Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKB Polski. OECD zaleca zawieszenie zakazu handlu w niedzielę

56
Podziel się:

Jeżeli dojdzie do „drugiego uderzenia” epidemii koronawirusa, produkt krajowy brutto Polski może spaść o 9,5 proc. w 2020 roku - wynika z najnowszych prognoz OECD. Organizacja rekomenduje m. in. zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, aby wspomóc sektor detaliczny.

OECD podaje prognozy dla Polski. I zaleca zawieszenie zakazu handlu w niedzielę.
OECD podaje prognozy dla Polski. I zaleca zawieszenie zakazu handlu w niedzielę.

Z powodu dużej niepewności co do dalszego rozwoju pandemii koronawirusa, OECD przedstawiła dla Polski (a także dla innych krajów) dwa równie prawdopodobne scenariusze.

W scenariuszu „jednego uderzenia”, według którego jesienią nie dojdzie do nawrotu pandemii, OECD prognozuje spadek PKB Polski o 7,4 proc. w 2020 roku. Następnie miałoby miejsce odbicie o 4,8 proc. w 2021 roku.

Jeżeli jednak nastąpi „drugie uderzenie” i w drugiej części roku pojawi się kolejna fala epidemii, wówczas PKB Polski spadnie o 9,5 proc. w 2020 roku, a w kolejnym roku wzrośnie o 2,4 proc.

Zobacz także: Zasiłek solidarnościowy. Kiedy ruszą wypłaty?

Takie prognozy sytuują Polskę mniej więcej w środku „rankingu” krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), co widać na wykresie poniżej. Na końcu zestawienia znajdują się: Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania. W tych krajach, przy negatywnym scenariuszu, PKB może spaść o około 14 proc., a w Czechach o nieco ponad 13 proc.

Spadek PKB w 2020 roku w krajach OECD. Dwa scenariusze.

Natomiast dla całego świata, OECD prognozuje, że w przypadku „jednego uderzenia” światowy PKB spadnie 6,0 proc., a w przypadku „dwóch uderzeń” będzie to 7,6 proc.

Prognozy dla Polski są więc nieco gorsze niż dla globalnego PKB. Jednak są lepsze niż dla strefy euro, gdzie PKB może spaść, w zależności od scenariusza, o 9,1 proc. oraz 11,5 proc. Wśród gospodarek rozwiniętych, produkt krajowy brutto będzie szczególnie słaby w Europie z powodu wdrożenia rygorystycznych restrykcji na stosunkowo długi okres.

Zdaniem ekonomistów OECD, polski rząd zapewnił znaczne wsparcie dla przedsiębiorców, które pomogło ograniczyć skutki pandemii. Mimo to, bezrobocie wzrośnie i będzie hamować wzrost konsumpcji, a utrzymująca się niepewność będzie negatywnie wpływać na inwestycje prywatne, co ograniczy tempo odbudowy wzrostu gospodarczego.

Jeżeli jesienią pojawi się druga fala epidemii, bezrobocie w Polsce w 2020 roku wyniesie 7,9 proc., a w kolejnym roku 8,8 proc., wynika z prognoz OECD. Natomiast w bardziej optymistycznym scenariuszu będzie to 7,3 proc. oraz 5,8 proc. odpowiednio w bieżącym i w kolejnym roku.

OECD rekomenduje Polsce zawieszenie zakazu handlu w niedzielę, by wspomóc sektor detaliczny. W przypadku przedłużającego się kryzysu i wystąpienia problemów w sektorze bankowym, zaleca również zniesienie lub zawieszenie podatku bankowego.

OECD zwraca uwagę, że perspektywy wzrostu zależą od wielu czynników, w tym od wielkości i czasu trwania restrykcji w gospodarkach, tempa znoszenia ograniczeń, a także szybkości i skuteczności znacznego wsparcia ze strony polityki fiskalnej i pieniężnej. Organizacja ostrzega, by nie wycofywać środków stymulacyjnych, nawet jeśli sytuacja w zakresie zdrowia publicznego i gospodarki będzie się poprawiać w krótkim okresie.

Zdaniem OECD, wpływ pandemii koronawirusa na gospodarki rynków wschodzących i krajów rozwijających się jest niezwykle trudny do przezwyciężenia, ponieważ systemy opieki zdrowotnej często nie dysponują zasobami niezbędnymi do skutecznego reagowania.

Prognozy OECD. Wybrane wskaźniki dla Polski:

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
georg
4 lata temu
Już jakieś OPC się mesza do nas? Co to ich obchodzi. Cała Europa Zachodnia ma wolne w niedzielę i oni jak na razie bardziej pokrzywdzeni przez pandemię. Tam niech uderzają ze swoimi durnymi zaleceniami. Spadać stąd.
obywatel55656
4 lata temu
"Zdaniem ekonomistów OECD, polski rząd zapewnił znaczne wsparcie dla przedsiębiorców, które pomogło ograniczyć skutki pandemii. Mimo to, bezrobocie wzrośnie i będzie hamować wzrost konsumpcji, a utrzymująca się niepewność będzie negatywnie wpływać na inwestycje prywatne, co ograniczy tempo odbudowy wzrostu gospodarczego." To ekolodzy się cieszą
Zmartwiony
4 lata temu
Ta druga fala to jakaś ściema. Widać pierwsza fala za mało przewróciła świat to straszymy drugą falą. Ba, może ją nawet wywołamy :(
Tadeusz
4 lata temu
jestem za najszybszym przebadaniem polskich elit począwszy od PAD a skończywszy na Szumowskimi jego kolesiach decydentach przez niezależną komisję ekspertów / nie rządowych/ z dziedziny psychiatrii i psychologii aby uniknąć dalszej degrengolady państwa i narodu i postawieniem stanu oskarżenia za eksterminację świadomą Polaków jeżeli w/w okażą się sługami NWO w i WHO w co ja wierzę niestety!!!
dla
4 lata temu
OECD pracuje w niedziele ? może zaczną od siebie
...
Następna strona