Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cukrowy odłożony. Producenci chcą od kandydatów deklaracji, że temat już nie wróci

Niech kandydaci jasno zadeklarują, że nie będzie podatku cukrowego – apelują producenci żywności. Wprawdzie Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda zapewnili, że będą wetować propozycje nowych danin, ale wszyscy wiemy, że kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Rafał Trzaskowski zadeklarował, że będzie wetował projekty podnoszenia podatków

Obaj politycy, którzy w najbliższą niedzielę zmierzą się w drugiej turze wyborów, zapowiedzieli, że jeśli dane im będzie wygrać, twardo i stanowczo sprzeciwiać się będą wszelkim podwyżkom podatków. Taka deklaracja na pewno spodobała się wyborcom, ale ekonomiści mają wątpliwości, czy uda się jej dotrzymać.

Podwyżka podatków jest nieunikniona i jeśli polityk twierdzi, że jest inaczej, to nie mówi prawdy – tak obietnice skwitowali eksperci, z którymi rozmawialiśmy.

Zresztą okazja, by powiedzieć nowemu prezydentowi "sprawdzam!" pojawi się już wkrótce. Nieustannie przekładane jest wejście w życie tzw. podatku cukrowego. Z powodu pandemii nie wprowadzono go wiosną, kolejny wyznaczony termin (początek lata) również nie został zachowany właśnie w związku z dłuższą niż planowano, kampanią prezydencką. Producenci napojów boją się, że gdy opadnie już wyborczy kurz i nie trzeba będzie odkładać trudnych politycznych decyzji, wyznaczona zostanie kolejna data wprowadzenia nowej daniny.

Niezależnie od tego, co wcześniej obiecali kandydaci.

Obejrzyj: Co z podatkami? Kościński: jeśli już, to myślimy o obniżce

- Obawiamy się, że prace nad podatkiem cukrowym, wstrzymano jedynie na czas kampanii wyborczej, by wrócić do nich tuż po wyborach, ponieważ podatek nie jest akceptowany społecznie i gospodarczo. Ponad 80 proc. społeczeństwa nie zgadza się na nowe obciążenia powodujące wzrosty cen żywności. Forsowany przez rząd podatek cukrowy ma charakter antygospodarczy i antyspołeczny – powiedział w rozmowie z serwisem "Wiadomości handlowe" Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

minister rozwoju Jadwiga Emilewicz
Podatek cukrowy nie w tym roku. Możliwe wydłużenie terminu rozliczeń z fiskusem

Federacja nie chce czekać na ruch przyszłego prezydenta i już teraz zwróciła się z prośbą do Dudy i Trzaskowskiego "o potwierdzenie zapowiadanego w programach wyborczych weta podatkowego, w tym dla podatku cukrowego". O ile bowiem same deklaracje są uspokajające, to jednak stoją w sprzeczności z sygnałami płynącymi z rządu, który nigdy nie odciął się od planów wprowadzenia daniny.

Przedsiębiorcy podkreślają, że producenci napojów w ostatnich miesiącach ponieśli duże straty. Miało to związek z wielotygodniowym zamknięciem restauracji i hoteli. Choć teraz Polacy mogą już swobodnie przemieszczać się, do koszyków w sklepach wkładamy mniej towarów, co siłą rzeczy uderza w producentów żywności. Rzecz jasna, dokładnie tak samo zachowujemy się w lokalach gastronomicznych: odwiedzamy je rzadziej i zamawiamy mniej niż w przeszłości.

Producenci żywności mówią wprost: nowa danina obciążająca żywność pociągnie za sobą bankructwo wielu firm, a "minimum 20 tysięcy pracowników zaangażowanych w całym łańcuchu produkcji i dystrybucji produktów objętych podatkiem cukrowym na utratę̨ miejsc pracy" – czytamy w oświadczeniu, które publikują "WH".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatek cukrowy, podatki, Rafał Trzaskowski, Andrzej Duda, kampania wyborcza, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-07-2020

Maciek KowalskiSłuszne obawy przedsiębiorców, jakoś temat strasznie ucichł przed wyborami. Akurat po tym, jak się okazało, że taki podatek nie widzi się ludziom. … Czytaj całość

09-07-2020

BubuśTaka deklaracja jest bardzo potrzebna, bo jej realizacja będzie świadczyła o prawdomówności przyszłego prezydenta. Nie chcemy już pustych haseł o … Czytaj całość

09-07-2020

yetisAndrzej Duda to dziś sprzymierzeniec przedsiębiorców.

Rozwiń komentarze (30)