Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Podatek cukrowy uderzy w branżę. Polska Izba Handlu chce zmian

126
Podziel się:

Opłata cukrowa zasadniczo zmienia funkcjonowanie rynku handlu detalicznego i będzie miała ogromny wpływ na sytuację wszystkich jego uczestników, a w szczególności niezależnych polskich handlowców - twierdzi Polska Izba Handlu.

Polska Izba Handlu twierdzi, że opłata cukrowa uderzy w polskie sklepy
Polska Izba Handlu twierdzi, że opłata cukrowa uderzy w polskie sklepy (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Projektowana ustawa zasadniczo zmienia funkcjonowanie rynku handlu detalicznego i będzie miała ogromny wpływ na sytuację wszystkich jego uczestników, a w szczególności niezależnych polskich handlowców, dla których napoje stanowią znaczące źródło obrotów oraz obszar walki konkurencyjnej z dyskontami" - czytamy w komunikacie.

Podczas konsultacji z udziałem wiceministra zdrowia PIH po raz kolejny wystąpiła z wnioskiem, aby na końcowym etapie prac parlamentarnych wprowadzić niezbędne dla handlu niezależnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw zmiany w ustawie o opłacie od napojów słodzonych.

- Ulokowanie obciążeń finansowych na kolejnych etapach łańcucha dystrybucji, z dala od jego początku, czyli producenta, zwiększa ryzyko nieszczelności systemu i może zwiększyć szarą strefę w obrocie towarami objętymi projektowanymi opłatami - powiedział prezes PIH Waldemar Nowakowski.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Jak dodał, "uproszczenie systemu pobierania opłat rozwiązałoby wszelkie problemy związane z lukami i niespójnościami w systemie opłaty". Chciałby, aby opłata była pobierana od producenta lub importera.

- Obecnie procedowane rozwiązania obciążające hurt są de facto obciążeniem dla handlu niezależnego w Polsce. Opłata powinna być nakładana na producenta, gdy dokonuje sprzedaży napojów podmiotom prowadzącym sprzedaż hurtową lub podmiotom prowadzącym sprzedaż detaliczną - dodał Nowakowski.

PIH ponownie zwróciła także uwagę na bezwzględną konieczność wydłużenia vacatio legis tej ustawy do co najmniej stycznia 2021 roku, co zapewni przedsiębiorcom czas niezbędny na dostosowanie prowadzonej działalności do nowych warunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(126)
Witt
4 lata temu
To ja i moje dzieci mamy chorować na otyłość i inne dolegliwości, wątroby, nerek, żołądka pobto aby przedsiębiorcom było dobrze? Pis to złota partia chcąca dobrze dla polaków a nie bandytów
Pawel37
4 lata temu
Skończy się tak, że będziemy pić tanie napoje wyprodukowane w Niemczech.
paranoia
4 lata temu
Przestańcie pieprzyc te farmazony .Taki podatek już funkcjonuje nawet w Ameryce.Dosypują za dużo cukru i to jest fakt .Dzieci pija to i mają problemy .Nawet edukacja tu na dłuższą metę nie działa .To samo jest z innym niezdrowym badziewiem a potem koszty leczenia trzeba ponosić i jak czegoś nie widać to nie znaczy że tego nie ma
mars
4 lata temu
PIS robi te wszystkie podwyżki , podatki itp tylko dla zdrowia ciemnego luda!!! ha ha ha
historia
4 lata temu
a jak kiedyś cukier podrożał to co się wtedy działo ?
...
Następna strona