Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Polskie leki będą tańsze. Minister ogłosiła, o ile i kiedy obniżka

18
Podziel się:

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w czwartek o nowej liście leków refundowanych, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Farmaceuci zaczną udzielać rabatów na krajowe leki. Ministerstwo Zdrowia chce w ten sposób wspierać polski przemysł farmaceutyczny.

Polskie leki będą tańsze. Minister ogłosiła, o ile i kiedy obniżka
Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła nową listę leków refundowanych (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, informując o nowej liście leków refundowanych, przedstawiła dwie tzw. listy polskich leków.

Polskie leki będą tańsze

Pierwsza z nich - jak mówiła - dotyczy leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski. Druga lista obejmuje leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21

- Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie - powiedziała Izabela Leszczyna.

Wyjaśniła, że pacjenci będą mogli kupić leki z listy pierwszej 10 proc. taniej, a z listy drugiej - 15 proc. taniej.

Zaznaczyła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny. - Zależy nam na bezpieczeństwie lekowym, na bezpieczeństwie polskich pacjentów - podkreśliła minister.

Nowa lista leków refundowanych

Szefowa Ministerstwa Zdrowia zaznaczyła, że to druga lista leków refundowanych w tym roku, ale "pierwsza tak bogata".

-Pobiliśmy rekord - mamy 33 nowe terapie lekowe, w tym 7 dedykowanych dla chorób onkologicznych, 26 nowych terapii dla chorób nieonkologicznych, w tym osiem dla chorób rzadkich - poinformowała minister.

Prezentując listę leków refundowanych od 1 kwietnia 2024 r. Leszczyna zaznaczyła, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA.

- Od 1 kwietnia istotnie zwiększamy możliwości, szanse leczenia w chorobach ginekologicznych, w chorobach onkologii ginekologicznej, kardiologii i chorobach rzadkich - dodała minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Władysław.
2 miesiące temu
A co z XARELTO? dla osób z migotaniem przedsionków? Nadal Ministerstwo czeka na następnych pacjentów z paraliżem po zawale, w sytuacji gdy dla nich nadal ten lek za100 % , W rezultacie przybędzie inwalidów i zajętych szpitali i ośrodków rehabilitacyjnych?, nie wspominając o tragediach rodzinnych z tego tytułu.
Gość 1632024
2 miesiące temu
Czym się różnią leki wytwarzane w Polsce, albo leki, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski od: leków wytwarzanych w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce????? "Pierwsza z nich - dotyczy leków wytwarzanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski. Druga lista obejmuje leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce."
BMW
2 miesiące temu
czekamy na zabranie dziadkom praw jazdy by nie tamowali ruchu na drogach
Emeryt
2 miesiące temu
Jaka znowu minister??? Przecież na tym portalu obowiązuje MINISTRA!!! Czyżby "redachtora" po gimnazjum zastąpił "redachtor" po "lycencjacie"?
Gość
2 miesiące temu
Czekamy nas 60 tys bez podatku teraz nie od 2025 czy 26 roku, znów zagrywka Tuska