Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy wśród najwięcej pracujących w Europie

3
Podziel się:

Czas pracy, liczba dni urlopowych, czy świąt różni się w zależności od kraju. Portal Shopalike.pl przyjrzał się tym różnicom, by odpowiedzieć na pytanie: jak długo pracują Europejczycy?

Polacy wśród najwięcej pracujących w Europie
(Materiały prasowe)

W analizie uwzględniono dane Eurostatu dotyczące średniej tygodniowej liczby przepracowanych godzin (wśród pracowników zatrudnionych na pełen etat), minimalnej liczby dni urlopowych (według OECD) oraz liczby świąt ustawowo wolnych od pracy (i nie wypadających na stałe w weekendy). Dane przeliczono następnie na 8-godzinne dni pracy. W efekcie otrzymano liczbę dni, które Europejczycy z poszczególnych krajów spędzają w pracy.

Jak wypadli Polacy?

Tradycyjnie już znaleźliśmy się wśród krajów, w których pracuje się najwięcej. Z liczbą 240 dni daliśmy się wyprzedzić jedynie Grecji (256 dni), Islandii (253 dni) i Szwajcarii (250 dni). Na drugim końcu skali uplasowały się Dania (216 dni), Norwegia (222 dni) oraz Finlandia i Francja (po 227 dni).

Przepracowane godziny

Pod względem średniej liczby godzin przepracowanych w ciągu tygodnia w 2018 r. Polacy zajęli 7 miejsce (z liczbą 41 godzin i 49 minut). Więcej od nas przepracowali tylko Islandczycy (44 godziny i 28 minut), Grecy (44 godziny i 10 minut), Szwajcarzy, (42 godziny i 55 minut), Austriacy (42 godziny i 34 minuty) i Brytyjczycy (42 godziny i 30 minut).

Dni wolne od pracy

W Polsce mamy 12 dni wolnych od pracy nie wypadających na stałe w weekend. Plasuje nas to w górnej części stawki. Do prowadzących Cypru i Słowacji brakuje nam 3 dni. Wyprzedzają nas też m.in. Czechy, Hiszpania, czy Słowenia (po 14 dni), Austria i Chorwacja (13 dni). Znaleźliśmy się za to przed Wielką Brytanią i Danią (po 9 dni), Norwegią i Estonią (po 10 dni), a także Niemcami, czy Francją (po 11 dni).

Dni urlopowe

Jeśli chodzi o minimalną liczbę dni urlopowych, 20 dni to najczęściej występująca liczba. Poza Polską na tyle dni mogą liczyć m.in. mieszkańcy Holandii, Irlandii, Niemiec, Szwajcarii, czy Włoch. Na minimum 21 dni mogą liczyć mieszkańcy Norwegii, na 22 - Hiszpanii i Portugalii, a 25 m.in. Francji, Szwecji, czy Luksemburga. Najwięcej dni urlopowych (aż 28) otrzymają zaś zatrudnieni w Wielkiej Brytanii.

Długa praca, ale czy wydajna?

Niestety ilość pracy nie zawsze idzie w parze z jej efektywnością. Choć od lat Polska notuje pokaźne wzrosty efektywności według OECD, to skracanie dystansu w wartościach bezwzględnych zajmie jeszcze sporo czasu, a w przypadku różnicy w stosunku do liderów (jak Irlandia) może się to nie udać w ogóle.

Źródło: ShopAlike.pl

praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Cześć
3 lata temu
Wydajność rodaków w vw , lidlu , rosemanie , mediamart, kaflandzie , boschu, oplu itd. wyższa a płaca to 1/4 tej z DE ,F ..... więc co za bajdurzenie ?
piada
3 lata temu
co nie można powiedzieć o zarobkach bo te na samym dole w unii
Tak
3 lata temu
Co kwartal mniej wiecej czytam podobny raport i przez lata POPISu nic sie zmienilo. Same sht different days. Kazdy normalny czlowiek wie ze bedzie jeszce gorzej. W koncu trzeba bedzie splacac dlug. A podobno wg PiSu Polacy wracaja z zagranicy. Raczej wyjezdaja nadal.