Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatki w Polsce. Inni mają gorzej, a Francuzi to już w ogóle mają powody do narzekania

W porównaniu z innymi krajami w Unii Europejskiej, Polacy wcale nie pracują na państwo jakoś bardzo długo. "Dzień wolności podatkowej" wypada u nas stosunkowo wcześnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
"Dzień wolności podatkowej" przypada w kolejnych latach w różnych dniach. W Polsce wypada w okolicach 20 czerwca

Wszyscy narzekamy na podatki: bo za wysokie, bo nie wiadomo, na co idą. Tym, którzy lubią się pocieszać, że "inni mają gorzej", na poprawę humoru w tej materii polecamy zestawienie, które przygotował Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zestawili "dni wolności podatkowej" w państwach UE, porównując stosunek dochodów podatkowo-składkowych do PKB – informuje "Puls Biznesu".

Przypomnijmy, że "dzień wolności podatkowej" to symboliczny moment, w którym obywatele przestają pracować po to, by spłacać zobowiązania podatkowe, a zarabiają dla siebie.

Najwcześniej taki dzień przypada w Irlandii, bo już 19 marca. Tak dobry wynik Irlandczycy zawdzięczają bardzo niskiej stawce podatku CIT. Dość powiedzieć, że to unijny raj podatkowy, w którym rozliczają się największe światowe korporacje.

Obejrzyj: Luka CIT. Do budżetu państwa nie trafia 22 mld zł należnego podatku

Drugie miejsce na podium zajmuje Rumunia, która w ostatnich latach zdecydowała się na odważne obniżki podatków. "Dzień wolności podatkowej" przypada tam po 98 dniach nowego roku, czyli 19 dni później niż w Irlandii.

W Polsce dzień wolności podatkowej przypadł w tym roku 10 czerwca i zajmujemy pod tym względem 10. miejsce w Unii Europejskiej. A kto na państwo płaci najdłużej? Może Skandynawowie, wszak Szwecja i Norwegia to typowe państwa opiekuńcze. Otóż nie. Najpóźniej, bo dopiero 17 czerwca, "dzień wolności podatkowej" przypada we Francji.

Ten dzień wolności podatkowej jasno i dobitnie pokazuje, że my obniżamy podatki - mówił w środę premier
Morawiecki zapowiada mniejsze obciążenie podatkami w przyszłym roku. Tyle że fiskalizm mamy coraz większy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: dzień wolności podatkowej, podatki, irlandia, daniny, obciążenia podatkowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2020

VATja tam zarabiam 3400zł (to jest całkowity koszt pracy) a do ręki mam 2000zł, rocznie mój podatek z tytułu pracy to prawie 17000zł, jeżeli zarabiasz … Czytaj całość

10-07-2020

miciNIE PRACUJĘ W POLSCE I JUŻ NIGDY TAM NIE BĘDĘ PRACOWAĆ SA LEPSZE KRAJE NA ZAROBKI NIZ MARNA POLSKA

10-07-2020

Podatki mają być prosteMyślę, że w Polsce głównym problemem nie jest wysokość podatków, ale zbyt częste zmiany prawa podatkowego oraz jego niepotrzebne skomplikowanie. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)