Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Polska mówi dość. Rosjanie łatwo pracy u nas nie znajdą

Podziel się:

W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w Polsce, zdecydowaliśmy się na zniesienie ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy – poinformowała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Polska mówi dość. Rosjanie łatwo pracy u nas nie znajdą
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg tłumaczy zmiany m.in.rosnącymi obawami przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju PAP/Paweł Supernak (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek dwa projekty rozporządzeń, które zakładają usunięcie Federacji Rosyjskiej z listy państw, dla których obywateli zezwolenia na pracę wydawane są na zasadach preferencyjnych.

Resort znosi ułatwienia dla Rosjan

W obliczu ryzyka migracyjnego z Rosji, ale też biorąc pod uwagę działania zbrojne tego kraju w Ukrainie i rosnące obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym w naszym kraju, zdecydowaliśmy się na to, by znieść ułatwienia w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy – powiedziała w piątek PAP minister Maląg.

W tym celu – jak dodała – rząd chce wprowadzić zmiany w odpowiednich rozporządzeniach.

- Zezwolenia na pracę sezonową na zasadach preferencyjnych nie będą już wydawane obywatelom Rosji. Nie będzie ich też dotyczyć uproszczona procedura oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - wyjaśniła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że obywatele Rosji, którzy już są w Polsce, będą mogli skorzystać z zezwoleń na pracę i z zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w pełnej procedurze, czyli po uzyskaniu informacji od starosty na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy tak jak obywatele innych państw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie protestują. "Rosja staje się państwem częściowo totalitarnym"

- Przypomnę tylko, że premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wypracowali wspólne podejście dotyczące możliwości podróżowania dla obywateli Rosji. Efektem tego są przepisy wprowadzone przez MSWiA, w myśl których Rosjanie nie mogą wjechać do Polski przez granicę zewnętrzną w celach gospodarczych, sportowych, turystycznych czy kulturalnych. Ograniczona została także możliwość wjazdu przez lotnicze i morskie przejścia graniczne – przypomniała minister Maląg.

Rosjanie wyjeżdżają z kraju

Od kilku dni polskie agencje zajmujące się pozyskiwaniem pracowników ze Wschodu notują gwałtowny wzrost zainteresowania Rosjan pracą w Polsce. To skutek m.in. ogłoszonej przez Kreml wojskowej mobilizacji w związku z wojną w Ukrainie

- Przez ostatnie dwa dni mieliśmy 130 próśb z Rosji o pracę. Wcześniej zwykle mieliśmy 20-30 zapytania miesięcznie – poinformowała niedawno Anna Dzhobolda, dyrektor departamentu rekrutacji międzynarodowych w Gremi Personal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP