Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polski test na koronawirusa ze wszystkimi pozwoleniami. Jest o wiele tańszy niż testy z zagranicy

5
Podziel się

Państwowy Zakład Higieny kowalidował polski test na koronawirusa jako 100-procentowo skuteczny - poinformował Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki. Wkrótce na rynek trafi pierwsza partia 150 tys. testów, które będą znacznie tańsze niż te obecnie stosowane.

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W laboratorium wykonuje się testy na obecność koronawirusa
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W laboratorium wykonuje się testy na obecność koronawirusa (East News, Jakub Walasek/REPORTER)
bEpWfJQR

- Ten test uratuje życie wielu z nas i pozwoli szybciej uruchomić polską gospodarkę - napisał na twitterze Jarosław Gowin. Dodał, że w przyszłym tygodniu wyprodukowanych będzie 150 tys. testów, ale Luiza Handschuh z PAN doprecyzowała, że gotowe będą za dwa tygodnie.

Test opracował poznański Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Jak podawała "Gazeta Wyborcza", elementy testu i odczynniki dostarczają spółki Future Synthesis i A&A Biotechnology, produkcją zajmuje się Medicofarma.

bEpWfJQT

Stworzenie testu zabrało naukowcom trzy tygodnie. "Nasze wysiłki dostrzeżone zostały przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, który decyzją Premiera Jarosława Gowina przyznał Instytutowi 15 mln zł na stworzenie zestawu diagnostycznego i wyprodukowanie pierwszych 100 tys. testów" – napisał w komunikacie prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu, o czym informuje "Puls Biznesu".

Zobacz także: Obejrzyj: Kiedy firmy zaczną działać? Pomysł na luzowanie przepisów dla biznesu to kwestia tygodni
bEpWfJQZ

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby w przyszłym tygodniu uruchomić małą, zupełnie darmową produkcję ok. 1 tys. testów, które przekażemy ministerstwu do dystrybucji. Natomiast w kolejnym tygodniu planujemy już ruszyć z masową produkcją w ramach tej dotacji, którą otrzymaliśmy z ministerstwa. W jej ramach planujemy wyprodukować 100-150 tys. testów, które również zostaną przekazane do ministerstwa i rozprowadzone po laboratoriach diagnostycznych w całej Polsce – wyjaśniła.

Dr Handschuh dodała, że test opracowany przez poznańskich naukowców nie jest identyczny jak obecnie dostępne na rynku, lecz podobnych. Większość testów komercyjnych przewiduje tzw. kontrolę zewnętrzną, czyli kwas nukleinowy RNA, który się dodaje do tego testu, i który również się potem kontrolnie wykrywa.

Naukowcy z PAN zastosowali kontrolę, mającą wykrywać ludzki RNA.

bEpWfJRa

- W próbkach wymazu oprócz wirusa znajdują się zawsze komórki ludzkie, chociażby komórki nabłonka, które niechcący zostaną pobrane. My wykrywamy, czy te komórki były faktycznie obecne. To jest naszym zdaniem lepsza kontrola, ponieważ ona pokazuje nie tylko, że procedura diagnostyczna przebiegła poprawnie, ale również, że wymaz został poprawnie pobrany, przechowywany, transportowany, i że RNA, które było w próbce, nie uległo degradacji – wyjaśniła.

Ostatnią decyzją Jarosława Gowina jako ministra nauki i szkolnictwa wyższego było wsparcie finansowe ICHB PAN w produkcji pierwszych 100 tys. sztuk polskiego testu na koronawirusa. Przekazał na ten 15 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpWfJRb

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEpWfJRu
KOMENTARZE
(5)
Aro
rok temu
Na telewizje dali 2 miliardy a na walke z pandemia 15 milionow.Haha zenada.
Krakus
rok temu
Super, fajnie że znalazły się polskie firmy, które włączyły się w produkcję, szczególnie brawo dla tych mniejszych jak FutureSynthesis i A&A Biotechnology, posiadające własne technologie.
gosc
rok temu
Testy na korona wirusa od kilku tygodni produkuje BioMaxima z Lublina. Nie wiem dlaczego to przeoczyli. Jako zwykly obywatel wiem a gora nie ? Cos tu nie tak.
bEpWfJRv
mydło w płyni...
rok temu
brawo, nareszcie nie będzie trzeba płacić żółtkom tylko będziemy mieli swoje i tańsze, teraz największe marzenie to polska szczepionka
green
rok temu
Nie dość, że test będzie już wkrótce (super!) to i przy okazji szczepionkę wymyślono ;) "Stworzenie szczepionki zabrało naukowcom trzy tygodnie." Och "redaktorzy"....