Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Polscy wydawcy chcą opłat od gigantów cyfrowych

5
Podziel się:

Najwięksi polscy wydawcy chcą wypracować system egzekwowania rekompensat od gigantów cyfrowych, jak Google i Facebook. Umożliwia to unijna dyrektywa o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym.

Polscy wydawcy chcą opłat od gigantów cyfrowych
Giganci cyfrowi zarabiają na treściach, tworzonych przez wydawców. Czy w końcu za to zapłacą? (Unsplash)

Dyrektywa z 2019 r. daje wydawcom prasy na równi z autorami prawo do wynagrodzenia za korzystanie przez platformy cyfrowe z tworzonych przez nich treści.

Z uwagi na brak regulacji, giganci tacy jak Facebook i Google mogą powielać artykuły i treści wydawców i na nich zarabiać.

Zobacz także: Podatek cyfrowy. W UE nie ma zgody. "Kraje będą go wprowadzać na własną rękę"

W tej sprawie odbyło się spotkanie polskich wydawców. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Izby Wydawców Prasy, Stowarzyszenia Dziennikarzy i Wydawców Replopol, a także reprezentujący Agorę, Grupę DGP Infor, Gremi Media, Grupę Interia, Polską Press Grupę, Ringier Axel Springer Polska, Grupę Wirtualna Polska oraz ZPR Media.

Wydawcy: musimy działać wspólnie

Podczas tego spotkania przeanalizowano stan implementacji dyrektywy w Polsce i mechanizmy wdrożenia jej postanowień. Przeanalizowano także przykłady z innych państw członkowskich UE, które mają już za sobą te zmiany i wprowadziły lub wprowadzają regulacje dotyczące obrotu treściami prasowymi w internecie.

Prezes Izby Wydawców Prasy Marek Frąckowiak tłumaczy, że rozmowy w tej sprawie trwają od dawna, ale dopiero teraz udało się spotkać.

- Chcemy przejść do skonkretyzowanej współpracy między wydawcami, aby móc skutecznie walczyć o swoje prawa - powiedział. - Przykłady z innych krajów pokazują, że tylko działając wspólnie, możemy przeciwstawić się gigantom technologicznym.

Platformy internetowe zapłacą?

Celem dyrektywy UE jest zwiększenie szans posiadaczy praw autorskich, zwłaszcza muzyków, wykonawców i autorów scenariuszy (twórców), a także wydawców wiadomości, na wynegocjowanie lepszych umów o wynagrodzenie za korzystanie z ich utworów za pośrednictwem platform internetowych.

Projekt czyni platformy internetowe bezpośrednio odpowiedzialnymi za treści zamieszczane na ich stronach internetowych oraz automatycznie przyznaje wydawcom wiadomości prawa do negocjowania w imieniu swoich dziennikarzy umów dotyczących newsów wykorzystywanych przez agregatory wiadomości.

"Ponieważ udostępnianie fragmentów artykułów prasowych jest wyraźnie wyłączone z zakresu dyrektywy, może być kontynuowane dokładnie w taki sam sposób, jak poprzednio. Dyrektywa zawiera jednak również przepisy mające na celu uniknięcie nadużywania tego przez agregatory wiadomości. Fragment może zatem nadal pojawiać się na przykład w Google News Newsfeeds lub gdy artykuł jest udostępniany na Facebooku, pod warunkiem, że jest on 'bardzo krótki'" - czytamy w dokumencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Bastian
2 lata temu
ACTA2
ergo
2 lata temu
DGP INFOR - 100% polski kapitał
Gigant jest w...
2 lata temu
Ile z tych wymienionych jest Polskie ? Najważniejsza Agora z Michnikiem na czele.
vvvevecv
2 lata temu
Zdecydowałem się na inwestycję po tym, jak moja przyjaciółka kupiła samochód za swoje dochody z Lotosu. Wypłaty w tej firmie są regularne i będziesz miał swojego osobistego asystenta. Wszystko, co musisz zrobić, to poświęcić 15 minut dziennie i możesz być zadowolony ze swoich zarobków.
wvwv
2 lata temu
Inwestycje to Twoja przyszłość, a Twoja przyszłość to Lotos. Myśl o jutrze już dziś i inwestuj, jeśli chcesz dobrze żyć.