Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polska ma kolejne kłopoty w związku ze sporem PAŻP i kontrolerów. Ryanair skarży się do KE

36
Podziel się:

Spór PAŻP z kontrolerami odbija się Polsce czkawką. Opublikowana lista połączeń, które będą mogły się odbywać po 1 maja, budzi sprzeciw Ryanaira. Linie lotnicze zwracają się do Komisji Europejskiej ze skargą, gdyż zarzucają władzom faworyzowanie krajowego przewoźnika - PLL LOT-u.

Polska ma kolejne kłopoty w związku ze sporem PAŻP i kontrolerów. Ryanair skarży się do KE
Ryanair skarży Polskę do TSUE. Zarzuca faworyzowanie LOT-u (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

W money.pl pisaliśmy o kryzysowym rozporządzeniu, które ogranicza ruch lotniczy na dwóch lotniskach: warszawskim Okęciu i podwarszawskim Modlinie. To reakcja rządu na spór kontrolerów lotów z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej o wysokość wynagrodzenia. Rozporządzenie jednak budzi wątpliwości Ryanaira.

Ryanair zarzuca rządowi faworyzowanie LOT-u

"Przepisy przyznają pierwszeństwo LOT-owi i jego klientom na Lotnisku Chopina w Warszawie przed pasażerami Ryanaira na lotnisku Warszawa Modlin" – pisze Ryanair w komunikacie prasowym, który cytuje portal 300gospodarka.pl.

Portal zwraca uwagę, że z 32 połączeń zawartych w wykazie, Ryanair obsługuje zaledwie dwa - z lotniska w Modlinie do Londynu-Standsted i do Dublina. Natomiast PLL LOT - 37.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Paraliż polskiego nieba. "Plany na majówkę mogą ulec zmianie"
Lista w niewytłumaczalny sposób wyklucza połączenia obsługiwane przez Ryanaira z Warszawy-Modlina, takie jak Sztokholm czy Mediolan, a zawiera trasy LOT-u do BerlinaWilna, do których można łatwo dotrzeć pociągiem lub drogą lądową w ciągu zaledwie kilku godzin - punktuje Ryanair w komunikacie.

Ryanair składa skargę do KE

Dlatego też linie lotnicze zwracają się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przyjrzenie się, czy przypadkiem nie dochodzi do faworyzowania krajowego przewoźnika.

- Wzywamy komisarzy UE do interwencji, aby zapewnić przestrzeganie podstawowych zasad prawa UE przez polskiego premiera i zapobiec tej rażącej dyskryminacji Ryanaira i naszych klientów - zwraca się do KE dyrektor generalny Michael O’Leary, cytowany przez portal 300gospodarka.pl.

Prawo unijne definiuje mechanizm nazywany niedozwoloną pomocą publiczną. To sytuacja, w której rządzący w jakikolwiek sposób sprzyjają części podmiotów działających na rynku i ograniczają w ten sposób uczciwą konkurencję. Komisja Europejska zarzuciła takie działanie Polsce przy wprowadzeniu podatku od handlu. Wtedy jednak Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że danina nie narusza prawa unijnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Ona
2 miesiące temu
Wiosną 2020 lot z Walencji do Krakowa odwołali trzy razy . Zamiast 3 tygodnie zmuszeni byliśmy do pobytu 4 miesiące ,bo komplikacje przez covida. Do dziś nie zwrócono nam za 6 biletów. Ryanair nie jest wiarygodny .
Chciwość
2 miesiące temu
Dla mnie to nie do pojęcia żeby taka pracę miesięcznie chcieć powiedzmy 2roczne pensje przeciętnego człowieka. W takim razie ratownik medyczny powinien zarabiać więcej niż oni bo ratuje życie z nie zapobiega jego utracie. To coś więcej. Za 12tys nie można wyżyć miesiecznie?
ekonomistka
2 miesiące temu
Największa katastrofa lotnicza wydarzyła się na Teneryfie. Na płycie lotniska zderzyły się 2 boeingi. Mnóstwo ludzi zginęło. Nie chcę hejtować kontrolerów, jestem daleka od tego bo nie o to chodzi. Ale nikt nie jest Bogiem i tamci kontrolerzy i piloci też nie byli. Więc może w Polsce też nie róbmy z kontrolerów Bogów wszechświata. Pensja 100 tys miesięcznie - boska, ale jak widać katastrofa zawsze może się wydarzyć bez względu na wynagrodzenie. Czy myślicie że kontrolerzy z Teneryfy byli gorsi? Nie, na to złożyło się wiele innych czynników. Czy naprawdę w moim kraju musi liczyć się tylko kasa, układy, znajomości i powiązania? Ludzie, zejdźcie na ziemię bo może faktycznie na tych wieżach poczuliście się jak Zeus na Olimpie?
jaśniak
2 miesiące temu
poczytajcie jak funkcjonowała w przedwojennej Polsce polityka tzw. etatyzacji. Państwo chciało upaństwowić ile się dało z gospodarki. Najpierw przejmowało banki, te banki odcinały firmy od kredytów ( np. prywatna fabryka produkująca samoloty Lubliny dla wojska tak została upaństwowiona ). Czy wam to coś przypomina ?
Twój nick
2 miesiące temu
Miękiszony i ich partyjka - jak nie kastrat to kryptocyklista
...
Następna strona