Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Polska firma chce produkować respiratory

1
Podziel się:

Creotech Instruments S.A. rozpoczął proces dopuszczenia na rynek polski, europejski i amerykański respiratorów, produkowanych na licencji firmy Medtronic. W ciągu 4 miesięcy spółka planuje rozpocząć produkcję seryjną.

Polska firma chce produkować respiratory.
Polska firma chce produkować respiratory. (Materiały prasowe)

Docelowo firma zamierza produkować 200 respiratorów miesięcznie. Cena urządzenia ma nie przekraczać 40 tys. złotych. To cena zbliżona do tej sprzed pandemii i znacznie niższa od cen rynkowych, za które sprzedaje się taki sprzęt obecnie.

- W czasie pandemii respiratory stały się zasobem strategicznym, o który rywalizują poszczególne państwa. Dostęp do nich w pierwszej kolejności uzyskiwali ci najsilniejsi. Ta sytuacja uzmysłowiła nam, jak ważne jest posiadanie krajowych, niezależnych od globalnych, łańcuchów dostaw, zdolności produkcyjnych w tym zakresie. Szczególnie, jeśli spodziewamy się kolejnej fali zachorowań w drugiej połowie roku. – tłumaczy Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments.

Urządzenia mają być produkowane na otwartej licencji amerykańskiej firmy Medtronic, udostępnionej bezpłatnie po wybuchu pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

Projekty dostosowano do polskich warunków, a niektóre części zastąpiono zamiennikami, które można zamówić w polskich firmach.

Chodzi o zmniejszenie ryzyka przestojów w produkcji, z powodu przerwania łańcucha dostaw.

- Kluczowe podzespoły, na których opiera się produkowany przez nas respirator, zniknęły z rynku już w pierwszych tygodniach pandemii – wyjaśnia dr Grzegorz Kasprowicz, jeden z założycieli Creotech, który kieruje projektem polskiego respiratora. - Dlatego konieczne było znalezienie nowych, bezpiecznych rozwiązań w ramach konstruowania łańcucha dostaw w Polsce. Dotyczyło to między innymi czujników, elektrozaworów, złączy, wyświetlacza, podsystemu turbiny i pakietu akumulatorów. Konstruując nasze urządzenie zastosowaliśmy także kilka ulepszeń naszego autorstwa.

Teraz firma stara się o dopuszczenie urządzeń na rynek. Jednocześnie rozpoczyna produkcję serii przedwdrożeniowej, która będzie mogła być wykorzystywana w szpitalach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

zdrowie
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
ip123
4 lata temu
Mamy już nie rozpakowanych jeszcze 2200 respiratorów. Ale może u te" dwa Nadię miecze"- kolejne respiratory przyjmiemy, aby przeważyć szalę zwycięstwa.