Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Podwyżka płacy minimalnej będzie miała wpływ na wzrost czynszów i cen mieszkań

167
Podziel się:

Zapowiedziana podwyżka płacy minimalnej (od stycznia ma wynieść 2600 zł brutto) wpłynie na wzrost czynszów, a także cen mieszkań. Niektóre spółdzielnie już rozsyłają do mieszkańców informacje z nowymi stawkami - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

Niektóre spółdzielnie już wysyłają informacje o spodziewanej podwyżce czynszów od nowego roku.
Niektóre spółdzielnie już wysyłają informacje o spodziewanej podwyżce czynszów od nowego roku. (Pixabay.com, Pixabay.com)

"GW" cytuje pismo, które otrzymali mieszkańcy od jednej z krakowskich spółdzielni - Na Kozłówce.

- W związku z zapowiedzianym przez rząd blisko 16-procentowym podniesieniem płacy minimalnej z aktualnych 2250 zł do 2600 zł wzrosną koszty utrzymania nieruchomości. W konsekwencji miesięczne stawki zmienionych opłat zależnych od spółdzielni w Państwa nieruchomości od 1.01.2020 r. wyniosą: za eksploatację 1,90 za m kw., za monitoring 1,80 od lokalu, za konserwację anten zbiorczych 2 zł od mieszkania, a za konserwację domofonów – 1,80 od każdego lokalu" - piszą władze spółdzielni.

Jedna z mieszkanek wylicza, że łącznie jej rachunki wzrosną miesięcznie o ok. 15 zł, rocznie to już 180 zł.

Zobacz: 500+ i podniesienie płacy minimalnej. Ekspert: "łatwiej będzie kupić mieszkanie"

Związek między płacą minimalną z czynszami tłumaczy Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. - Większość usług dla spółdzielni czy wspólnot wykonują firmy zewnętrzne, w których często zatrudnione są osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie. Jeśli więc ich wynagrodzenie rośnie, to rosną koszty dla spółdzielni czy wspólnoty, a w konsekwencji dla mieszkańców, którzy pokryją je w wyższych rachunkach – wskazuje.

Tego samego spodziewają się zarządcy nieruchomości. - Jeśli firma zostanie zmuszona do podniesienia pensji pracownikom, to będzie szukała środków na sfinansowanie tych podwyżek. Nikt nie zgodzi się na mniejsze zysku, a tym bardziej na dokładanie do interesu - mówi cytowany przez "GW"Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że od nowego roku czekają nasz jeszcze inne podwyżki. Niezależnie od wysokości pensji minimalnej - jak czytamy - w górę pójdą inne opłaty eksploatacyjne: za wodę, odbiór nieczystości czy odpadów. Będzie to efekt wzrostu cen energii produkowanej z węgla.

Według szacunków gazety w niewielki stopniu podwyżka płacy minimalnej może wpłynąć także na wzrost cen mieszkań. Chodzi o to, że wraz z większą pensją minimalną pojawi się presja na podwyżki w całej budowlance, a poziom płac w tym sektorze to jeden najważniejszych czynników kształtujących ceny mieszkań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(167)
pisio100
4 lata temu
a co głombie chcesz zarabiać 100 EU/mies,,,>? aceny i tak mamy zachodnie. żywność i,paliwo,energia
Jurek
4 lata temu
po 13 obudzicie się z reką w nocniku,wyjdą Wam bokiem te wszystkie 500+,podwyzki płacy minimalnej itp.Bangladesz coraz bliżej!!!
Nie dajcie si...
4 lata temu
Ale bzdury! To spółdzielnia musi zadbać o zysk poprzez różnego rodzaju formy działań na polu budowlanym .Są to przetargi na wykonanie prac budowlanych, serwis i inne.Problem jest jeśli spółdzielnia nie posiada wykwalifikowanej kadry i zatrudnia firmy zewnętrzne zamiast wykonać daną prace swoimi pracownikami.Podwyżka płacy minimalnej to tak naprawdę bat na firmy, które stosują zmowy płacowe w danych regionach.
panp
4 lata temu
miał być Nobel dla Jarka za te działania .... tak głosił reżyser Klata .... a tu klapa i podwyżki ... dziwna ta Jarkowa ekonomia ...
Polak
4 lata temu
czyli emeryci -poumierają z głodu
...
Następna strona