Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Polska technologia na Bliskim Wschodzie. Ochroni infrastrukturę krytyczną w Arabii Saudyjskiej

3
Podziel się:

Największy saudyjski operator telekomunikacyjny Saudi Telecom kupił polski system do wykrywania i neutralizacji dronów Ctrl+Sky – dowiaduje się money.pl. To kolejny kontrakt polskiej spółki APS na Bliskim Wschodzie – jej system wykorzystują służby mundurowe jednego z państw regionu.

System Ctrl+Sky powstał w Polsce
System Ctrl+Sky powstał w Polsce (APS, APS)

Umowa pomiędzy Saudi Telecom, a spółką Advanced Protection System z Trójmiasta zakłada dostarczenie i uruchomienie systemu Ctrl+Sky na Półwyspie Arabskim. Dzięki niej polska technologia będzie chronić infrastrukturę krytyczną największego w Arabii Saudyjskiej telekomu, którego roczne przychody w 2018 r. sięgnęły niemal 11 mld dolarów, a zysk netto niemal 3 mld dol.

- Widzimy szybko rosnące zainteresowanie ochroną przed dronami w tej części świata. Tamtejsze służby mundurowe, jak i biznes, szukając bezpieczeństwa na niebie, inwestują w rozwiązania antydronowe. Nikt już nie ma wątpliwości, że małe bezzałogowce mogą być wykorzystywane jako niezwykle skuteczna broń i mogą wywierać niszczycielski wpływ na globalną ekonomię oraz bezpieczeństwo - podkreśla prezes APS, dr Maciej Klemm.

Arabia Saudyjska jest doskonałym przykładem – to właśnie na jej terytorium14 września tego roku doszło do ataku z wykorzystaniem dronów i pocisków rakietowych na największą światową rafinerię ropy naftowej. Choć, jak zapewniało wówczas ministerstwo obrony, przechwycono ponad 200 rakiet i dokładnie 258 dronów, to część dotarła do celu i wywołała niemałe zniszczenia. W efekcie doszło do gwałtownego, choć krótkotrwałego, wzrostu cen ropy na całym świecie.

Zobacz także: Cyfrowe kompetencje i sztuczna inteligencja. Oto wyzwania najbliższej przyszłości

Polskie rozwiązanie Ctrl+Sky, na które zdecydował się saudyjski telekom, jak zapewnia jego współtwórca Radosław Piesiewicz, "jest unikalne" zarówno pod względem wykorzystanego oprogramowania, jak i sprzętu. - Skutecznością może konkurować z dużo droższymi systemami klasy wojskowej - dodaje.

Dowodem skuteczności polskiego systemu jest fakt, że od pierwszego kwartału tego roku korzystają z niego wojskowe służby specjalne jednego z państw Bliskiego Wschodu. Pozostałe informacje dotyczącego wartego kilkaset tysięcy dolarów kontraktu pozostają owiane tajemnicą

- Nowoczesne armie zawsze były pierwszymi odbiorcami innowacji technologicznych. Aktualnie prowadzimy szereg zaawansowanych rozmów z potencjalnymi nabywcami naszych systemów z tych właśnie kręgów. Z całego świata dostajemy dziesiątki zapytań o nasz system. Spodziewamy się więc kolejnych kontraktów i tym samym szybkiego wzrostu sprzedaży naszej technologii - zapewnia dr Maciej Klemm, który jest nie tylko prezesem ASM, ale i współtwórcą Ctrl+Sky.

Kontrakt z Saudi Telecom może znacząco pomó polskiej spółce w rozwoju - w końcu większość akcji tej spółki notowanej na saudyjskiej giełdzie papierów wartościowych należy do Funduszu Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, czyli największego na świecie państwowego funduszu majątkowego. Tego samego, który zainwestował 3,5 mld dol. w Ubera i rozważał możliwość wsparcia Elona Muska w pomyśle na prywatyzację Tesli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Kierowca boru
4 lata temu
Była by Norwegia w UE można by go tam kupić dobrze zyskać. Ale cóż zrobić nic z tego...
Nick
4 lata temu
A zdjęcie w miniaturce z Maroka...
endy
4 lata temu
nawet nie milion ,alez mi wielki kontrakt