych lub obejrzenie odcinka ulubionego serialu. We wspomnianych wcześniej nowoczesnych smartfonach Samsung baterie są pojemne, ale też inteligentne – optymalizują zużycie energii przez aplikacje i pozwalają na dłuższą pracę.

Pojemność to jednak nie wszystko. Liczy się też to, jak szybko można baterię naładować. Samsung i na to ma sposób – oferuje funkcję szybkiego ładowania (Super Fast Charging) i szybkiego ładowania bezprzewodowego (Fast Wireless Charging 2.0).

Dodatkowo daje swobodę działania z dala od ładowarki – dzięki funkcji Wireless Power Share można "użyczyć" mocy słuchawkom, smartwatchowi lub innemu telefonowi.

3. Moc i wydajność

Urządzenie do pracy nie może ograniczać. Ani swoją prędkością, ani pojemnością. Dlatego w nowoczesnych smartfonach montuje się szybkie i wydajne procesory. Silny procesor zapewnia duży zapas mocy i płynne działanie urządzenia nawet przy bardzo wielozadaniowym podejściu do pracy.

Pamięć RAM to – obok procesora – drugi najważniejszy czynnik decydujący o komforcie pracy. Równie ważnym elementem, obok wielkości pamięci jest szybkość jej działania. Samsung Galaxy Note20 5G posiada aż 8GB pamięci RAM ale, co najważniejsze jest to pamięć piątej generacji, LPDDR5 – zapewniająca z jednej strony najwyższą wydajność pracy. Z drugiej, oferująca mniejsze zużycie energii.

To pozwala na płynną pracę i szybkie przełączanie między aplikacjami, co dla wielu mobilnych pracowników jest kluczowe.

Wreszcie trzeci element – pamięć masowa, czyli "twardy dysk" smartfonu. Bez względu na producenta czy model urządzenia zasada jest jedna – im więcej, tym lepiej. Dzisiejsze aplikacje i multimedia rozrastają się, co zmusza nas do rezygnacji z niektórych programów i ciągłego porządkowania pamięci. Dlatego trzeba patrzeć w stronę urządzeń, które mają przynajmniej 128 GB wbudowanej pamięci.

4. Łatwość obsługi

Urządzenie, które jest przeznaczone do pracy, musi być wszechstronne i tak łatwe w obsłudze, żeby użytkownik w ogóle nie musiał się zastanawiać, "gdzie kliknąć" lub "jak skonfigurować", żeby uzyskać pożądany efekt.

Dlatego tak ważny jest wspomniany wcześniej duży ekran. Tu szczególnie wyróżniają się urządzenia Samsung z serii Note – Galaxy Note20 5G jest naprawdę ogromny – to aż 6,7 cala.

Dołączany do nich – ukryty w obudowie – S Pen charakterystyczny dla tych smartfonów sprawia, że korzystanie z nich niemal nie odbiega od pisania długopisem na kartce. Rysik można też wykorzystać do sterowania smartfonem za pomocą gestów, co dodatkowo zwiększa ergonomię pracy.

W przypadku urządzeń Samsung dużym plusem jest możliwość łatwego podłączenia urządzenia do monitora. Dzięki trybowi Samsung DeX można pracować na urządzeniach Galaxy jak na zwykłym komputerze. To m.in. aplikacje uruchamiane w trybie pełnoekranowym, korzystanie z wielu aplikacji w otwartych oknach – wiele programów firm takich jak Microsoft, Adobe czy Google zostało przystosowanych do pracy na pełnym ekranie monitora.

Do pracy wykorzystać można wtedy zarówno specjalne klawiatury wyposażone w touchpad, jak i zewnętrzne urządzenia Bluetooth.

5. Bezpieczeństwo

Jak pokazują badania TNS Polska na zlecenie firmy Samsung* – 96% pracowników używa służbowej komórki do celów prywatnych. To właściwie nic zdrożnego, szczególne że pracodawcy o tym wiedzą i godzą się na to. Problem w tym, że telefon służbowy to nie tylko urządzenie – to klucz do firmowych danych, często o strategicznym znaczeniu. Nie mówiąc już o tym, że dzięki niemu można pozyskać informacje podlegające RODO (choćby dane kontrahentów), a więc każdy incydent związany z możliwym pozyskaniem tych danych przez osoby trzecie to konieczność wdrożenia określonych procedur bezpieczeństwa pod groźbą ogromnych kar.

Dlatego biuro w smartfonie musi być oddzielone od danych prywatnych.

Takie rozwiązanie oferuje Samsung KNOX. Może być uruchomione także w smartfonach Enterprise Edition, dodatkowo chroni całą zawartość urządzenia w sposób jeden z najlepszych ze wszystkich dostępnych na rynku (raport Gartner z 2019 r. "Bezpieczeństwo mobilnych systemów operacyjnych i urządzeń: porównanie platform").

Samsung KNOX to rozwiązanie zapewniające kompletną ochronę. Jest to zaawansowany system, który zabezpiecza urządzenia Samsung, zarówno na poziomie samego urządzenia jak i oprogramowania. Samsung KNOX jest implementowane już na etapie produkcji telefonu – oferując bezpieczeństwo naszych danych, już w momencie pierwszego uruchomienia urządzenia Galaxy.

Na poziomie samego urządzenia Knox działa jako specjalny "kontener bezpieczeństwa", rodzaj drugiego pulpitu, który daje dostęp do określonych aplikacji i danych.

Obejmuje oddzielny ekran główny, program uruchamiający, a także własne aplikacje i widżety. Te są zupełnie oddzielone od informacji prywatnych, nie ma żadnej możliwości, by się do nich dostać bez zalogowania się za pomocą loginu i hasła (innego i niezależnego od tego, który służy "zwykłemu"uruchomieniu urządzenia).

To rozwiązanie jest idealne dla firm, które chcą swoim pracownikom dać możliwość korzystania ze smartfonu do celów prywatnych, a jednocześnie zachować pełne bezpieczeństwo danych firmowych.

Technologia daje też możliwość integracji z popularnymi aplikacjami i systemami firmy, gdzie administratorzy mogą zdalnie instalować te aplikacje oraz ich uaktualnienia. Dodatkowo –istnieje możliwość zdalnej konfiguracji dowolnej liczby urządzeń i ich personalizacji, bez konieczności fizycznej obecności smartfonu. Dzięki temu nie ma konieczności osobistego odbioru urządzenia w firmie – smartfon może zostać wysłany bezpośrednio do użytkownika w fabrycznym opakowaniu. Wystarczy, że ten zaloguje się na swój profil i smartfon sam wykona wszystkie elementy konfiguracji, stając się po chwili w pełni funkcjonalnym narzędziem pracy.

  • Badanie „Samsung Mobile Workplace – Telefon komórkowy w środowisku biznesowym” zostało zrealizowane na zlecenie Samsung Electronics Polska przez firmę badawczą TNS w dniach 14.07.2016 – 27.07.2016. Jego zakres obejmował obszar roli telefonu służbowego, wyposażenia i funkcji telefonu, bezpieczeństwa danych oraz oceny skuteczności zabezpieczeń. Badanie miało charakter wywiadu internetowego (CAWI) oraz telefonicznego (CATI).

Artykuł powstał we współpracy z marką Samsung.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(3)
Waclaw
3 lata temu
Praca zdalna niekreuje miejsc pracy tylko i tylko moze je kontrolowac a kase czerpie z rynku zbytu czyli prodoktu fizycznego.Komu potrzebny jest ksiegowy,informatyk czy dyrektor itp jak nic niebrdze wytwazane by to sprzedac drogiemu co niema kasy.Wirtualna zeczywistosc i zycie to dobre w grach i filmach lecz by one istnialy to miliony musza to kopic ,jak kasy brak to za czapke jaj nikt tobie nic nieda.
Leon
3 lata temu
A co ma to wspólnego z rynkiem pracy?!!! Tytuł jakiś "miszcz" wymyślił! Tragedia.
Nowy reset
3 lata temu
Planet Lockdown, Catherine Austin Fitts, you tube