Trwa ładowanie...
bCYBkOQB

Notowania

Podatek Od Deszczu – Wszystkie wiadomości

305
01.09.2020 15:49

NEWSROOM
 / 
Podatek od deszczu. Gróbarczyk: chcemy walczyć z suszą, ale to parlament zdecyduje

Rząd wprowadza podatek od deszczu, zwany też podatkiem od "betonozy". - To jeden z elementów, który pojawił się w naszej specustawie antysuszowej. Jest związany przede wszystkim z tym, aby przechwytywać jak największą ilość deszczówki - powiedział w programie specjalnym WP "Newsroom" minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. - Oczywiście ostateczny kształt ustawy zostanie określony przez parlament, jednak propozycją, by do zabudowy podchodzić bardziej odpowiedzialnie, przede wszystkim w miastach, jest właśnie taki podatek. By nie zabudowywać podłoża w sposób trwały i zwiększać możliwość absorpcji wody. Głównie dotyczyć to będzie nowych budów - dodał.

107
28.08.2020 10:28

ŚRODOWISKO
 / 
Podatek od deszczu. "Tu nie chodzi o zbieranie pieniędzy"

- To nie jest żaden podatek - tak o pomyśle wprowadzenia tzw. opłaty od deszczu mówi Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Jak tłumaczy w programie "Money. To się liczy", podatek ma na celu wzrost wpływów do budżetu. - Nam na tym nie zależy. My chcemy, żeby obywatele i podmioty gospodarcze wprowadzały mechanizmy retencji wodnej - mówi Daca. Zdaniem prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej Wody Polskie dzięki stosowaniu retencji opłata będzie znikoma. Nie zmienia to jednak faktu, że dodatkowe obciążenia będą dotyczyły na przykład właścicieli działek o powierzchni przynajmniej 600 metrów kwadratowych. Jeśli zabudują oni przynajmniej połowę swojej nieruchomości, będą musieli liczyć się z dodatkową opłatą.

706
28.08.2020 10:07

ŚRODOWISKO
 / 
Podatek od deszczu. Sprawdź, ile zapłacisz

- Do tej pory tego typu opłaty zbierały gminy, więc to tam powinny być dokładne dane - mówi w programie "Money. To się liczy" Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Odpowiada w ten sposób na pytanie, ilu Polaków będzie musiało zapłacić podatek od deszczu. Jak wysoka będzie opłata? Daca podaje przykład działki o powierzchni 10 arów, zabudowanej w przynajmniej 51 procentach. - Wtedy za zmniejszoną retencję będzie trzeba zapłacić 225 złotych rocznie - mówi. Zastrzega jednak, że wystarczy zdecydować się na jakikolwiek mechanizm retencyjny. - Jeśli będzie pan łapał wodę opadową na przykład do beczki, to opłata automatycznie spadnie do 25 zł rocznie - tłumaczy Przemysław Daca. Gość programu "Money. To się liczy" podkreśla jednak, że przede wszystkim płacić będą musieli przedsiębiorcy.

39
28.08.2020 8:37

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Podatek od deszczu. Kto zapłaci?

Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o najnowszy pomysł rządu dotyczący podatku od deszczu, który mają zapłacić właściciele nieruchomości. Ile wyniesie opłata i kogo będzie dotyczyć? Gościem programu będzie Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. Zapraszamy od 9.15.

150
27.08.2020 15:32

SAMORZĄD
 / 
Podatek od deszczu. Dulkiewicz: rząd z samorządu robi tego, co zabiera

Rząd pracuje nad podatkiem od deszczu, samorządy będą musiały zapłacić za wybrukowane skwery i rynki. - Rozmawiamy o dialogu, współpracy, dyskusji. To przepis prawa, który jest jeszcze przygotowywany, zwłaszcza w 30-lecie samorządu warto konsultować pewne rozwiązania prawne. Projekt zrobi z gminy inkasenta, czyli zbierającego podatek. Nie tylko od samorządu, ale też od obywateli. Obawiam się, że przy kolejnych wyborach znowu z samorządu zrobi się tego co zabiera, a z rządu tylko tego, co daje - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Trzeba to policzyć. Ale jaki jest cel tego podatku? Na pewno wspólnie powinniśmy wziąć odpowiedzialność za zmianę klimatu, to jest absolutna racja. Temu, jak rozumiem, miało służyć powołane przez rząd przedsiębiorstwo Wody Polskie, które już pobiera opłatę. Ja bym się chciała spytać, na co idą te pieniądze? - dodała.

bCYBkOQD
367
26.08.2020 11:28

PODATEK OD DESZCZU
 / 
Nowy podatek dotknie także samorządy. Walka z betonozą przybiera formę opłaty

Skwery i place w kostce brukowej i betonie mogą odbić się samorządom czkawką. Wszystko przez rozszerzony podatek od deszczu, nad którym pracuje resort gospodarki morskiej.

382
22.08.2020 11:38

RETENCJA
 / 
Podatek od deszczu, nawet 1350 zł rocznie. Eksperci: nie tędy droga

Rząd zamierza zwiększyć podatek od deszczu, by - jak zapewnia - walczyć z suszą. Danina miałaby być naliczana od zabudowanej powierzchni, w tym wybrukowanych podjazdów, więc emocje wokół sprawy są duże. - Jeśli opłaty będą zbyt duże, to projekt nie przejdzie, bo bunt społeczny będzie olbrzymi - mówią eksperci. Ale nie przeczą: problem jest, tylko trzeba go rozwiązać inaczej.

1.6K
18.08.2020 14:37

OPŁATY
 / 
Podatek od deszczu. Rząd zmienia ustawę. Kto i ile zapłaci?

Rząd pracuje nad zwiększeniem tzw. podatku od deszczu. Resort gospodarki morskiej złożył już odpowiedni projekt, szacuje, że średnio roczna opłata od gospodarstwa domowego wyniesie 1350 zł. Właściciele domków będą niepocieszeni, bowiem opłatę nalicza się od zabudowanej powierzchni, a w grę wchodzi także kostka brukowa.

618
18.08.2020 7:25

PRZEPISY
 / 
Podatkiem w suszę. Rząd chce pobierać 1350 zł od właścicieli nieruchomości

Rząd bierze się za walkę z suszą, rozszerzając podatek od deszczu. Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. Wpływy do Wód Polskich wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.

bCYBkOQJ
19
30.01.2019 11:19

PRAWO WODNE
 / 
Podatek od deszczu. W jakim celu został wprowadzony i kogo obejmuje?

Płacimy podatki od dochodu, podatek VAT, podatek od nieruchomości, a od 1 stycznia 2018 roku także podatek od deszczu. Zobacz, ile on wynosi i kto musi płacić podatek od deszczu.