East News

oprac. Jakub Ceglarz, 11 grudnia 2019

PKP chce oszczędzać energię. Będzie stawiać farmy fotowoltaiczne

Tweetnij Komentuj

O 1,2 terawatogodziny chce zmniejszyć zużycie prądu sektor kolejowy do 2030 roku. To oznaczałoby spadek o około 9 proc. PKP ma kilka sposobów na osiągnięcie celu. Wśród nich m.in. fotowoltaika.

Jak pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna", rosnące ceny energii elektrycznej dają się we znaki spółkom kolejowym. Na przykład Przewozy Regionalne muszą z tego powodu podnieść ceny biletów dla pasażerów.

Przykład? Bilet z Białegostoku do Ełku ma zdrożeć o 2 zł i kosztować już 24 złote. Takich sytuacji jest jednak więcej.

By walczyć z rosnącymi kosztami spółki kolejowe zamierzają być bardziej efektywne energetyczne. Nawiązały nawet współpracę w tej sprawie z Politechniką Warszawską i Instytutem Kolejnictwa. Mają wspólnie szukać oszczędności energii w ramach Centrum Efektywności Energetycznej.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Pokaż...

- Najwięcej zyskamy dzięki rekuperacji, czyli odzyskiwaniu energii w czasie hamowania. Jest to możliwe w nowszych pociągach, więc trzeba stawiać na wymianę taboru - mówi Janusz Malinowski, przewodniczący rady programowej Centrum Efektywności Energetycznej.

Kolejna oszczędność to ekologiczna jazda. Jeśli maszynista nie będzie ostro przyspieszał i hamował, to może zaoszczędzić nawet 5-7 proc. energii.

Z kolei na terenach należących do PKP (na przykład dworcach kolejowych, ale nie tylko) mają powstać farmy fotowoltaiczne. To efekt współpracy z Polską Grupą Energetyczną.

Instalacje mają powstać na przełomie 2021 i 2022 roku, a umowy dzierżawy w tej sprawie powinny zostać podpisane do końca pierwszego kwartału 2020 roku. W grę wchodzą m.in. Katowice, Medyka, Gliwice i Dąbrowa Górnicza. W przyszłości dołączyć mogą Łapy, Łowicz czy Skarżysko-Kamienna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: East News

Tagi: pkp energetyka energia prąd

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .