Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Podatek cukrowy. Na początku stycznia w Ministerstwie Zdrowia ruszą konsultacje

17
Podziel się:

Ma być bardziej zdrowo – tak Ministerstwo Zdrowia tłumaczy pomysł wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Zapewnia też, że chce rozmawiać o skutkach nowej regulacji z zainteresowanymi, wobec czego zaprasza organizacje zrzeszające producentów do udziału w konsultacjach publicznych.

Konsultacje w sprawie podatku cukrowego rusza w Ministerstwie Zdrowia 8 stycznia
Konsultacje w sprawie podatku cukrowego rusza w Ministerstwie Zdrowia 8 stycznia (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Na początku stycznia Ministerstwo Zdrowia chce się spotkać z przedstawicielami branż, które zostaną dotknięte tzw. podatkiem cukrowym, czyli dodatkowymi opłatami, które mają zostać nałożone na producentów, dystrybutorów i sprzedawców słodkich napojów, produktów wysokocukrowych, a także tzw. małpek i suplementów diety.

Zaraz po tym, jak resort zdrowia ogłosił plany, poprosiliśmy przedstawicieli branży spirytusowej, producentów żywności i branże handlową o skomentowanie tych pomysłów. Podnosili oni, że sam pomysł działań prozdrowotnych nie jest zły, ale realizacja wymaga przemyślenia, tak by nie zaszkodzić i producentom, i w rezultacie – konsumentom.

Okazja do rozmów pojawi się 8 i 9 stycznia, bo w tych dniach w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbędą się konsultacje. 8 stycznia do stołu rozmów zaproszone zostały m.in. Polska Federacja Producentów Żywności, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

9 stycznia odbędą się rozmowy z przedstawicielami branży spirytusowej reprezentowanej przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, Polską Radę Winiarstwa, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich.

Tego samego dnia, ale w późniejszych godzinach, odbędą się rozmowy z organizacjami reprezentującymi producentów suplementów diety (Krajowa Rada Suplementów i Odżywek oraz Federacja Suplementów).

We wszystkich dyskusjach wezmą udział przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego.

- Wysłuchania publiczne to wyraźny sygnał, że poważnie traktujemy konsultacje w sprawie naszego projektu ustawy. To też wskazanie, że zależy nam na opinii partnerów z rynku. Jesteśmy otwarci na argumenty drugiej strony. To, na czym nam zależy, to ograniczenie spożycia cukru. Wiemy też, że i druga strona widzi potrzebę walki z tym negatywnym trendem. Jest duże pole do porozumienia – powiedział w rozmowie z money.pl Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Janusz
4 lata temu
Uuuu.... rząd szuka oszczędności gdzie się da!
kid
4 lata temu
zamiast wprowadzić normę ile może być cukru w napoju jogurcie itd a nie podatki ale to jest zerowanie na szarym człowieku tylko podatki i podatki a nie będzie myśleć o zdrowiu narodu ale podatki nie pujdą na służbę zdrowia tylko na widzie misie kaczki
Oko
4 lata temu
Jakiś związek pomiędzy podatkiem a zdrowiem?
Gardian
4 lata temu
Kolejnym projektem podatku jest podatek za oddychanie górskim powietrzem tak więc główny elektorat się doczeka zauważenia przez wybrańców
zazer
4 lata temu
hallo mateuszku a moze tak podatek od baraniny i hanuki Wszak twoi to spozywaja i mnie to sie nie podoba