Trwa ładowanie...
bETIFqJN
Notowania

Daniny – Wszystkie wiadomości

Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa
3
13.09.2021 11:52

PODATKI
 / 
Podatek od korporacji. Ekspert: Przydatne. Idziemy drogą Trumpa

Rząd planuje opodatkować korporacje. Szuka nowych wpływów do budżetu? - Jest to postulat Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i Cezarego Kaźmierczaka, by wprowadzić minimalny podatek korporacyjny. Rozumiem, że Ministerstwo Finansów wsłuchało się w głos biznesu. Moim zdaniem to rozwiązanie jest przydatne, wzorowane na tym, co zrobił Donald Trump w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku. Wprowadzono taki podatek od pomniejszania bazy podatkowej, to do tego się sprowadza - powiedział w programie "Money. To się liczy" Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Tak naprawdę dla bardzo dużych podmiotów, pomijając wszystkie koszty związane z wydatkami inwestycyjnymi, dołączając wszystkie wydatki pasywne, będzie naliczany podatek od przychodu w stawce 0,4 proc. To ani wysoko, ani dużo. Kopiując amerykańskie podejście być może uda się pozyskać 2 miliardy złotych przychodu do sektora finansów publicznych. Można mówić nawet o 5 miliardach, ale jestem bardziej sceptyczny - dodał. Został też zapytany o parapodatek dotyczący pieniędzy niewykorzystanych z kart pre-paid do telefonów komórkowych. Niewykorzystane środki wrócą do Skarbu Państwa. - Nie znam tego mechanizmu. Obecnie po pewnym czasie niewykorzystane z pre-paidu przepadały. Trzeba było się odzywać do operatora i on te pieniądze oddawał, ale zgłaszała się po to pewnie mniejszość. Jakiś sens tego rozwiązania jest, bo to zdaje się ma iść na specjalny fundusz, związany z inwestycjami w światłowody. Natomiast konkretów w tym wypadku nie znam - odparł Arak.

Podatek przychodowy. Firmy będą uciekały za granicę? Ekspertka: Nie polecam
16
30.08.2021 12:09

FIRMA
 / 
Podatek przychodowy. Firmy będą uciekały za granicę? Ekspertka: Nie polecam

Koniec z rejestracją firmy w Czechach po niższe podatki? - Odradzam, to jest obarczone dużym ryzykiem. Szczególnie dla osób, które nie przenoszą się razem z firmą za granicę. Już dziś są przepisy, ale w Polskim Ładzie będą bardzo wzmocnione, przez stworzenie domniemań - powiedziała w "Money. To się liczy" Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton. - Myślę, że w pierwszej kolejności trzeba rozważyć krajowe rozwiązania. Mamy prostą spółkę akcyjną, która nie wymaga kapitału, mamy podatek estoński, on będzie całkiem interesującą alternatywą. A do tego wszelkiego rodzaju ulgi. Ale mam jeden problem z Polskim Ładem, taki ogólny problem. Za chwilę mamy wrzesień, projekty ustaw trafią nie wcześniej niż we wrześniu, potem proces legislacyjny, a on nie skończy się przed końcem listopada. W zasadzie pewność jakie będą podatki od nowego roku będziemy mieli z końcem listopada, a to oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli miesiąc, by te zmiany wprowadzić - dodał.

Polski Ład. Podatki powinny wzrosnąć? Ekonomista: Tak, to dobry czas
24
09.08.2021 13:25

PODATKI
 / 
Polski Ład. Podatki powinny wzrosnąć? Ekonomista: Tak, to dobry czas

Podatki w Polsce wzrosną w ramach propozycji z Polskiego Ładu rządu PiS. To dobry moment w gospodarce, by podnosić podatki? - Tak. Mam na to bardzo jasny pogląd - elementem ładu społecznego w Europie jest progresja podatkowa. W Polsce należy włączyć do tego szeroko rozumiane daniny i składki. Patrząc na rynek pracy, mamy sporo jednoosobowych działalności gospodarczych, które tak naprawdę są pracą na etacie. Dodatkowo widzimy, że ostatnie lata to był okres bardzo silnego wzrostu gospodarczego - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A. - 2020 rok był rokiem ogromnego wsparcia przedsiębiorców, obecna korekta wprowadza nas w system europejski, czyli bogaci płacą proporcjonalnie więcej, co nie oznacza, że im zostaje mniej, zostaje im więcej niż przeciętnie - dodał. Był też pytany o opodatkowanie kapitału zamiast pracy. - Oczywiście, to jest podstawowa dyskusja na świecie, czy powinno się opodatkowywać kapitał, czy pracę. Ja wskazałbym na kapitał, to jest nowoczesne pojmowanie - odpowiedział.

Hołownia socjalistą? Kobosko tłumaczy pomysły Polski 2050
5
29.06.2021 13:00

PODATKI
 / 
Hołownia socjalistą? Kobosko tłumaczy pomysły Polski 2050

Polska 2050 proponuje dochód gwarantowany dla górników, przypięto im przez to łatkę socjalistów. A co sądzą o podatku katastralnym? - Nie ma dzisiaj żadnych podstaw, by dyskutować o podatku katastralnym w Polsce. Jesteśmy w takiej sytuacji ekonomicznej, także związanej ze stopami procentowymi i inflacją, że ludzie wypłacają pieniądze z banków i inwestują w nieruchomości. To jedyny rynek, gdzie można ochronić swoje inwestycje. Nakładanie czy podnoszenie jakiegokolwiek podatku w Polsce jest błędem - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kobosko, przewodniczący Polska 2050. - Nominalnie stopy procentowe mamy zerowe, a realnie - ujemne. Ludzie nie mają w co inwestować, nie mają jak ratować swoich pieniędzy zjadanych przez inflację. Drożyzna dotyka nas wszystkich, im więcej będzie inwestycji mieszkaniowych, im bardziej państwo się zaangażuje, tym stopniowo dojdziemy do normalizacji - dodał.

Podatek od najbogatszych. Kobosko: Powinni płacić więcej
20
29.06.2021 12:30

PODATKI
 / 
Podatek od najbogatszych. Kobosko: Powinni płacić więcej

Najbogatsi powinni płacić większe podatki, liczone od kapitału? - Jesteśmy za bardziej sprawiedliwym systemem podatkowym. Naszym zdaniem, najbiedniejsi powinni płacić mniej, a ci najbogatsi, ale to też kwestia definicji kto jest tym najbogatszym, powinni więcej dorzucić do naszego budżetu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Michał Kobosko, przewodniczący Polska 2050. - Jak patrzę na listę najbogatszych w Polsce to od tego 1 proc. najbogatszych na świecie dzielą ich lata świetlne. Nie jest moim zadaniem bronienie najbogatszych. My twierdzimy, że system podatkowy w Polsce jest bardzo skomplikowany i rozbudowany, jest niejasny nawet dla urzędników. Stoimy przed potrzebą kolosalnej, bardzo poważnej dyskusji, jak mają wyglądać podatki. Czy jego elementem będzie wyższe opodatkowanie tych naprawdę najbogatszych, być może tak. Te osoby zapewne nie odczułyby tego wzrostu, który dałby wymierne wpływy do budżetu państwa - dodał.

bETIFqJP
Rząd szykuje zmiany w podatku od deszczu. Więcej Polaków zapłaci tę daninę
426
20.06.2021 18:33

PODATKI
 / 
Rząd szykuje zmiany w podatku od deszczu. Więcej Polaków zapłaci tę daninę

Podatek od wody pobierany jest w Polsce już od trzech lat. Rząd planuje jednak jego poszerzenie. Od 2022 roku płacić go ma więcej osób i ma być wyższy niż dotychczas.

Gowin przeciwko wzrostowi podatków. "Porozumienie nie poprze takich rozwiązań"
21
14.06.2021 11:12

POROZUMIENIE
 / 
Gowin przeciwko wzrostowi podatków. "Porozumienie nie poprze takich rozwiązań"

Wicepremier Jarosław Gowin zapewnia, że jego ugrupowanie nie poprze rozwiązań, które spowodują skokowy wzrost podatków. Dodał, że jego ugrupowanie opowiada się za uproszczeniem systemu podatkowego, a jeśli wzrostami podatkowymi, to tylko nieznacznymi.

Składka w górę, pensja w dół. Jasny sygnał z rządu, zmiany możliwe w ciągu 2-4 lat
1.9K
22.04.2021 10:23

PODATKI
 / 
Składka w górę, pensja w dół. Jasny sygnał z rządu, zmiany możliwe w ciągu 2-4 lat

Więcej w budżecie, mniej w portfelach Polaków. Przedstawiciele rządu coraz częściej mówią o podnoszeniu składki zdrowotnej. Pokazujemy, jak to wpłynie na comiesięczne pensje.

Opłata reprograficzna. O ile podrożeją telefony i telewizory?
411
17.03.2021 15:17

PODATEK OD SMARTFONA
 / 
Opłata reprograficzna. O ile podrożeją telefony i telewizory?

Jeśli opłata reprograficzna wejdzie w życie, to nowe telefony i nowoczesne telewizory typu smart podrożeją o kilka procent. Wyliczenie podwyżki jest stosunkowo łatwe. To mniej więcej 50 złotych na każdym tysiącu ceny produktu.

bETIFqJV
Podatki w Polsce. Inni mają gorzej, a Francuzi to już w ogóle mają powody do narzekania
15
10.07.2020 16:28

DZIEŃ WOLNOŚCI PODATKOWEJ
 / 
Podatki w Polsce. Inni mają gorzej, a Francuzi to już w ogóle mają powody do narzekania

W porównaniu z innymi krajami w Unii Europejskiej, Polacy wcale nie pracują na państwo jakoś bardzo długo. "Dzień wolności podatkowej" wypada u nas stosunkowo wcześnie.

Podatki 2020. Jeszcze nigdy nie było tak drogo
178
14.02.2020 12:30

PODATKI
 / 
Podatki 2020. Jeszcze nigdy nie było tak drogo

- Rosną podatki i opłaty lokalne. Już 15 marca właściciele nieruchomości będą musieli zapłacić pierwszą z czterech rat podatku od nieruchomości, a jeszcze nigdy nie było tak drogo - wyjaśnił w programie "Money. To się liczy" Mateusz Ratajczak i zaprezentował stawki, które właściciele będą musieli zapłacić. Na większe wydatki muszą przygotować się też ci, którzy posiadają wolnostojące garaże, a jeszcze więcej zapłacą przedsiębiorcy.

Opłata cukrowa. Medycy popierają pomysł resortu zdrowia
30
12.02.2020 18:43

DANINY
 / 
Opłata cukrowa. Medycy popierają pomysł resortu zdrowia

Branża spożywcza ma problem. Łącznie 500 osób - profesorowie, konsultanci krajowi, medyczne autorytety - podpisało się pod deklaracją NFZ, aby wprowadzić opłatę.

Nowy podatek od przyszłego roku. Rząd przyjął projekt, czas na Sejm
441
20.09.2018 20:00

DANINY
 / 
Nowy podatek od przyszłego roku. Rząd przyjął projekt, czas na Sejm

Rząd poparł projekt ustawy, który wprowadza w Polsce nowy podatek. Tzw. daniną solidarnościową zaczną od początku przyszłego roku płacić wszyscy, których dochody przekroczą milion złotych.