Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Pokolenie Z na rynku pracy. Oto czego chce

12
Podziel się:

Wbrew potocznym opiniom najmłodsze na rynku pracy pokolenie Z ma podobne oczekiwania jak przedstawiciele starszych generacji. Wyżej ceni stabilność i pieniądze niż dużą swobodę - wynika z badania opisanego we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Pokolenie Z na rynku pracy. Oto czego chce
"Rz": Zetki marzą o pracy na stabilnym etacie (Getty Images, Luis Alvarez)

"Nasze badanie nie potwierdziło stereotypowego przekonania wielu firm, że młodzi są trudni. Okazało się, że to nam trudno jest zrozumieć potrzeby młodych ludzi z pokolenia Z, z którymi nie umiemy też rozmawiać – powiedziała "Rz" Magda Pietkiewicz, ekspertka rynku pracy i twórczyni platformy Enpulse, komentując wyniki jej najnowszego badania WorkWarZ, które miało sprawdzić motywacje i oczekiwania młodych ludzi z pokolenia Z wobec pracodawców, przełożonych i współpracowników.

Oto co jest ważne dla pokolenia Z na rynku pracy

Dziennik podkreśla, że badanie, które w okresie od października 2024 roku do końca stycznia br. objęło ponad 11,4 tysięcy zetek (czyli osób urodzonych w latach 1995–2012), w większości już pracujących, zweryfikowało cztery hipotezy wynikające z obiegowych opinii. Potwierdziło tylko jedną z tych hipotez, wykazując, że faktycznie dla pokolenia Z ważny jest balans między pracą a życiem prywatnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NetZero Energy w Poznaniu. Rozmowa z Jackiem Bogusławskim

Sporym zaskoczeniem dla autorów WorkWarZ, przekonanych o przewadze potrzeby rozwoju zawodowego nad finansami (co zresztą pokazywały niektóre sondaże z poprzednich lat). Okazało się jednak, że czynnikiem, który ma decydujący wpływ zarówno na decyzję zetek o wyborze pracodawcy, jak również na ich motywację do pracy, jest wynagrodzenie.

Przewaga kwestii finansowych jest bardzo duża, podczas gdy wysokość wynagrodzenia jest kluczowa (wymieniana na pierwszym miejscu) dla prawie połowy młodych ludzi pokolenia Z, to możliwości rozwoju zawodowego były priorytetem tylko dla 13 proc. z nich, niewiele ważniejszym niż "work life balance".

Drugim dużym zaskoczeniem była silna potrzeba stabilności zatrudnienia - zwrócił uwagę dziennik. "Aż 74 proc. badanych zetek wskazało umowę o pracę (najchętniej na pełnym etacie) jako preferowaną formę zatrudnienia. Znacznie mniej atrakcyjna okazała się praca na umowie B2B (czyli jednoosobowa działalność gospodarcza), a jedynie 3 proc. stawia na pełną elastyczność, czyli umowy o dzieło czy umowę-zlecenie" - zaznaczono w tekście

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
DOBREW Y.
4 tyg. temu
Już było 08:24 29
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
2man
4 tyg. temu
Ciekawe co to była za próbka..pokolenie z to dzieci tik toka po słabych szkołach które nic nie umie i ma problemy z kontaktami z drugą osobą..jedyna rzecz na którą patrzy to kasa i tej osoby wygoda
Hehhehehe
3 tyg. temu
Czego chce pewnie nowego smartfona bo siedzą na nim całą dobę nawet w łóżku
Celina
3 tyg. temu
Proponuję gwiazdkę z nieba i wszystko za darmo. Tego oczekują bo tego nauczyli rodzice i państwa. Żałosne
NAJNOWSZE KOMENTARZE (12)
robi
2 tyg. temu
W Vape Ride podoba mi się najbardziej to, że nie robią problemu, jak robisz wynik. Masz teren, masz narzędzia, i masz spokój. Nikt nie truje o bzdury.
dyplomowany
3 tyg. temu
klient z dyplomem jest mniej awanturującym się
Celina
3 tyg. temu
Proponuję gwiazdkę z nieba i wszystko za darmo. Tego oczekują bo tego nauczyli rodzice i państwa. Żałosne
Makler
3 tyg. temu
Jest za dużo bezproduktywnych zawodów i innych bullshhit jobs. Mlodzi studiuja za darmo a pozniej jada na zmywak i rozwijaj gospodarkę innego kraju a dla nas wszystkich to strata
Kieronik
3 tyg. temu
Co oni potrafia poza obsluga smarffona i mediow spolecznosciowych ?