Notowania

Podwyżka płacy minimalnej. Nie dla pielęgniarek i nauczycieli

Są grupy zawodowe, które już wkrótce mogą zarabiać mniej niż wynosi zapowiadana przez PiS pensja minimalna. To m.in. pielęgniarki, położne, pracownicy medyczni czy nauczyciele. Ich zarobki bowiem określają inne ustawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Są grupy zawodowe w Polsce, których wynagrodzenie regulują odrębne przepisy. To kłopot w kontekście podwyżek pensji minimalnej.

Tym samym ryzykiem zagrożeni są niektórzy pracownicy administracyjni sadów i urzędnicy – informuje czwartkowy „Fakt”.

Jarosław Kaczyński zapowiedział wzrost płacy minimalnej do poziomu 4000 zł brutto w 2023 r.

Rada Ministrów we wtorek przyjęła rozporządzenie, według którego od 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2600 zł brutto. Na tym nie koniec. - Od 1 stycznia 2021 r. zadeklarowaliśmy 3000 zł, oczywiście jeżeli wyborcy powierzą nam misję kontynuacji rządu, co się rozstrzygnie wkrótce - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Problem w tym, że zmiana nie obejmie wszystkich. Jak zauważa „Fakt” są grupy zawodowe w Polsce, których wynagrodzenie regulują odrębne przepisy. Nauczyciel stażysta zarabia teraz 2466 zł brutto. Za trzy miesiące może zacząć zarabiać mniej niż pensja minimalna.

To samo jest w przypadku pielęgniarek i pracowników medycznych. Wynagrodzenie jest określane na podstawie osobnej ustawy. Pielęgniarka albo położna bez tytułu specjalisty zarabia brutto do końca 2019 roku 2496 zł, a w 2021 – 3201 zł.

Dlatego przedstawiciele związków zawodowych ze zdziwieniem przyjmują deklaracje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

- Dziwnym trafem to rząd jest pracodawcą tych grup – "Fakt" przypomina wypowiedź przewodniczącej Forum Związków Zawodowych i Rady Dialogu Społecznego Doroty Gardias w Radiu TOK FM. - Ciągle mówili: nie damy, nie mamy, nie ma takiej możliwości, a nagle "buch" i jest taka możliwość – zauważyła.

Jej zdaniem taka propozycja powinna paść na Radzie Dialogu Społecznego. Mogłaby być skonsultowana z pracodawcami i pracownikami. A teraz nie mogli się nawet wypowiedzieć ani pracodawcy, ani ekonomiści – zauważyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

Jarosław! Jarosław! Jarosław!W 2023 cięć będzie zarabiać więcej niż nauczyciel taka jest decyzja polityczna

12-09-2019

prawdano i dobrze!Nauczyciele na wymuszonych korepetycjach grube tysiace miesiecznie /na czarno/ maja,pielegniarki grube tysiace /na czarno/ od pacjentow … Czytaj całość

12-09-2019

J.A.😵😵😵Nauczyciele mają głodowe(?)wynagrodzenie,a gdy strajkowali,to biedakom nie zapłacono za...nicnierobienie i odbierali po 500-700 zł.wynagrodzenia, więc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (150)