Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Podniósł pensje wszystkim pracownikom i nie zbankrutował. Dziś jego firma kwitnie

59
Podziel się:

Gdy sześć lat temu Dan Price, szef amerykańskiej firmy Gravity Payments zajmującej się obsługą kart kredytowych, podniósł pracownikom pensje do co najmniej 70 tys. dolarów rocznie, wielu wróżyło mu bankructwo. Dziś jego firma świetnie prosperuje i podwoiła liczbę pracowników. - To działa, każdy powinien to zrobić! - mówi w rozmowie z CBS News.

Podniósł pensje wszystkim pracownikom i nie zbankrutował. Dziś jego firma kwitnie
Skutki pandemii dotknęły także firmę Dana Price'a. W marcu 2020 roku jej obroty spadły o 55 proc. (GeekWire File Photo)

Dan Price, aby dać swoim pracownikom podwyżkę, sam obniżył swoją pensję o milion dolarów, sprzedał dom i wykorzystał swoje oszczędności. Decyzja przyniosła efekty, rotacja pracowników w firmie spadła o połowę, a firma przynosi dziś zyski.

Zobacz także: Jakubas apeluje do przedsiębiorców. "Weźmy odpowiedzialność"

Dan Price uważa, że sukces jego firmy to w dużej mierze zasługa lojalnych pracowników, którzy teraz pracują z większym oddaniem i nie mają problemu, aby np. pracować po godzinach.

Jednak mimo tego, że jego decyzja okazała się sukcesem, inne firmy nie chcą iść w jego ślady, co szef Gravity Payments odbiera jako swoją porażkę. Jego zdaniem firmy wolą nie ryzykować, aby osiągnąć wyższy zwrot.

- Tego typu decyzje są również sprzeczne z tym, co zwykle obserwujemy w korporacjach i firmach - ocenia z kolei Andrew Hafenbrack, adiunkt zarządzania i organizacji w Foster School of Business na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle, cytowany przez CBS News. Jak podaje Economic Policy Institute, średnie wynagrodzenie dyrektorów generalnych jest zazwyczaj 320 razy wyższe niż pensje pracowników.

Oszczędzali, aby kupić mu samochód

Niestety, skutki pandemii dotknęły także firmę Dana Price'a. W marcu 2020 roku jej obroty spadły o 55 proc. W pewnym momencie tylko miesiące dzieliły ją od upadku. Jednak część lojalnych pracowników dobrowolnie zdecydowała się na obniżenie swoich pensji.

Obecnie wróciły one do normy, a firma wyrównała im wynagrodzenia, z których wcześniej zrezygnowali.

Pracownicy Gravity Payments, aby odwdzięczyć się szefowi za jego decyzje, zdecydowali się także na niezwykły gest, specjalnie oszczędzali, aby kupić mu samochód marki Tesla. - Moi pracownicy zrobili dla mnie o wiele więcej, niż ja mógłbym dla nich zrobić. To niesamowite, że dali mi taki wyjątkowy prezent. Jestem teraz o wiele szczęśliwszy niż wcześniej - powiedział Dan Price w rozmowie z CBS News.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
tomi3
2 lata temu
cóż widać nie słuchał na studiach prof. zw. dr hab. marc. doc. mgr inż tech. R. Sienieda - pracownik to pasożyt, który marnuje prąd, wodę i tlen, kupuj lepiej nowe auta, komputery telefony to jest podstawa firmy a nie podwyżki dla roboli
ki87
2 lata temu
Już myślałem że w Pl jakiś prywaciaż się pomylił i dał podwyżki.
eds
2 lata temu
U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
777
2 lata temu
Zawsze tak było że zadowolony pracownik pracuje wydajniej ale nasze janusze biznesu tylko narzekać potrafią jak ktoś ośmieli się prosić o podwyżkę.
Capone
2 lata temu
W ciemnogrodzie to patrzą tylko jak ci zabrać, pojechać po premii...a o podwyżkę 200 zł to chodzisz rok bo jeden z drugim łaskawiec traktują ludzi jak świnie.
...
Następna strona