Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRWL
|

Rząd szykuje zmiany w podatku od deszczu. Więcej Polaków zapłaci tę daninę

309
Podziel się

Podatek od wody pobierany jest w Polsce już od trzech lat. Rząd planuje jednak jego poszerzenie. Od 2022 roku płacić go ma więcej osób i ma być wyższy niż dotychczas.

Rząd szykuje zmiany w podatku od deszczu. Więcej Polaków zapłaci tę daninę
Zmiany w podatku od wody mają wejść w życie w 2022 roku (Adobe Stock)
bEqVOWPV

Podatek od deszczu od 2022 roku obejmie znacznie więcej osób niż dotychczas. Obecne regulacje obowiązują na podstawie Prawo wodnego i dotyczą znacznie węższej grupy. Tego typu opłaty obwiązują nie tylko w Polsce, ale także w USA, Szwecji, Niemczech czy Korei Południowej. Po zmianach będą go musiały płacić także wspólnoty, spółdzielni mieszkaniowe, szkoły i zakłady pracy.

Podatek od deszczu naliczany jest z tytułu utraconej retencji. Obowiązuje on w Polsce od 1 stycznia 2018 roku. Płacą go właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw. z 70 proc. zabudowaniem.

Jeżeli na działce znajduje się urządzenie do retencjonowania wody o pojemności powyżej 30 proc. z odpływu rocznego z danej powierzchni, opłata wynosi 5 gr za 1 mkw. Natomiast jeśli właściciel nieruchomości nie wprowadził takiego rozwiązania, musi płacić 50 gr za 1 mkw.

bEqVOWPX
Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Po planowanych zmianach będzie on także obowiązywał właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, szkół, firm i zakładów pracy.

Wysokość podatku będzie zależeć od tego, czy właściciel nieruchomości zdecyduje się na przygotowanie zbiornika retencyjnego, który będzie zbierał deszczówkę.

bEqVOWQd

Według wyliczeń portalu ksiegowosc-budzetowa.infor.pl, w przypadku nieruchomości do 1000 mkw i zabudowie 51 proc., w przypadku niezbierania deszczówki opłata roczna wyniesie 255 zł. Jeżeli właściciel zdecyduje się na postawienie zbiornika, to wtedy taka opłata wyniesie zaledwie 25,5 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVOWQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(309)
Jancio Wodnik
miesiąc temu
Patologię trzeba nakarmić i wyborców omamić. A siano potrzebne. Czekam na podatek od dni słonecznych.
Kropelka
miesiąc temu
Tymi sposobami dziady polityczne prowadzą do degradacji gleby i opuszczania się wód gruntowych, jeśli mi taki idiotyczny podatek naliczą widzimy się w sądzie.
kościelny
miesiąc temu
ciekawe dlaczego kościów ma być zwolniony także z tego podatku ???
bEqVOWQz
Krzych
miesiąc temu
A kiedy podatek od "sikania" i źle założonych butów...
ozp
miesiąc temu
Doganiamy zachód
...
Następna strona