Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

PKB Polski. W najbliższych dwóch latach gospodarka nadgoni straty

5
Podziel się:

Tempo wzrostu PKB w latach 2021-2022 sięgnie odpowiednio 4,2 i 4 proc. - wynika z "Przeglądu Gospodarczego" Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednocześnie analitycy twierdzą, że w tym roku rodzima gospodarka skurczy się o 3,1 proc.

Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najbliższych latach polska gospodarka odzyska straty związane z pandemią koronawirusa
Zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego w najbliższych latach polska gospodarka odzyska straty związane z pandemią koronawirusa (Pixabay)

"Polska gospodarka przeszła pierwszą falę kryzysu w stosunkowo dobrej kondycji. Biorąc pod uwagę skalę kryzysu, wzrost bezrobocia jest umiarkowany, a liczba zamykanych przedsiębiorstw niewielka. Kosztem jest jednak znaczący wzrost długu publicznego" - twierdzą ekonomiści PIE.

- Według naszej prognozy 2021 rok w gospodarce będzie nieregularny. Przewidujemy kontynuację zjawisk kryzysowych przez większą część pierwszego półrocza, z jednoczesnym silnym odbiciem gospodarki w drugim półroczu. Kluczowym motorem odbicia gospodarczego w drugiej połowie roku będzie odłożony popyt konsumentów - powiedział kierownik zespołu makroekonomii PIE Jakub Sawulski.

Dodał jednak, że prognoza ta opiera się na założeniu, że do końca I kwartału 2021 r. chorobę przejdzie istotna część populacji (nawet 20 proc.), a w pierwszych tygodniach roku rozpocznie się ogólnokrajowy program szczepień.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Zdaniem autorów "Przeglądu", rynek pracy będzie odbudowywał się po kryzysie dłużej niż PKB. - Zgodnie z przewidywaniem PIE, stopa bezrobocia rejestrowanego znajdzie się na poziomie obserwowanym przed pandemią (5,3 proc.) dopiero na końcu 2022 roku - czytamy w materiale. Inflacja nie powinna natomiast przekraczać dopuszczalnych odchyleń, czyli 3,5 proc..

Elastyczność firm była jedną z ważnych przyczyn dobrej kondycji polskiej gospodarki w trakcie pierwszej fali kryzysu. 10 proc. polskich eksporterów będących uczestnikami globalnych łańcuchów wskazuje, że bierze udział w ich przenoszeniu z Chin, a kolejne 13 proc. widzi szansę udziału w tym procesie.

- Najwięcej eksporterów biorących udział w ankiecie PIE, ponad 40%, wskazywało na redukcję kosztów jako działania podejmowane na rzecz podtrzymania kondycji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa. W znacznie mniejszym stopniu decydowano się na zwolnienia pracowników (12% ankietowanych przedsiębiorców) - powiedział kierownik zespołu handlu zagranicznego PIE Marek Wąsiński.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
NJ3
3 lata temu
Brawo PIS !!! tylko pamiętać : prawo i sprawiedliwość
NJ3
3 lata temu
Brawo PIS , tylko pamiętać : prawo i sprawiedliwość ( a k...y nie śpią)
Marek
3 lata temu
No i niestety, wyszło szydło z worka! Brawo PIS. Gospodarka Francji cofnie się o 8 lat, gospodarki Włoch, Grecji cofną się aż o 20 lat. U nas bezrobocie od pół roku nie drgnęło. Cały aparat państwa zachowany. Sam się dziwie że dało się to wszystko tak sprawnie przeprowadzić. Całe szczęści że wygrał Prezydent Duda i rok temu że wygrał PIS bo w każdym innym przypadku opozycja otrzymała by od narodu prawdziwe realne narzędzia aby sabotować wszystko co się da i wmawiać że wina PIS. W każdym bądź razie jest dobrze, jest bardzo dobrze. Bardzo dziękuję Panie Premierze. Dobra robota!
Krzysztof
3 lata temu
😂🤣😂 , tyle !
Pseudo
3 lata temu
Ale qarva ci polscy ekonomiści. Wszystko stoi, kryzys jak cholera, a oni prognozują wzrost 4 proc. Niech to wszystko szlag trafi.