Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PKN Orlen przejmuje Polska Press i chce odrzucenia wniosku RPO o wstrzymaniu zakupu

24
Podziel się:

Koncern zwrócił się o odrzucenie (jako niedopuszczalnego) lub o ewentualne oddalenie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie zakupu Polska Press. PKN Orlen w stanowisku przekazanym do sądu podkreślił, że możliwość wstrzymania nie dotyczy każdej decyzji prezesa UOKiK-u.

PKN Orlen przejmuje Polska Press i chce odrzucenia wniosku RPO o wstrzymaniu zakupu
PKN Orlen przejmuje Polska Press. Chce odrzucenia wniosku RPO w tej sprawie. (Flickr)

Można wstrzymać tylko te decyzje Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które zostaną wykonane przed ich uprawomocnieniem - stwierdza Orlen w stanowisku, którego odpis trafił do Biura Rzecznika.

"Taka wykonalność może wynikać albo z faktu nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, albo z przepisu ustawy. Regułą jest jednak to, że decyzje prezesa UOKiK stają się wykonalne dopiero po wyczerpaniu sądowego trybu odwoławczego" - napisano w tym stanowisku.

Koncern wskazuje, że decyzja prezesa UOKiK-u nie była opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności, choć ulegała realizacji z chwilą jej wydania. Zdaniem Orlenu "ewentualne wstrzymanie wykonalności" decyzji o przejęciu przez koncern naftowy spółki Polska Press byłoby "konstrukcyjnie wadliwe i niedopuszczalne".

Zobacz także: Orlen kupuje Polska Press. Rzecznik Praw Obywatelskich skarży decyzję

Orlen w swoim stanowisku stwierdza, że wniosek RPO wykroczył poza zakres dopuszczony w przepisach. Dlaczego? Gdyż poza wstrzymaniem wykonalności decyzji Rzecznik domaga się także zakazu wykonywania przez Orlen praw udziałowych w spółce mediowej.

Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do sądu od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wyraził zgodę na zakup grupy wydawniczej Polska Press przez PKN Orlen. "Prezes UOKiK nie zbadał, czy efektem nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy" - czytamy w komunikacie Biura RPO.

Prezes UOKiK zapewnia w stanowisku, które w sobotę pojawiło się na stronie internetowej regulatora, że zanim wydał decyzję umożliwiającą Orlenowi przejęcie Polska Press, przeanalizował dokładnie skutki, jakie koncentracja może mieć dla stanu konkurencji na rynku medialnym. Dodaje, że na uwzględnianie innych przesłanek nie pozwalają mu przepisy.

Państwowego giganta skusił szeroko rozumiany rynek prasy. W listopadzie zeszłego roku Orlen przejął Ruch, czyli przedsiębiorstwo handlu detalicznego, kojarzone przede wszystkim z dystrybucją prasy.

UOKiK udzielił zgody na powyższą transakcję na początku marca. Tym samym PKN Orlen stał się właścicielem 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Udziałowiec
3 lata temu
A może nich kupi sieć barów mlecznych. Będzie lepszy pożytek z naszych pieniędzy i lepszy zbyt na parówki.
2 słowa
3 lata temu
Odwróćmy sytuację niemiecki koncern DEA kupuje Rzeczpospolitą........
tolo
3 lata temu
jeszcze niech tesco wykupią, kopalnie, huty, pks-y i mpk-i, zakłady oczyszczania, i będzie dobrobyt jak w korei aha i te zamki majtkowe tzn żeby po remoncie zwrócić złodziejowi
piotr12345
3 lata temu
Od dłuższego czasu omijam Orleny dużym łukiem . Wiem że paliwo u innych też z Płocka ale przynajmniej przychód Obajtka mniejszy ... ;-);-) To co mogę jako obywatel .
piotr12345
3 lata temu
Jest na to rada ... żadnej Orlenowej prasy nie kupować ... ;-) I padną sami .
...
Następna strona