Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

PKB w trzecim kwartale. Wynik lepszy, niż wstępnie szacowano

147
Podziel się

Polska gospodarka w trzecim kwartale skurczyła się o 1,5 proc. rok do roku, czyli nieco mniej, niż wstępnie szacował GUS. Dziś poznaliśmy też strukturę PKB - wiemy już, co złożyło się na taki wynik.

PKB w trzecim kwartale. Wynik lepszy, niż wstępnie szacowano
PKB w trzecim kwartale spadł o 1,5 proc. rok do roku. (Getty Images, Artur Widak, NurPhoto)
bDAuWbsR

W okresie od lipca do września polska gospodarka skurczyła się o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu, podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). To nieco mniej niż wynikało ze wstępnego szacunku z połowy listopada, który zakładał spadek PKB o 1,6 proc. rok do roku.

Natomiast dane wyrównane sezonowo (po uwzględnieniu dni roboczych) pokazują, że polska gospodarka skurczyła się o  1,8 proc. rok do roku (wstępny szacunek zakładał spadek o 2 proc.).

Dlaczego te dane są tak ważne? Po pierwsze, odczyt PKB za trzeci kwartał pozwala określić skalę odbicia gospodarki w tym okresie. Pokazuje też poziom, z jakiego wchodzimy w okres spowolnienia. Po drugie dziś poznaliśmy też strukturę PKB. Wiemy już, co złożyło się na taki wynik.

bDAuWbsT
Zobacz także: Wejście Amazona do Polski. "Część firm upadnie"

Z danych GUS wynika, że niewielkiemu wzrostowi konsumpcji prywatnej (o 0,4 proc. rok do roku) towarzyszył nieco płytszy niż w drugim kwartale spadek inwestycji (o 9 proc. rok do roku).

Okazuje się więc, że w okresie od lipca do września Polacy kupowali nieco więcej (o 0,4 proc.) niż w analogicznym okresie rok temu. Przypomnijmy, że w ostatnich latach to właśnie konsumpcja była motorem napędowym polskiej gospodarki.

bDAuWbsZ

Natomiast jeśli porównamy dane kwartał do kwartału, okazuje się, że polska gospodarka urosła o 7,9 proc. Po głębokim i gwałtownym spadku PKB w drugim kwartale (który obejmował okres lockdownu) nastąpiło więc wyraźne odbicie.

- Niestety IV kwartał 2020 przyniesie ponowny spadek aktywności gospodarczej kwartał do kwartału. Lepiej będzie w 2021 roku - oceniają ekonomiści z Banku Pekao.

bDAuWbta
bDAuWbtu
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(147)
Ofca
2 miesiące temu
Czyli rząd dusi gospodarkę.
Ddd
2 miesiące temu
No to mamy kolejny sukces
Siema
2 miesiące temu
Wystarczy nie kraść
bDAuWbtv
BYŁO SUPER
2 miesiące temu
8 lat rządów PO. Co zapamiętamy? 2008 - TARCZA ANTYRAKIETOWA - Tusk, 4 lipca 2008 roku, braku zgody na budowę na terenie Polski amerykańskiej tarczy antyrakietowej 2009 - "Zielona wyspa" - 2009 roku wprowadzono też jedną z najbardziej kontrowersyjnych reform rządów PO. Kierowany przez Katarzynę Hall resort edukacji przygotował nową ustawę o systemie oświaty, wprowadzając obowiązek szkolny dla sześciolatków. Jesień 2009 roku to także wybuch tzw. afery hazardowej. Okazało się, że prominentni politycy PO zostali nagrani przez CBA, gdy obiecują korzystne akty prawne biznesmenom od hazardu. 2010 - Katastrofa smoleńska 2011 - Zmiany w OFE Jeszcze przed wyborami PO przeprowadziła "atak" na Otwarte Fundusze Emerytalne. Sprawa wzbudzała emocje, ale akurat głównym atakującym rząd nie była opozycja z PiS, tylko środowiska wolnorynkowe na czele z Leszkiem Balcerowiczem. W sprawie OFE Tusk mógł liczyć na lojalność prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nie wetował rządowi nawet najbardziej kontrowersyjnych ustaw. Nawet sam namawiał Tuska, zwłaszcza po wyborach w 2011 roku, do radykalnych reform. Premier powiedział o nich w swoim drugim expose, wygłoszonym w listopadzie 2011 roku. Zapowiedział wtedy najbardziej doniosłą reformę 8 lat rządów PO - zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz podwyższenie go do 67 lat. Zapowiedział też inne zasadnicze zmiany, które jednak nie zostały zrealizowane, m.in. likwidację funduszu kościelnego, objęcie rolników podatkiem dochodowym czy stopniową likwidację KRUS. 2012-13 - kierujący resortem transportu od 2011 roku Sławomir Nowak musiał odejść z rządu, gdy media ujawniły, że ma drogi zegarek, którego nie wpisywał do oświadczeń majątkowych, a sąd potwierdził zarzuty wydanym wyrokiem oraz ostatecznie z życia politycznego - po ujawnieniu przez tygodnik "Wprost" jego podsłuchanej rozmowy z byłym wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem o kontroli skarbowej dotyczącej jego żony. 2014 rok. czerwiec - tygodnik "Wprost" ujawnił nielegalne nagrania rozmów przedstawicieli rządu, PO i biznesu.
getlost
2 miesiące temu
To chyba dobrze, że mniej niż prognozowano, co? Jakoś tytuł tego nie odzwierciedla.
...
Następna strona