Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
12.06.2020 06:40

Polska zyskuje w epidemii. Więcej inwestycji zagranicznych

Aż 165 bezpośrednich inwestycji zagranicznych rozpoczęło się w pierwszych czterech miesiącach roku w Polsce. To o 20 więcej niż rok temu. Jesteśmy więc jednym z niewielu krajów, gdzie mimo koronawirusa da się w tej kwestii zauważyć wzrost.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Do Polski przez pierwsze 4 miesiące tego roku napłynęło więcej inwestycji zagranicznych niż rok temu w takim samym okresie

Liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w wielu krajach przeanalizował fdi Intelligence, czyli analitycy Grupy Financial Times. Informuje o tym "Rzeczpospolita".

Na całym świecie spadek był dość znaczący. Do końca kwietnia pojawiło się aż o 45 proc. mniej BIZ niż rok temu. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Chinach spadki były najbardziej widoczne i przekraczały 60 proc.

Polska na tym tle wypada całkiem nieźle ze swoim kilkunastoprocentowym wzrostem.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Nad Wisłą zagraniczni inwestorzy wybierają przede wszystkim sektor budowlany. Ale nie tylko. W porównaniu z ubiegłym rokiem znacząco wzrosło znaczenie inwestycji w energię odnawialną. Przykład? Zaangażowanie takich firm jak Vestas czy Innogy w budowę farm wiatrowych w Polsce. Rok temu inwestycji w OZE nie było prawie wcale. Teraz jest ich 16.

Na sektorze energetycznym swój wzrost inwestycji oparła również Norwegia. Z kolei Słowacja niezłe wyniki zawdzięcza przede wszystkim inwestorom budowlanym.

Wśród liderów wzrostu w dobie koronawirusa jest również Ghana. Tam liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych wzrosła z 12 do 19, czyli o ponad 50 proc. W tym kraju popularnością cieszą się przede wszystkim przedsięwzięcia finansowe.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-06-2020

janjak to przecież PO twierdzi inaczej jesteśmy zaściankiem

12-06-2020

imasTylko coemnota glosuje na opozycje

12-06-2020

żebybyło,jakbyłochcę powrotu inwestycji za łapówki i za stołki dla kochanek i umysłowo ociężałych dzieci, wnuków i innych pociotków i dlatego na Trzaskowskiego z PO, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)