Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cukrowy uderzy w branżę. Polska Izba Handlu chce zmian

Opłata cukrowa zasadniczo zmienia funkcjonowanie rynku handlu detalicznego i będzie miała ogromny wpływ na sytuację wszystkich jego uczestników, a w szczególności niezależnych polskich handlowców - twierdzi Polska Izba Handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska Izba Handlu twierdzi, że opłata cukrowa uderzy w polskie sklepy (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Projektowana ustawa zasadniczo zmienia funkcjonowanie rynku handlu detalicznego i będzie miała ogromny wpływ na sytuację wszystkich jego uczestników, a w szczególności niezależnych polskich handlowców, dla których napoje stanowią znaczące źródło obrotów oraz obszar walki konkurencyjnej z dyskontami" - czytamy w komunikacie.

Podczas konsultacji z udziałem wiceministra zdrowia PIH po raz kolejny wystąpiła z wnioskiem, aby na końcowym etapie prac parlamentarnych wprowadzić niezbędne dla handlu niezależnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw zmiany w ustawie o opłacie od napojów słodzonych.

- Ulokowanie obciążeń finansowych na kolejnych etapach łańcucha dystrybucji, z dala od jego początku, czyli producenta, zwiększa ryzyko nieszczelności systemu i może zwiększyć szarą strefę w obrocie towarami objętymi projektowanymi opłatami - powiedział prezes PIH Waldemar Nowakowski.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Jak dodał, "uproszczenie systemu pobierania opłat rozwiązałoby wszelkie problemy związane z lukami i niespójnościami w systemie opłaty". Chciałby, aby opłata była pobierana od producenta lub importera.

Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki. Opłata cukrowa ma się pojawić już w 2020 roku
Opłata cukrowa i opłata od "małpek". Wiemy, kto i ile zapłaci

- Obecnie procedowane rozwiązania obciążające hurt są de facto obciążeniem dla handlu niezależnego w Polsce. Opłata powinna być nakładana na producenta, gdy dokonuje sprzedaży napojów podmiotom prowadzącym sprzedaż hurtową lub podmiotom prowadzącym sprzedaż detaliczną - dodał Nowakowski.

PIH ponownie zwróciła także uwagę na bezwzględną konieczność wydłużenia vacatio legis tej ustawy do co najmniej stycznia 2021 roku, co zapewni przedsiębiorcom czas niezbędny na dostosowanie prowadzonej działalności do nowych warunków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-02-2020

MarcinSkoro PIS-owi chodzi o zdrowie to proponuję inne rozwiązanie. Mianowicie całkowite zwolnienie z podatków zdrowych napojów. Wtedy cena znacząco spadnie … Czytaj całość

25-02-2020

g91dla mnie to nie jest problem, bo i tak mieszkam na granicy z Niemcami i tam bede kupowal wiecej najwyzej, ale szkoda dla rodakow mieszkajacych w … Czytaj całość

26-02-2020

sokoPrzestępcza szajka za nic ma zdrowie Polaków. Im zależy wyłącznie na środkach na korupcję polityczną - kupowanie wyborców

Rozwiń komentarze (126)