Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Podwyżki dla nauczycieli. Jest kluczowy podpis. Oto ile dostaną

160
Podziel się:

Szefowe resortów edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej podpisały rozporządzenie o podwyżkach dla nauczyciel - poinformowało we wtorek MEN. Zgodnie z nim wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrośnie od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania.

Podwyżki dla nauczycieli. Jest kluczowy podpis. Oto ile dostaną
Minister edukacji Barbara Nowacka (East News, Lukasz Szelag/REPORTER)

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wynikające z Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o ponad 1500 zł brutto. O 30 proc. i 33 proc., zależnie od stopnia awansu zawodowego, wzrosną też stawki minimalne wynagrodzenia zasadniczego.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Załącznikiem do nowelizacji jest tabela. Zawiera ona sześć stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie trzy etapy rozwoju zawodowego, tj. nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany oraz dwa poziomy wykształcenia.

Oto ile zarobią nauczyciele

Zgodnie z tabelą, która jest załącznikiem do rozporządzenia, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym w przypadku nauczyciela początkującego od 1 stycznia br. wynosi 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto). Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli.

Pozostali nauczyciele to osoby z tytułem zawodowym magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz innym wykształceniem. Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia (druga grupa zaszeregowania) od 1 stycznia br. wynosi 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, z mocą od 1 stycznia 2024 r. Oznacza to, że wraz z podwyżką nauczyciele dostaną wyrównanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(160)
Gggg
2 tyg. temu
Cyrk za takie godziny pracy ….
Prawda
4 tyg. temu
Nauczyciele zarabiając 9000 zł netto miesięcznie potrafią wykłócać się o to, że w czasie gdy przez kilka dni trwał w szkole egzamin dwugodzinny, w trakcie którego w szkole tylko pojawili się na chwilę, nie dostali wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Nie zauważą tego, że będąc w szkole kilka minut albo nie będąc w niej wcale mają za kilka dni zapłatę zasadniczego, wysługi, motywacyjnego, wiejskiego, funkcyjnego itp. tak jakby w niej normalnie w tych dniach pracowali. Nie wiedzą, że ponadwymiarowa oznacza ponad wymiar. Nie rozumieją co to znaczy. Jedna taka płatna jest blisko 90 zł brutto u dyplomowanego. W mniemaniu tej grupy zawodowej już samo pojawienie się w szkole na kilka minut albo niepojawienie się w niej wcale jest pracą ponad wymiar.
Gggg
miesiąc temu
Praca nauczycielki w przedszkolu wyglada tak : przychodzi na 6 rano od 7 dzieci się schodzą ma na grupie może z 5 dzieci 8:30 śniadanie po śniadaniu jakieś zajęcia wiosna lato jesień zima godzina 10 i do domku hehe szok i oni dostali takie podwyżki za co ja się pytam …. Dajcie w żłobkach tam gdzie trzeba ciężko pracować a nie tam
Beata
2 miesiące temu
Yyyyyy za co ???
Hhhh
2 miesiące temu
Dali podwyżki a już od września zwolnienia u nas w przedszkolu pomoce do zwolnienia …. Żałosne
...
Następna strona