Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|
aktualizacja

Polskie weto. "Oczekujemy jasnego rozdziału kontroli budżetu od praworządności"

354
Podziel się:

- Rozporządzenia nie mogą nadpisywać traktów - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. - Oczekujemy zapisów, które rozdzielą kontrolę zapisów budżetu od tzw. kwestii praworządności - zaznaczył.

Polskie weto. "Oczekujemy jasnego rozdziału kontroli budżetu od praworządności"
Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem w Brukseli (EPA, JOHN THYS )

W czwartek rozpoczął się w Brukseli dwudniowy szczyt, na którym państwa UE będą pracowały nad kompromisem pozwalającym na dalsze prace nad wieloletnim budżetem Unii i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zapowiedziały zawetowanie budżetu i funduszy, jeśli wypłaty mają być powiązane z przestrzeganiem praworządności.

Jak już pisaliśmy w money.pl, wstępne warunki porozumienia już osiągnięto, ale ostateczny kształt ustaleń będzie wykuwany w trakcie szczytu.

Morawiecki zastrzegł, że Polska chce, by budżet był uruchomiony jak najszybciej, ale nie kosztem polskiego interesu.

- Mechanizmy uruchamiania funduszy powinny być jasne. Nie mogą ulegać żadnym arbitralnym decyzjom - mówił szef polskiego rządu podczas oświadczenia dla mediów.

Zobacz także: Polska i Unia dogadają się w sprawie budżetu? Belka: myślę, że weta nie będzie

- W konkluzjach Rady Europejskiej oczekujemy, że znajdą się takie zapisy, które będą rozdzielały kwestie ochrony budżetu, kontroli budżetu, zapobiegania korupcji od tzw. kwestii praworządności. Kwestia praworządności jest w traktatach, nie może rozporządzenie niejako nadpisywać traktatów - mówił Morawiecki.

Po swojej wypowiedzi Morawiecki przedstawił swoje stanowisko jeszcze raz, ale po angielsku.

Wartość kolejnego wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy to łącznie 1,8 bln euro, z czego 750 mld to wartość funduszu odbudowy. Z budżetem związane jest rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności, któremu sprzeciwiły się Polska i Węgry.

W środę na spotkaniu ambasadorów państw UE została przedstawiona propozycja kompromisu, wypracowana podczas konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W jednym z punktów tej propozycji zawarto stwierdzenie, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu".

- Chcemy, żeby było jasne, że jeżeli te wytyczne nie będą przez KE wkomponowane w ich mechanizm stosowania prawa, to my nie będziemy w stanie uzgodnić procedury budżetowej i pójść dalej z naszym procesem. To ujmujemy w naszej deklaracji - podkreślił szef polskiego rządu.

Z kolei premier Węgier Victor Orban wchodząc do budynku Rady Europejskiej powiedział, że kompromis jest blisko.

- Jesteśmy jeden cal od osiągnięcia konsensusu. Moim zdaniem jesteśmy bardzo, bardzo blisko osiągnięcia dobrego porozumienia dla jedności UE. Dziś walczymy o jedności naszego wspólnego kontynentu - powiedział.

Tymczasem, jak wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez Radio Zet, propozycji wypracowanej przez Polskę, Węgry i niemiecką prezydencję ostro sprzeciwiają się Holendrzy, jedni z największych płatników netto do unijnego budżetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(354)
Web
3 lata temu
Śmiesznie że ludzie myślą że to dla ich te pieniądze :-):-):-)
Warszawa
3 lata temu
No i znów Niemcy wydupcyły ich, tym razem Orbanem.
bolunio
3 lata temu
Niemiecko ,Holenderskie i Francuskie zakusy na zniewolenie kolonialne państw są jak myśl Lenina wiecznie żywe.Timermansy, Makrele i Makarony to zło które należ wypalić ogniem do bólu.
kkk
3 lata temu
To chore - w polskim interesie nie leży przestrzeganie praworządności.! Sądziłem, że tak myślą tylko pacjenci Tworek!!! Jesteśmy narodem wybranym, że inni mają nam dawać kasę nie oczekując nawet przyzwoitości, praworządności, wolnych Sądów itp.
Zdziwiony
3 lata temu
Kiedy w komentarzach pojawią się wpisy Polaków??
...
Następna strona