Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Pieniądze za praworządność. PE pozwał KE za niezastosowanie mechanizmu

59
Podziel się:

Parlament Europejski pozwał Komisję Europejską do TSUE za to, że nie stosuje ona rozporządzenia ws. mechanizmu warunkowości w budżecie UE. W tle jest sprawa Polski, której grozi wstrzymanie unijnych środków ze względu na kwestie związane z praworządnością naszego kraju.

Pieniądze za praworządność. PE pozwał KE za niezastosowanie mechanizmu
Pieniądze za praworządność. PE pozwał KE za niezastosowanie mechanizmu (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
"Nasze służby prawne wniosły skargę przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości za niestosowanie (...) rozporządzenia w sprawie warunkowości. Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób konsekwentny i sprosta temu, co wyraziła przewodnicząca (Ursula) von der Leyen podczas naszej ostatniej dyskusji plenarnej na ten temat. Słowa trzeba zamienić w czyny" - napisał w oświadczeniu David Sassoli, którego cytuje PAP.

Parlament Europejski już w lipcu 2021 roku wezwał Komisję Europejską ws. uruchomienia mechanizmu "pieniądze za praworządność", który zagraża m.in. Polsce. Przedstawiciele PE już latem podkreślali, że brak reakcji KE spowoduje skierowanie wniosku do TSUE.

Pieniądze za praworządność. PE pozwał KE za niezastosowanie mechanizmu

Zgodnie z mechanizmem "pieniądze za praworządność", Bruksela może zamrozić wypłatę środków dla państwa członkowskiego, jeśli istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania.

Zobacz także: Głosowanie w sprawie wyższych mandatów. Ile zapłacimy za wykroczenia?

Parlament Europejski w lipcu przyjął rezolucję, za której sprawą wzywał Komisję Europejską do zbadania wszelkich potencjalnych naruszeń zasad praworządności, które mogłoby mieć poważny wpływ na odpowiednie zarządzanie wspólnotowymi finansami.

Lipcową rezolucję uchwalono 529 głosami, przy 150 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się.

Komisja Europejska natomiast zastosowała się do konkluzji Rady Europejskiej z grudnia 2020 roku. Postanowiła tym samym opóźnić zastosowanie mechanizmu "pieniądze za praworządność", dając sobie czas na opracowanie wytycznych dotyczących jego stosowania.

Zdaniem przedstawicieli PE, tworzenie wytycznych nie jest konieczne, stąd też reakcja europarlamentu i pozwanie KE za "zaniechanie działania".

Rozporządzenie ws. mechanizmu "pieniądze za praworządność", mające na celu ochronę unijnych środków m.in. przed defraudacją, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. Nowe przepisy nie precyzują jednak żadnych instrumentów i działań postępowania względem państw UE, które łamią praworządność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(59)
internet
2 lata temu
Do =Patriota= Jak widac nie wiesz co to jest internet. Nikt nie musi donosic , w kazdy miejscu na swiecie jest dostep do wiadomosci ze wszystkich krajow, kazdy moze ogladac i sluchac aktualnych wiadomosci. Wiec nie pisz bzdur.
Vici
2 lata temu
I maja racje, KE cacka sie z Polska i przycznia sie do niszczenia kraju przez pis, juz dawno powinni zdecydowanie zareagowac. Kanclerz Merkel przez sympatie dla Polski i brak zdecydowanego dzialania przyczynila sie do tego co tu sie dzieje. Oby reakcja nastapila jak najpredzej bo za dwa lata Poska bedzie tylko punktem na mapie Europy
Wertek
2 lata temu
Najwyższy czas na zmiany , Polacy czekaja na wybory i to jak najszybciej powinny sie odbyć ,dosyć kłamstw, oszustw , niech te kłamczuchy odejda i zapanuje w końcu ,,ZAWSZE PRAWDA,,,z TUSKIEM a nie kłamstwa. ALE TUSKA CIAGLE MAŁO WIDAĆ NA HORYZONCIE . POWINIEN SIE ODNOSIĆ DO NAJDROBNIEJSZYCH SPRAW KTÓRE GŁOSI RZĄD ,PIS I KACZYŃSKI .
Jacko
2 lata temu
PIS całkowicie chce przejąć władzę nad sądami wtedy mogą robić co chcą. Nie można im na to pozwolić
marek1951
2 lata temu
Megalomania i bufonada w wypowiedziach ,,prawdziwych Polaków,, króluje! Zauważyć wypada, że dwa miliardy dla kurskiego dobrze pracują!
...
Następna strona