Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Opłata cukrowa. Medycy popierają pomysł resortu zdrowia

23
Podziel się:

Branża spożywcza ma problem. Łącznie 500 osób - profesorowie, konsultanci krajowi, medyczne autorytety - podpisało się pod deklaracją NFZ, aby wprowadzić opłatę.

Według projektu Ministerstwa Zdrowia, środki pozyskane z tej opłaty trafią m.in. do budżetu NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie.
Według projektu Ministerstwa Zdrowia, środki pozyskane z tej opłaty trafią m.in. do budżetu NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Deklaracja jest apelem skierowanym do autorytetów medycznych, ekspertów, konsultantów w różnych dziedzinach medycyny, w szczególności diabetologii, onkologii i kardiologii, a także przedstawicieli organizacji skupiających pacjentów, m.in. z cukrzycą typu 2, o poparcie wprowadzenia opłaty prozdrowotnej.

- Z niepokojem obserwujemy systematycznie rosnącą liczbę osób z nadwagą i otyłością. Otyły jest już co czwarty dorosły Polak. Niestety, problem ten coraz częściej również dotyczy dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - powiedział PAP prezes NFZ Adam Niedzielski.

Według projektu Ministerstwa Zdrowia, środki pozyskane z tej opłaty trafią m.in. do budżetu NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie. Jednak przede wszystkim mają oddziaływać na zachowania konsumenckie Polaków, które w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie, podkreślono.

Nowe regulacje mają wejść w życie od początku lipca, czyli kwartał później niż zakładano. Jak

- Zgodnie z naszymi deklaracjami pozostajemy otwarci na postulaty wszystkich stron. Po wczorajszym (wtorkowym - przyp. red.) spotkaniu, zorganizowanym przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, Adama Abramowicza, z przedstawicielami polskich firm funkcjonujących na rynku napojowym, MZ poprze w toku prac parlamentarnych propozycję przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji na 1 lipca 2020 roku - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński

Spożycie cukru w Polsce rośnie, osiągając obecnie nawet 50 kg na jedną osobę (wg raportu NFZ pn. "Cukier, otyłość - konsekwencje" z lutego 2019 r.), przy czym chodzi tu głównie o cukier dodawany do wysokoprzetworzonej żywności, kupowanej każdego dnia. Z raportu wynika także, że już za 5 lat w Polsce o niemal 1/3 wzrośnie liczba pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym.

Obecnie na cukrzycę choruje blisko 3 mln Polaków.

Zobacz także: Obejrzyj: Opłata cukrowa. Wiceminister odpowiada na zarzuty przedsiębiorców

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
ojej
4 lata temu
A moze zamiast wprowadzać nowy podatek usunąć cukier z produktów? Hym zaraz? No ale wtedy nikt nie sprzeda cukru i nie bedzie dało sie tego opodatkować i nikt na tym nie zarobi:/.
usidjdhddu
4 lata temu
A niby co to jest ta opłąta ???
Yy*8Uu,./
4 lata temu
Prezes NFZ martwi się o Lichocką, Kempę, Szydłową, Mazurkową i inne "gwiazdy" Polski jak ze snu. Szaleńca.
Rtz
4 lata temu
Zanim umieścisz pacanie artykuł, sprawdź go pod kątem ewentualnych błędów. Chyba, że powstało nowe słowo "opłąty", którego nie znam.
jakiś absurd....
4 lata temu
Należy zakazać produkcji z dużą zawartością cukru...proste...i niech nikt nie mówi że nakazywać nie można bo jest wolny rynek.....stale UE coś nakazuje...Skoro można zakazać handlu w niedziele to można zakazać produkowania towarów z dużą ilością cukru...I to byłoby oznaką dbania o zdrowie...
...
Następna strona