Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
18.08.2020 07:25

Podatkiem w suszę. Rząd chce pobierać 1350 zł od właścicieli nieruchomości

Rząd bierze się za walkę z suszą, rozszerzając podatek od deszczu. Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1350 zł rocznie. Wpływy do Wód Polskich wzrosną z 6 mln zł do 135 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Podatek od deszczu w górę. Rząd szykuje rozszerzenie przepisów

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt specustawy, której celem jest zapobieganie skutkom suszy i podtopieniom po gwałtownych ulewach - czytamy w "Pulsie Biznesu". Przewiduje on ułatwienia w wywłaszczaniu i pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje retencyjne oraz przyśpieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

Powstanie pierwszeństwo budowy obiektów ograniczających negatywne skutki suszy, nawet jeśli będzie to kolidować z budową mieszkań. Przepisy dopuszczą też nieodpłatne zajmowanie dróg publicznych czy linii kolejowych, jeśli będzie to konieczne podczas inwestycji hydrotechnicznych.

Wody Polskie będą mogły zrealizować zakładane inwestycje, łatwiej będzie także wykonywać projekty retencyjne w gminach czy na gruntach leśnych oraz melioracyjne, m.in. w rolnictwie, a nawet budować oczka wodne czy ogrody deszczowe. Na to wszystko potrzebne są jednak pieniądze.

Obejrzyj: Bezrobocie w Polsce. "Tarcza pomogła, pytanie co dalej"

W projekcie ustawy przewidziano również i to. Ministerstwo planuje znacznie zwiększyć wysokość i krąg podmiotów płacących tzw. opłatę za usługi wodne, związaną z utratą naturalnej retencji, potocznie nazywaną podatkiem od deszczu.

Obecnie płacą ją głównie właściciele nieruchomości o powierzchni co najmniej 3,5 tys. mkw., zabudowanych minimum w 70 proc. Zgodnie z zapisami w projekcie, opłata obejmie właścicieli nieruchomości mających co najmniej 600 mkw., jeśli są w zabudowane w 50 proc.

Resort gospodarki morskiej prognozuje w ocenie skutków regulacji swojego projektu, że łączne koszty, jakie z tytułu opłaty za utratę naturalnej retencji będą musieli ponieść właściciele nieruchomości, mogą wynieść średnio około 1350 zł rocznie na gospodarstwo domowe.

Projekt zakłada także 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych daniną retencyjną. Teraz jest to niespełna 7 tys. działek, co przekłada się na 6,24 mln zł wpływów do Wód Polskich oraz 700 tys. zł do samorządów.

Po zmianach kwota wzrośnie do 180 mln zł, z czego 135 mln zł trafi do Wód Polskich.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, podatek od deszczu, danina, przepisy, susza, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-08-2020

TommyDeszczu ani widu ani słychu ale płaćta podatek. A może by tak opodatkować kościół i zlikwidować konkordat ?

18-08-2020

akukuZa brak deszczu mieszkańcy mają być karani podatkiem? , może za chwilę kolejny za nadmiar słońca?. W zimie za brak śniegu, otyłym za nadwagę a … Czytaj całość

18-08-2020

AnastazjaDobra zmiana trwa. ..i tak przez kolejnych kilka lat...będzie jeszcze podatek od podatku i podatków.

Rozwiń komentarze (618)