Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PKB Polski. OECD zaleca zawieszenie zakazu handlu w niedzielę

56
Podziel się

Jeżeli dojdzie do „drugiego uderzenia” epidemii koronawirusa, produkt krajowy brutto Polski może spaść o 9,5 proc. w 2020 roku - wynika z najnowszych prognoz OECD. Organizacja rekomenduje m. in. zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, aby wspomóc sektor detaliczny.

OECD podaje prognozy dla Polski. I zaleca zawieszenie zakazu handlu w niedzielę.
OECD podaje prognozy dla Polski. I zaleca zawieszenie zakazu handlu w niedzielę.
bErNtEjV

Z powodu dużej niepewności co do dalszego rozwoju pandemii koronawirusa, OECD przedstawiła dla Polski (a także dla innych krajów) dwa równie prawdopodobne scenariusze.

W scenariuszu „jednego uderzenia”, według którego jesienią nie dojdzie do nawrotu pandemii, OECD prognozuje spadek PKB Polski o 7,4 proc. w 2020 roku. Następnie miałoby miejsce odbicie o 4,8 proc. w 2021 roku.

Jeżeli jednak nastąpi „drugie uderzenie” i w drugiej części roku pojawi się kolejna fala epidemii, wówczas PKB Polski spadnie o 9,5 proc. w 2020 roku, a w kolejnym roku wzrośnie o 2,4 proc.

bErNtEjX
Zobacz także: Zasiłek solidarnościowy. Kiedy ruszą wypłaty?

Takie prognozy sytuują Polskę mniej więcej w środku „rankingu” krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), co widać na wykresie poniżej. Na końcu zestawienia znajdują się: Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania. W tych krajach, przy negatywnym scenariuszu, PKB może spaść o około 14 proc., a w Czechach o nieco ponad 13 proc.

Spadek PKB w 2020 roku w krajach OECD. Dwa scenariusze.

bErNtEkd

Natomiast dla całego świata, OECD prognozuje, że w przypadku „jednego uderzenia” światowy PKB spadnie 6,0 proc., a w przypadku „dwóch uderzeń” będzie to 7,6 proc.

Prognozy dla Polski są więc nieco gorsze niż dla globalnego PKB. Jednak są lepsze niż dla strefy euro, gdzie PKB może spaść, w zależności od scenariusza, o 9,1 proc. oraz 11,5 proc. Wśród gospodarek rozwiniętych, produkt krajowy brutto będzie szczególnie słaby w Europie z powodu wdrożenia rygorystycznych restrykcji na stosunkowo długi okres.

Zdaniem ekonomistów OECD, polski rząd zapewnił znaczne wsparcie dla przedsiębiorców, które pomogło ograniczyć skutki pandemii. Mimo to, bezrobocie wzrośnie i będzie hamować wzrost konsumpcji, a utrzymująca się niepewność będzie negatywnie wpływać na inwestycje prywatne, co ograniczy tempo odbudowy wzrostu gospodarczego.

bErNtEke

Jeżeli jesienią pojawi się druga fala epidemii, bezrobocie w Polsce w 2020 roku wyniesie 7,9 proc., a w kolejnym roku 8,8 proc., wynika z prognoz OECD. Natomiast w bardziej optymistycznym scenariuszu będzie to 7,3 proc. oraz 5,8 proc. odpowiednio w bieżącym i w kolejnym roku.

OECD rekomenduje Polsce zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, by wspomóc sektor detaliczny. W przypadku przedłużającego się kryzysu i wystąpienia problemów w sektorze bankowym, zaleca również zniesienie lub zawieszenie podatku bankowego.

bErNtEkf

OECD zwraca uwagę, że perspektywy wzrostu zależą od wielu czynników, w tym od wielkości i czasu trwania restrykcji w gospodarkach, tempa znoszenia ograniczeń, a także szybkości i skuteczności znacznego wsparcia ze strony polityki fiskalnej i pieniężnej. Organizacja ostrzega, by nie wycofywać środków stymulacyjnych, nawet jeśli sytuacja w zakresie zdrowia publicznego i gospodarki będzie się poprawiać w krótkim okresie.

Zdaniem OECD, wpływ pandemii koronawirusa na gospodarki rynków wschodzących i krajów rozwijających się jest niezwykle trudny do przezwyciężenia, ponieważ systemy opieki zdrowotnej często nie dysponują zasobami niezbędnymi do skutecznego reagowania.

Prognozy OECD. Wybrane wskaźniki dla Polski:

bErNtEkg

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErNtEky
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
georg
rok temu
Już jakieś OPC się mesza do nas? Co to ich obchodzi. Cała Europa Zachodnia ma wolne w niedzielę i oni jak na razie bardziej pokrzywdzeni przez pandemię. Tam niech uderzają ze swoimi durnymi zaleceniami. Spadać stąd.
obywatel55656
rok temu
"Zdaniem ekonomistów OECD, polski rząd zapewnił znaczne wsparcie dla przedsiębiorców, które pomogło ograniczyć skutki pandemii. Mimo to, bezrobocie wzrośnie i będzie hamować wzrost konsumpcji, a utrzymująca się niepewność będzie negatywnie wpływać na inwestycje prywatne, co ograniczy tempo odbudowy wzrostu gospodarczego." To ekolodzy się cieszą
Zmartwiony
rok temu
Ta druga fala to jakaś ściema. Widać pierwsza fala za mało przewróciła świat to straszymy drugą falą. Ba, może ją nawet wywołamy :(
bErNtEkz
Tadeusz
rok temu
jestem za najszybszym przebadaniem polskich elit począwszy od PAD a skończywszy na Szumowskimi jego kolesiach decydentach przez niezależną komisję ekspertów / nie rządowych/ z dziedziny psychiatrii i psychologii aby uniknąć dalszej degrengolady państwa i narodu i postawieniem stanu oskarżenia za eksterminację świadomą Polaków jeżeli w/w okażą się sługami NWO w i WHO w co ja wierzę niestety!!!
dla
rok temu
OECD pracuje w niedziele ? może zaczną od siebie
...
Następna strona