Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Podwyżki stóp procentowych skutkują większą liczbą upadłości w firmach budowlanych

21
Podziel się:

Spowolnienie gospodarcze nie prowadzi do wzrostu upadłości firm - wskazał Polski Instytutu Ekonomiczny w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Jak zauważyli eksperci, zmieniła się struktura niewypłacalnych przedsiębiorstw. Liczba firm budowlanych, które ogłosiły upadłość, wzrosła o 22 proc.

Podwyżki stóp procentowych skutkują większą liczbą upadłości w firmach budowlanych
budowa, mieszkania, blok, osiedle, nieruchomości, plac budowy, dźwig (Adobe Stock, netsay)

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że w IV kwartale 2022 r. liczba rejestracji przedsiębiorstw spadła o 2,6 proc. rdr i wyniosła 86,29 tys.

Według ekspertów PIE spowolnienie gospodarcze nie prowadzi do wzrostu upadłości przedsiębiorstw. "Liczba firm, które splajtowały była podobna do 2021 r. i znacznie mniejsza niż w latach 2018-2020" - wskazano.

Firmy budowlane upadają

Zwrócono uwagę, że poprawiła się sytuacja firm gastronomicznych i hotelarskich. "Podwyżki stóp procentowych skutkują większą liczbą upadłości w firmach budowlanych" - zaznaczono.

Analitycy Instytutu zaznaczyli, że w ubiegłym roku zbankrutowało 349 firm, co oznacza spadek o 7 proc. w porównaniu do 2021 r. i najniższy wynik od pięciu lat Sam IV kwartał przyniósł jednak wzrost liczby upadłości – ogłosiło ją 112 przedsiębiorstw.

"To o prawie 30 proc. więcej niż w 2021 roku, chociaż po części jest to związane z niskim punktem odniesienia" - wyjaśniono. Dodano, że niewielka liczba upadłości w zeszłym roku związana jest ze wsparciem ze strony państwa w postaci tarcz antykryzysowych, które poprawiły płynność firm.

Jak zauważyli eksperci, spowolnienie gospodarcze zmieniło strukturę niewypłacalnych przedsiębiorstw - liczba firm budowlanych, które ogłosiły upadłość wzrosła o 22 proc.

"Po dwóch latach problemów do normy powraca sytuacja w gastronomii i zakwaterowaniu. Roczne upadłości firm z tej branży są zbliżone do poziomów sprzed pandemii" - podkreślili. Jest ich blisko 2 razy mniej niż w 2020 i 2021 r. Systematycznie spada również liczba bankructw w przemyśle i usługach - dodali.

Problemy nowych firm

W opinii analityków PIE, mimo słabszej aktywności gospodarczej, liczba nowych firm pozostaje wysoka. W 2022 roku pojawiło się ich 367 tys.

"To o 4,7 proc. więcej niż w 2021 r. i najwięcej w ciągu ostatnich pięciu lat" - stwierdzili. Niemniej obserwują już pierwsze sygnały spowolnienia - w IV kwartale liczba nowych rejestracji spadła o 2,6 proc. w porównaniu do 2021 r.

"Najsłabsza sytuacja widoczna jest w budownictwie, gdzie zarejestrowano o 21 proc. mniej firm niż rok wcześniej. To efekt podwyżek stóp procentowych" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Jestem
2 miesiące temu
Budownictwo to napęd gospodarki nie wojsko policja czy tym bardziej politycy. Brak wpływów z podatków branz budowlanych będzie widoczny w drugiej połowie roku . ××××× pis
Rad
2 miesiące temu
Nazywanie wszelkiej działalności firmami to przesada!
robolbezrobot...
2 miesiące temu
to w Polsce dziś jest nie szczęśliwy ? wszyscy potrzebuj ą zapomóg i dzieci się nie rodzą - czyja to wina ? idą wybory czas nie martwić się o Polskę tylko o własne interesy bo to co robią elity rządowe to nie nasz interes tylko obcego państwa
robolbezrobot...
2 miesiące temu
co to za firma która opiera się na najniższej takie to wypad na ruinę i nie wracać
Damian
2 miesiące temu
Koniecznie pamiętajcie aby zagłosować na PiS tak aby wygrali i mieli czas na dokończenie swojego dzieła a mianowicie doprowadzając Polskę do totalnej ruiny i biedy bo do wyborów z tym się nie wyrobią 😏😏😏
...
Następna strona