Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polacy raczej ufają opozycji, ale nie mają złudzeń co do obietnic

786
Podziel się:

Politycy w trakcie kampanii obiecali naprawdę dużo. Polacy powoli zapominają już o kampanii wyborczej, w końcu od głosowania minął już ponad miesiąc, ale nie wciąż pamiętaj o tym, co obiecali w trackie walki o głosy politycy. Czy wierzymy politykom? Oto wyniki badań.

Polacy raczej ufają opozycji, ale nie mają złudzeń co do obietnic
Polacy bez złudzeń dotyczących obietnic (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Im dalej do wyborów, tym więcej różnego rodzaj badań opinii, które dotyczą realizacji postulatów przez przyszły rząd. Dziennik "Super Express" zapytał badanych, czy Donald Tusk, a co za tym idzie cała przeszła kolacji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy wprowadzi podwójną waloryzację emerytur w przypadku, kiedy inflacja będzie powyżej pięciu procent.

Tusk obiecał podwójną waloryzację. Polacy sceptyczni

Ankietowani uważają, że nowy rząd nie wywiąże się z obietnicy, takiego zdania jest 55 proc. badanych. Natomiast 45 proc. uważa, że nowy rząd wywiąże się z obietnicy. Co ciekawe kwestia podwójne waloryzacji nie dzieli Polaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ministerstwa nikt nie chce, lista zadań "puchnie". "Państwo abdykowało w tej sprawie"

72 proc. Polaków chce, aby w związku z wysoką inflacją emeryci i renciści mieli waloryzowane swoje świadczenia dwa razy w roku, 15 proc. nie popiera tego pomysłu — wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster zrealizowanego dla "Super Expressu" w marcu, jeszcze przed rozpoczęciem kampanii.

Polacy pragmatyczni wobec obietnic

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie rp.pl, ponad połowa respondentów wyraziła przekonanie, że nowo powołany rząd będzie w stanie zrealizować wszystkie lub część swoich obietnic wyborczych. Z drugiej strony, prawie 32 procent badanych wyraziło przeciwną opinię.

Podczas badania, uczestnicy byli pytani o swoje oczekiwania wobec potencjalnego rządu utworzonego przez KO, Trzecią Drogę i Nową Lewicę. Zapytano ich, czy uważają, że ten hipotetyczny rząd będzie w stanie dotrzymać obietnic wyborczych złożonych przez te partie. Na to pytanie, 13,4 procent respondentów odpowiedziało twierdząco. Z kolei, 38,3 procent badanych odpowiedziało, że rząd spełni część obietnic, ale nie wszystkie.

Ponadto 31,7 proc. respondentów wyraziło przekonanie, że rząd nie zdoła zrealizować obietnic wyborczych partii, które go utworzą. Niewielki procent badanych (4,9 proc.) przyznał, że nie jest zaznajomiony z obietnicami wyborczymi tych partii. Dodatkowo 11,7 proc. respondentów nie miało wyrobionego zdania na ten temat.

Kobiety wierzą Tuskowi

Wyniki sondażu wskazują również na pewne różnice w przekonaniach między płciami. Więcej kobiet (41 proc.) niż mężczyzn (36 proc.) jest przekonanych, że rząd dotrzyma obietnic wyborczych. Ponadto, mieszkańcy miast o populacji od 200 tysięcy do 499 tysięcy osób wykazali większą wiarę w częściowe zrealizowanie programów przez rząd, w porównaniu do ogółu respondentów — aż 50 proc. z nich wyraziło takie przekonanie.

Badanie przeprowadzone przez SW Research odbyło się w dniach 7-8 listopada 2023 roku. Zostało przeprowadzone wśród użytkowników panelu on-line SW Panel. Badanie objęło grupę 800 internautów, którzy ukończyli 18 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(786)
Waldemar
7 dni temu
moja opinia w odpowiedzi dla fdshgf cyt. Proszę nie posługiwać się uogólnieniami, tzw. praworządnością, ponieważ kiedy pytamy o wskazanie konkretów, to ich niema. Jednym z przykładów jest NEO - KRS. Kiedy wyboru członków dokonano za PiS , to opozycja totalna wraz z Unią brzmiała ,,niepraworządność , takiego organu nie ma, nielegalny, kiedy takiego samego wyboru dokonała totalna opozycja przemalowana na demokratyczna nie zmieniając ustawowo i prawnie absolutnie nic, nagle NEO - KRS stał się KRS-em do tego legalnym. Tak zachowują się ludzie nikczemni, manipulatorzy. Jedno kłamstwo, szybko zstępuję się drugim kłamstwem i tak to leci. Jest to mniej więcej 80% programu opozycji. Szanowna totalna opozycjo , jeżeli nie będziecie służyć Narodowi i dopuszczać się zdrady naszych interesów narodowych w tym utraty naszej naszej suwerenności, króciutki wasz byt. Pozdrawiam.
Alg888
1 tyg. temu
Używanie określenia Polacy ,zobowiązuje, w tym wypadku chodzi o określoną grupę ludzi ,nie za bardzo kumatych ,wyborców pelo
Qwerty
1 tyg. temu
I to tylko swiadczy o poziomie tzw wyborcow wybieraja choc im nie wierza
Jureczek
1 tyg. temu
Jak ja się cieszę, że Tusk wrócił do Polski, Donald to wielki mąż stanu, to nasz skarb narodowy, srebro rodowe. On zostanie Prezydentem Polski.
Waldemar
1 tyg. temu
moja opinia w odpowiedzi dla szanownej osoby antypisss. cyt ble, ble , jak zawsze i wszędzie, żadnych konkretów, jak cała totalna opozycja. Jakiś fragmencik nie zrealizowanej potrzeby ,,emerytury czerwcowe" w zestawieniu z tym co zostało zrobione, co my jako obywatele zyskaliśmy, na jaki poziom weszliśmy, na jakiej stopie obecnie żyjemy, jak bardzo gospodarka się rozwinęła, jak dużo powstało nowych firm ( około 500 tys.) jak dużo zrealizowano inwestycji, ile przybyło zmodernizowano dróg, wybudowano nowych - szybkiego ruchu, autostrad, inwestycji standardowych (tunel pod Świnną, tunel - Zakopianka, Mierzeja Wiślana, w realizcji CPK, elektrownie atomowe, port kontenerowy, użeglowienie Odry itp).................. szanowna osoba, chowająca się pod pseudonimem ,,antypisss nie widzi. Owszem, emerytury czerwcowe, też, powinny być wprowadzone i będą, nie widzę żadnych przeszkód. Błędów nie robią tylko ci, którzy nic nie robią, ale powtarzam, jest to pikuś do dokonań jakie zostały zrealizowane w ostatnim okresie 8 lat. Pozdrawiam
...
Następna strona