Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek od cyfrowych gigantów. Porozumienie USA i Francji

Szczyt G7 przyniósł porozumienie podpisane pomiędzy Francją a Stanami Zjednoczonymi dotyczące francuskiego podatku od działalności dużych firm internetowych (GAFA). Ze strony amerykańskiej nie ma jednak zapewnienia, że zrezygnuje z podwyższenia ceł na francuskie wina.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Porozumienie Francji i USA ws. podatku od cyfrowych gigantów

Jest kompromis w sprawie podatku GAFA. Francuski minister finansów Bruno Le Maire zawarł go z ministrem skarbu USA Stevenem Mnuchinem oraz doradcą ekonomicznym Donalda Trumpa - Larrym Kudlowem. Jak podaje PAP, umowa przewiduje, że Francja zapłaci cyfrowym przedsiębiorstwom różnicę między francuskim podatkiem, a opracowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mechanizmem, który od 2020 roku zakłada opodatkowanie gigantów cyfrowych we wszystkich krajach G7.

Agencja Reuters podaje, że obie strony przez cały weekend pracowały nad rozwiązaniem problemu. Rozmowy odbywały się na marginesie szczytu G7 w Biarritz, najpierw w rodzinnym domu francuskiego ministra finansów w jednej z baskijskich wsi, a następnie podczas niedzielnej kolacji w restauracji.

- Ten słynny francuski podatek wywołuje sporo nerwowości, ale zrobiliśmy dużo pracy. Mamy umowę, aby przezwyciężyć trudności między nami - powiedział Emmanuel Macron podczas konferencji kończącej szczyt G7. Francuski prezydent przyznał, że podatek GAFA jest niedoskonały i zniknie w przyszłym roku, gdy w życie wejdzie międzynarodowy podatek od usług cyfrowych.

Francuski rząd niedawno nałożył 3-procentowy podatek, który ma być stosowany wobec firm świadczących usługi cyfrowe z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie. Obejmie on około 30 podmiotów, w tym amerykańskie firmy Google, Amazon, Facebook czy Apple. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa to dyskryminacja amerykańskich przedsiębiorstw. Trump w odpowiedzi zagroził podniesieniem ceł na francuskie wina. Nie doprecyzował jednak, czy w związku z porozumieniem odstąpi od tego pomysłu. - Mogę tylko potwierdzić, że Pierwsza Dama bardzo lubi francuskie wino - powiedział żartobliwie na zakończenie szczytu G7.

Obejrzyj: Trump w Polsce i zniesienie wiz. Bielan komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: szczyt g7, polityka, podatek cyfrowy, firmy technologiczne, usa, francja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2019

hehTo Mateuszek-kłamczuszek już zapewne nawet nie pracuje nad tym podatkiem, a miał być taki z niech przychód dla budżetu, że hoho... trudno, podniesie … Czytaj całość

27-08-2019

dlaczego Trumpnie patrzy nikomu w oczy...?

27-08-2019

GośćPyskaty francuzik dostał za swoje,poucza i próbuje narzucać Polsce chore projekty, kiedy spotyka mocniejszego kuli ogon pod siebie

Rozwiń komentarze (22)