Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Podróże. Samoloty Boeing 777 uziemione. Producent zaleca wstrzymanie lotów

5
Podziel się:

Po sobotniej awarii jednego z dwóch silników samolotu Boeing 777 amerykańskich linii United Airlines, lecącego z Denver do Honolulu na Hawajach, przewoźnik zawiesił wszystkie loty tymi maszynami. To samo zalecił zrobić innym liniom, które posiadają te maszyny producent samolotów - koncern Boeing Co.

Podróże. Samoloty Boeing 777 uziemione. Producent zaleca wstrzymanie lotów
Boeing 777 - tuż po starcie jeden z silników spłonął (PAP, Hayden Smith)

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) poinformowała w niedzielę, że poleciła zbadanie w trybie pilnym zdolności do lotów samolotów typu Boeing 777. Decyzję wydano po awarii jednego z silników samolocie tego typu wkrótce po starcie z lotniska w Denver. Maszyna została wyprodukowana 26 lat temu.

Były w niej zamontowane silniki typu Pratt & Whitney 4000. Prawy zapalił się wkrótce po starcie. W Broomfield niedaleko Denver spadły fragmenty jego konstrukcji. Zarówno piloci, jak i 241 osób na pokładzie wyszło z tej opresji bez szwanku.

Nikt nie zginął ani nie odniósł obrażeń. Jeden z pasażerów samolotu filmował płonący silnik z okna, przy którym siedział. Opublikowane zdjęcia wywołały duże wrażenie na całym świecie.

Zobacz także: Tego nie da się kontrolować. Tłumy nad Morskim Okiem, brak maseczek i żarty z COVID-a

W opublikowanym komunikacie Boeing zalecił "zawieszenie operacji 69 eksploatowanych i 59 przechowywanych samolotów 777 z silnikami Pratt & Whitney4000-112 do czasu opracowania przez FAA (Federalną Administrację Lotnictwa) odpowiedniego protokołu inspekcji".

Ze wstępnych badań samolotu przeprowadzonych przez specjalistów federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) wynika, że awaria silnika dotyczyła głównie jego turbiny i obudowy a sama maszyna doznała jedynie niewielkich uszkodzeń.

Jak się okazuje, sobotni incydent z silnikami Pratt & Whitney 4000 nie był jedyny. Podobne problemy techniczne z nimi odnotowywano już wcześniej.

Koncern ma już od kilku lat poważne problemy wizerunkowe. Po dwóch potężnych katastrofach z udziałem ich maszyn typu B737 MAX zaufanie do marki spadło na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Adam
3 lata temu
Samolot po 26 latach... Takich testów zmęczenia materiałów się nie przeprowadza. Każdy wie, że się w końcu rozwali od wibracji. Boeing też wie.
ASD
3 lata temu
Od dawna wiadomo że boeingi to latające trumny, nie ma porównania do Airbusa.
Bozo
3 lata temu
Ach ta wielka Amerykańska technologia rozpadania w powietrzu. To już nie pierwszy taki przypadek.
Samoloty
3 lata temu
i tak są najbezpiecznioejszymi środkami transportu.
Andre
3 lata temu
I tak będą nas bronić jak latają. Zysk ponad wszystko Amerykanie przesadzili z wojną z chinolami mamy nagrodę od chinoli covid19 to zasługa amerykanów.