Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Policzyli koszt przyjęcia Ukrainy do UE. Nawet 190 mld euro

Podziel się:

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) w Kolonii, w przypadku przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej, nawet 17 proc. wspólnego budżetu UE miałoby trafić do Kijowa - pisze "Deutsche Welle"

Policzyli koszt przyjęcia Ukrainy do UE. Nawet 190 mld euro
(GETTY, NurPhoto)

Naukowcy z IW szacują, że finansowe konsekwencje pełnego członkostwa Ukrainy w UE mogą wynieść od 130 do 190 miliardów euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Budżet wieloletni Unii Europejskiej na lata 2021-2027 wynosi około 1,1 biliona euro. Jednak, jak podkreślają naukowcy, dokładna kwota, która miałaby trafić do Ukrainy, zależałaby od założeń dotyczących powierzchni uprawnych i liczby ludności w tym kraju. W swoich obliczeniach, naukowcy z IW zakładają, że dotacje rolne dla Ukrainy mogłyby wynieść od 70 do 90 miliardów euro, a od 50 do 90 miliardów euro miałoby zostać przeznaczone na politykę spójności - wylicza "Deutsche Welle".

Te fundusze miałyby na celu wspieranie rozwoju regionów o słabych strukturach, aby zniwelować różnice gospodarcze i społeczne między różnymi regionami Europy.

Reforma UE

Biorąc pod uwagę te liczby, UE powinna być przygotowana na reformę wewnętrzną - podkreślają naukowcy z IW.

Tylko dzięki takiej reformie, decyzja o przyjęciu Ukrainy do UE mogłaby być wiarygodna. Dotyczy to zarówno poziomu instytucjonalnego, jak i fiskalnego, czyli budżetu. Eksperci sugerują, że jednym ze sposobów na to mogłoby być ograniczenie wydatków na politykę spójności dla biedniejszych państw członkowskich.

Na początku listopada, Komisja Europejska zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Jednak zanim dojdzie do pierwszej rundy rozmów, Kijów musi zakończyć już rozpoczęte reformy.

Ostateczna decyzja o rozpoczęciu rozmów musi zostać podjęta jednogłośnie przez państwa członkowskie UE. Ukraina ma nadzieję, że decyzja ta zostanie podjęta podczas ostatniego w tym roku spotkania na szczycie, zaplanowanego na 14 i 15 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle