Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Lufthansa zwolni 22 tys. pracowników. To więcej niż przypuszczano

Jedna z największych linii lotniczych na świecie ogłasza mocne cięcia etatów. Przez epidemię koronawirusa pracę może stracić co szósty pracownik Lufthansy. Bez pracy mogą zostać nawet 22 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Lufthansa zapowiedziała, że pracę w grupie mogą stracić nawet 22 tys. pracowników

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, taką informację przekazały władze spółki w komunikacie.

"Będziemy mieli o 22 000 mniej etatów w grupie Lufthansy, z czego połowa tej redukcji dotknie Niemcy" - czytamy w oświadczeniu. To znacznie więcej niż wydawało się jeszcze kilka tygodni temu. Wtedy prezes Carsten Spohr mówił o cięciu około 10 tys. etatów.

22 tysiące osób oznacza około 16 proc. całej załogi Lufthansy, która na całym świecie zatrudnia około 135 tys. ludzi, w tym przynajmniej kilkaset w Polsce - m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy Rzeszowie. Oprócz flagowej linii lotniczej gigant jest też właścicielem m.in. Austrian Airlines, Swiss Airlines czy Eurowings.

- Bez znacznej redukcji kosztów personelu zepsujemy możliwość udanego startu działalności i ryzykujemy osłabieniem firmy - poinformował w komunikacie Michael Niggemann, szef kadr w Lufthansie.

Lufthansa to jedna z najbardziej dotkniętych przez koronawirusa firm w Europie. Jak pisaliśmy już w money.pl, gigant tracił średnio milion euro na godzinę na zamkniętych państwach i lotniskach.

M.in. dlatego konieczna była pomoc ze strony państwa. Po długich negocjacjach udało się uzyskać z Funduszu Stabilizacji Gospodarczej kwotę aż 9 mld euro. Pod koniec maja zgodę wydała Komisja Europejska, która jednak zażądała od spółki pewnego wkładu. Więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl.

Sporą część Fundusz przeznaczy na przejęcie udziałów w Deutsche Lufthansa. Spółka nazywa to "cichymi udziałami", czyli takimi, które poza dostarczaniem kapitału mają nie mieć wpływu na zarządzanie spółką. Państwo nie będzie więc mogło blokować niektórych decyzji zarządu Lufthansy.

Gdy przewoźnik wróci na właściwe tory, będzie mógł niejako "odkupić" te udziały co kwartał. Opłata? 4 proc. do końca 2021 roku, później oprocentowanie ma wzrosnąć aż do 9,5 proc. w 2027 roku.

Spółka ma również zostać dokapitalizowana tak, by państwo posiadało 20 proc. udziałów w Deutsche Lufthansa. Cena akcji w zapisie ma wynosić 2,56 euro za sztukę.

Oprócz wspomnianych form, FSG zapewni również do 3 mld linii kredytowej do spółki z KfW (niemieckiego banku rozwoju) oraz prywatnych banków.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2020

EdekKonieczne oglądnij cały wstrząsający filmik na you tube o prywatyzacji dokonywanej przez polityków Platformy Obywatelskiej i SLD POKO 8 minut które … Czytaj całość

11-06-2020

AnkaPopreniają błąd. Jak ten syf z covidem minie to pracownicy będą potrzebni,tylko ilu z nich zechce wrócić?Ja bym nie wróciła. Zapewne wybiorą … Czytaj całość

11-06-2020

rafPowinni oddac 9mld Euro. A na gorze zamrozic wszlekie bonusy i zmniejszyc pensje o 50%

Rozwiń komentarze (23)