Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Podatek cukrowy. Na początku stycznia w Ministerstwie Zdrowia ruszą konsultacje

17
Podziel się

Ma być bardziej zdrowo – tak Ministerstwo Zdrowia tłumaczy pomysł wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Zapewnia też, że chce rozmawiać o skutkach nowej regulacji z zainteresowanymi, wobec czego zaprasza organizacje zrzeszające producentów do udziału w konsultacjach publicznych.

Konsultacje w sprawie podatku cukrowego rusza w Ministerstwie Zdrowia 8 stycznia
Konsultacje w sprawie podatku cukrowego rusza w Ministerstwie Zdrowia 8 stycznia (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
bDBpRjxN

Na początku stycznia Ministerstwo Zdrowia chce się spotkać z przedstawicielami branż, które zostaną dotknięte tzw. podatkiem cukrowym, czyli dodatkowymi opłatami, które mają zostać nałożone na producentów, dystrybutorów i sprzedawców słodkich napojów, produktów wysokocukrowych, a także tzw. małpek i suplementów diety.

Zaraz po tym, jak resort zdrowia ogłosił plany, poprosiliśmy przedstawicieli branży spirytusowej, producentów żywności i branże handlową o skomentowanie tych pomysłów. Podnosili oni, że sam pomysł działań prozdrowotnych nie jest zły, ale realizacja wymaga przemyślenia, tak by nie zaszkodzić i producentom, i w rezultacie – konsumentom.

bDBpRjxP

Okazja do rozmów pojawi się 8 i 9 stycznia, bo w tych dniach w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbędą się konsultacje. 8 stycznia do stołu rozmów zaproszone zostały m.in. Polska Federacja Producentów Żywności, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Stowarzyszenie Krajowej Unii Producentów Soków.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

9 stycznia odbędą się rozmowy z przedstawicielami branży spirytusowej reprezentowanej przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, Polską Radę Winiarstwa, Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, Stowarzyszenie Regionalnych Browarów Polskich.

bDBpRjxV

Tego samego dnia, ale w późniejszych godzinach, odbędą się rozmowy z organizacjami reprezentującymi producentów suplementów diety (Krajowa Rada Suplementów i Odżywek oraz Federacja Suplementów).

We wszystkich dyskusjach wezmą udział przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego.

- Wysłuchania publiczne to wyraźny sygnał, że poważnie traktujemy konsultacje w sprawie naszego projektu ustawy. To też wskazanie, że zależy nam na opinii partnerów z rynku. Jesteśmy otwarci na argumenty drugiej strony. To, na czym nam zależy, to ograniczenie spożycia cukru. Wiemy też, że i druga strona widzi potrzebę walki z tym negatywnym trendem. Jest duże pole do porozumienia – powiedział w rozmowie z money.pl Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBpRjxW
bDBpRjyq
KOMENTARZE
(17)
Janusz
rok temu
Uuuu.... rząd szuka oszczędności gdzie się da!
Robi
rok temu
Mateusz nie lubi wysokich podatków Uwielbia za to dużo malutkich od wszystkiego
Romero
rok temu
A już myslałem że dzień przed końcem roku nie będzie wiadomości o nowym podatku. Jednak zdążyli. Dziękujemy Panie Premierze.
bDBpRjyr
gosc
rok temu
Przeciez ten podatek zaplaci klient.
Aro
rok temu
To ma ratowac zdrowie czy budżet ?
...
Następna strona