Notowania

Podwyżka płacy minimalnej. Świadczenia w górę

Podwyżki płacy minimalnej w ciągu najbliższych lat oznaczają, że wiele świadczeń pójdzie w górę. To oznacza, że decyzję rządu odczujemy wszyscy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Decyzja rządu będzie miała wpływ na nas wszystkich. (Fot: TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Chodzi m.in. o świadczenie pielęgnacyjne, które jest waloryzowane co roku 1 stycznia i jest ściśle powiązane z wysokością płacy minimalnej – zauważa czwartkowy „Fakt”. Przyznawane jest ono z powodu rezygnacji z zatrudnienia na rzecz opieki nad osobą niepełnosprawną.

Świadczenie to jest podnoszone o procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Otrzymaną w ten sposób kwotę zaokrągla się do pełnych złotych w górę.

Np. dziś pensja minimalna to 2250 zł brutto, a od 1 stycznia 2020 r. ma ona wynosić 2600 zł brutto. To wzrost o 15,6 proc. – wylicza dziennik.

Dziś świadczenie wynosi 1583 zł. 15,6 proc. z tej kwoty to 247 zł. Co oznacza, że od 2020 r. świadczenie to wyniesie 1830 zł.

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek wynoszący 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Odprawa z tytuły zwolnienia grupowego może wynosić do 15-krotności minimalnego wynagrodzenia – czytamy w „Fakcie”.
Minimalna podstawa zasiłku chorobowego nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalnej pomniejszone o 13,71 proc.

Czytaj także: Płaca minimalna w górę. Dla klasy średniej to cios

Wysokość miesięcznie świadczenia minimalnego ma też znaczenie dla osób pracujących na umowę zlecenie za stawkę godzinową. Zgodnie z rozporządzeniem stawka ta jest wyliczana przez podzielenie miesięcznej pensji minimalnej przez liczbę godzin pracy w konkretnym miesiącu.

Dla umowy zlecenia stawka godzina wynosiła w 2019 r. 14,70 zł. Po podniesieniu minimalnej pensji do 2600 zł stawka urośnie od ok. 17 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płaca minimalna, świadczenia socjalne, rząd, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

2+2=No proszę, a prezes Glapiński jest całkowicie odmiennego zdania po konsultacji z nadprezesem. Nic się nie stanie, podwyżka nie ma żadnego wpływu na … Czytaj całość

12-09-2019

santiCo za ignorant to pisze. Minimalna płaca 2600 Brutto i te 17 zł też brutto. Mydlenie oczu tylko

12-09-2019

BSNie pracujesz,nie otrzymasz ,,500+,, !

Rozwiń komentarze (15)