Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Podatki w Polsce. Inni mają gorzej, a Francuzi to już w ogóle mają powody do narzekania

9
Podziel się:

W porównaniu z innymi krajami w Unii Europejskiej, Polacy wcale nie pracują na państwo jakoś bardzo długo. "Dzień wolności podatkowej" wypada u nas stosunkowo wcześnie.

"Dzień wolności podatkowej" przypada w kolejnych latach w różnych dniach. W Polsce wypada w okolicach 20 czerwca
"Dzień wolności podatkowej" przypada w kolejnych latach w różnych dniach. W Polsce wypada w okolicach 20 czerwca (Pixabay)

Wszyscy narzekamy na podatki: bo za wysokie, bo nie wiadomo, na co idą. Tym, którzy lubią się pocieszać, że "inni mają gorzej", na poprawę humoru w tej materii polecamy zestawienie, które przygotował Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zestawili "dni wolności podatkowej" w państwach UE, porównując stosunek dochodów podatkowo-składkowych do PKB – informuje "Puls Biznesu".

Przypomnijmy, że "dzień wolności podatkowej" to symboliczny moment, w którym obywatele przestają pracować po to, by spłacać zobowiązania podatkowe, a zarabiają dla siebie.

Najwcześniej taki dzień przypada w Irlandii, bo już 19 marca. Tak dobry wynik Irlandczycy zawdzięczają bardzo niskiej stawce podatku CIT. Dość powiedzieć, że to unijny raj podatkowy, w którym rozliczają się największe światowe korporacje.

Zobacz także: Obejrzyj: Luka CIT. Do budżetu państwa nie trafia 22 mld zł należnego podatku

Drugie miejsce na podium zajmuje Rumunia, która w ostatnich latach zdecydowała się na odważne obniżki podatków. "Dzień wolności podatkowej" przypada tam po 98 dniach nowego roku, czyli 19 dni później niż w Irlandii.

W Polsce dzień wolności podatkowej przypadł w tym roku 10 czerwca i zajmujemy pod tym względem 10. miejsce w Unii Europejskiej. A kto na państwo płaci najdłużej? Może Skandynawowie, wszak Szwecja i Norwegia to typowe państwa opiekuńcze. Otóż nie. Najpóźniej, bo dopiero 17 czerwca, "dzień wolności podatkowej" przypada we Francji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
esu
4 lata temu
Pół roku pracować nie na siebie to nie jest dużo? To jest komunistyczny portal? A poza tym nie każdy płaci równo. Jedni tylko dostają (dotacje, zasiłki i nie robią nic) i to jest połowa społeczeństwa wg znanych danych GUS, a z pozostałych pracujących część pracuje tylko częściowo lub w urzędach (czytaj pracuje niewydajnie, czasem bez potrzeby, a jeszcze rzuca kłody pod nogi innym). Czyli te pozostałe powiedzmy 25% ludzi, którzy realnie coś robią to dzień wolności podatkowej tak na prawdę mają chyba w listopadzie.
Ekonomiczne I...
4 lata temu
TEST IQ: 1. Pensja brutto to 5000zł, koszt pracodawcy to 6024zł, a na rękę dostaję 3613zł miesięcznie. Czy za różnicę, czyli 2411zł byłoby mnie stać na usługi na wolnym rynku? A) Tak B) Nie 2. Co stałoby się z cenami, gdybyśmy zmniejszyli opodatkowanie przedsiębiorców? A) zwiększyłyby się B) zmniejszyłyby się C) nic by się nie zmieniło 3. Czy na rynku pojawiłyby się nowe firmy, gdyby podatki były niższe, a przepisy proste: A) nie, firmy musza mieć pozwolenie urzędnika, żeby działać B) tak, sam bym otworzył coś swojego 4. Jak cudowna będzie służba zdrowia, jeśli podatki wyniosą 90%? A) będziemy żyć po 100 lat, B) będzie jak w PRL Zapraszam do komentowania na Facebooku.
Tu i teraz
4 lata temu
Nie bójcie się "Europejczycy" z PO, po wygranych wyborach, przebiją Francuzów co najmniej o miesiąc, bo nie będzie nas żabojad wyprzedzał! Tylko o pensjach na poziomie europejskim nic nie słychać! Dlaczego? Bo nasi "kochani pracodawcy" by nie zarobili tyle co zawsze. Prawda Panie Trzaskowski, Panie Tusk, Panie Grodzkiej, Panie Budka i cała Wasza Partia?!!!
mici
4 lata temu
NIE PRACUJĘ W POLSCE I JUŻ NIGDY TAM NIE BĘDĘ PRACOWAĆ SA LEPSZE KRAJE NA ZAROBKI NIZ MARNA POLSKA
pol
4 lata temu
Podatki w Polsce w stosunku do wysokości płac i wartości nabywczej zlotowki sa bardzo wysokie