Notowania

Opłata cukrowa. Medycy popierają pomysł resortu zdrowia

Branża spożywcza ma problem. Łącznie 500 osób - profesorowie, konsultanci krajowi, medyczne autorytety - podpisało się pod deklaracją NFZ, aby wprowadzić opłatę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Według projektu Ministerstwa Zdrowia, środki pozyskane z tej opłaty trafią m.in. do budżetu NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie. (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Deklaracja jest apelem skierowanym do autorytetów medycznych, ekspertów, konsultantów w różnych dziedzinach medycyny, w szczególności diabetologii, onkologii i kardiologii, a także przedstawicieli organizacji skupiających pacjentów, m.in. z cukrzycą typu 2, o poparcie wprowadzenia opłaty prozdrowotnej.

- Z niepokojem obserwujemy systematycznie rosnącą liczbę osób z nadwagą i otyłością. Otyły jest już co czwarty dorosły Polak. Niestety, problem ten coraz częściej również dotyczy dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia polskie dzieci tyją najszybciej w Europie - powiedział PAP prezes NFZ Adam Niedzielski.

Według projektu Ministerstwa Zdrowia, środki pozyskane z tej opłaty trafią m.in. do budżetu NFZ i zostaną przeznaczone na leczenie. Jednak przede wszystkim mają oddziaływać na zachowania konsumenckie Polaków, które w istotny sposób wpływają na nasze zdrowie, podkreślono.

Nowe regulacje mają wejść w życie od początku lipca, czyli kwartał później niż zakładano. Jak

- Zgodnie z naszymi deklaracjami pozostajemy otwarci na postulaty wszystkich stron. Po wczorajszym (wtorkowym - przyp. red.) spotkaniu, zorganizowanym przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, Adama Abramowicza, z przedstawicielami polskich firm funkcjonujących na rynku napojowym, MZ poprze w toku prac parlamentarnych propozycję przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji na 1 lipca 2020 roku - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński

Spożycie cukru w Polsce rośnie, osiągając obecnie nawet 50 kg na jedną osobę (wg raportu NFZ pn. "Cukier, otyłość - konsekwencje" z lutego 2019 r.), przy czym chodzi tu głównie o cukier dodawany do wysokoprzetworzonej żywności, kupowanej każdego dnia. Z raportu wynika także, że już za 5 lat w Polsce o niemal 1/3 wzrośnie liczba pacjentów z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym.

Obecnie na cukrzycę choruje blisko 3 mln Polaków.

Obejrzyj: Opłata cukrowa. Wiceminister odpowiada na zarzuty przedsiębiorców

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

JorgTo nie wojna z otyłością tylko zwykły drenaż kieszeni

12-02-2020

DomLepiej sztucznymi slodzikami Polaków paś i jak zaczną padać po 60 to i problem emerytów się rozwiąże ha ha

12-02-2020

MadaleGorzej ze PiS nie da tych pieniedzy na ochrone zdrowia itp tylko wszystko pojdzie na dziure budrzetowa :(

Rozwiń komentarze (23)