Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podatkiem w suszę. Rząd chce pobierać 1350 zł od właścicieli nieruchomości

618
Podziel się:

Rząd bierze się za walkę z suszą, rozszerzając podatek od deszczu. Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. Wpływy do Wód Polskich wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.

Podatek od deszczu w górę. Rząd szykuje rozszerzenie przepisów
Podatek od deszczu w górę. Rząd szykuje rozszerzenie przepisów (East News)
bESkHOXp

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy, której celem jest zapobieganie skutkom suszy i podtopieniom po gwałtownych ulewach - czytamy w "Pulsie Biznesu". Przewiduje on ułatwienia w wywłaszczaniu i pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje retencyjne oraz przyśpieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

Powstanie pierwszeństwo budowy obiektów ograniczających negatywne skutki suszy, nawet jeśli będzie to kolidować z budową mieszkań. Przepisy dopuszczą też nieodpłatne zajmowanie dróg publicznych czy linii kolejowych, jeśli będzie to konieczne podczas inwestycji hydrotechnicznych.

Wody Polskie będą mogły zrealizować zakładane inwestycje, łatwiej będzie także wykonywać projekty retencyjne w gminach czy na gruntach leśnych oraz melioracyjne, m.in. w rolnictwie, a nawet budować oczka wodne czy ogrody deszczowe. Na to wszystko potrzebne są jednak pieniądze.

bESkHOXr
Zobacz także: Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

W projekcie ustawy przewidziano również i to. Ministerstwo planuje znacznie zwiększyć wysokość i krąg podmiotów płacących tzw. opłatę za usługi wodne, związaną z utratą naturalnej retencji, potocznie nazywaną podatkiem od deszczu.

Obecnie płacą ją głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Zgodnie z zapisami w projekcie, opłata obejmie właścicieli nieruchomości mających co najmniej 600 mkw., jeśli są w zabudowane w 50 proc.

bESkHOXx

Resort gospodarki morskiej prognozuje w ocenie skutków regulacji swojego projektu, że łączne koszty, jakie z tytułu opłaty za utratę naturalnej retencji będą musieli ponieść właściciele nieruchomości, mogą wynieść średnio około 1350 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Projekt zakłada także 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną retencyjną. Teraz jest to niespełna 7 tys. działek, co przekłada się na 6,24 mln zł wpływów do Wód Polskich oraz 700 tys. zł do samorządów.

Po zmianach kwota wzrośnie do 180 mln zł, z czego 135 mln zł trafi do Wód Polskich.

bESkHOXy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESkHOXS
KOMENTARZE
(618)
Fgcc
rok temu
Trzeba przyznać że mają naprawdę talent do wymyślania podatków.😀.
1984.
rok temu
podatek od potoku g... z tv, podatek od rent i emerytur, podak od deszczu, wiatrów .... ???? PARANOJA !!!!!
Konserwa
rok temu
Świetnie, wyobrażnię dla wprowadzania nowych podatków to mają. To ma być prawica.
bESkHOXT
12345
rok temu
Co trzeba brać żeby wymyśleć takie rzeczy?
Biurwy i dżen...
rok temu
"nie pracują tylko ciągną z tacy." - cała BUDŻETÓWKA ciągnie z tacy : 700 000 biurwów, 600 000 nauczycielstwa, cała służba zdrowia, Nowaki, Jachiry, Schejringówny itd ciagną z tacy. Ściąć o 50% Senat o 30% Sejm, ściąć o 20% nauczycielstwo raz o 50% biurwy. Nagle bezrobotnych stało by się 130 posłów, 50 senatorów, 100 000 uczycielek-dżenderystek i broniarzy, oraz ok 300 000 biurew
...
Następna strona