Notowania

gospodarka
16.05.2019 19:03

Ponad 200 mln zł w błoto. 27 proc. Polaków nie oddaje 1 proc. podatku

27 proc. Polaków nie przekazało 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego - wynika z badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. Organizacje mogły przez to stracić ponad 200 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Spytaliśmy Polaków, czy oddają 1 proc. podatku potrzebującym

Najchętniej pieniądze przekazujemy organizacjom, które zajmują się chorymi dziećmi. Przekazanie 1 proc. podatku takim fundacjom zadeklarowało 28 proc. badanych.

Podobna tendencja utrzymuje się od kilku lat. Rekordową kwotę w zeszłym roku - ponad 166 mln złotych - otrzymała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

10 proc. badanych przekazało swój podatek organizacjom działającym na rzecz osób niepełnosprawnych, a niewiele mniej - 8 proc - fundacjom na rzecz zwierząt.

Obejrzyj także: Zaskakujący efekt uboczny e-PIT-u

Najmniej otrzymują organizacje proekologiczne i działające na rzecz osób starszych.

Co ciekawe, 7 proc. badanych nie pamięta, komu oddało 1 proc. swojego podatku.

Wciąż jednak 27 proc. badanych deklaruje, że 1 proc. podatku nie przekazało żadnej organizacji.

(WP.PL)
Wyniki badania na panelu Ariadna.

W zeszłym roku organizacje pożytku publicznego otrzymały w sumie ponad 761 mln złotych. Gdyby do tej kwoty dodać 27 proc., które do OPP nie trafiły, można by oszacować, że organizacje straciły ok. 200 mln złotych.

I tak jest coraz lepiej

Liczba osób, które oddają swój 1 proc., systematycznie rośnie. W ubiegłym roku było to 14,7 mln podatników.

"To już ponad połowa wszystkich podatników i ponad 60 proc. tych, którzy wykazali należny podatek do zapłacenia" - pisało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Dla porównania w 2004 roku było to zaledwie 10 tys. W 2011 roku liczba przekazujących 1 proc. przekroczyła 10 mln, a w 2017 roku 13 mln.

Systematycznie rosną też przekazane kwoty. W 2004 roku na konta organizacji i stowarzyszeń trafiło 10 mln złotych. 10 lat później było to już 511 mln złotych.

Oddajesz, nie tracisz

Oddanie 1 proc. podatku nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Żeby to zrobić, wystarczy wskazać w deklaracji fundację, którą chcemy dofinansować. Przelewu dokonuje urząd skarbowy.

Przy wypełnianiu PIT w odpowiednie rubryki wystarczy wpisać KRS wybranej instytucji oraz przekazywaną kwotę. Należy przy tym pamiętać, aby dobrze zweryfikować wprowadzane dane.

W przypadku wpisania złego numeru pieniądze nie dotrą na konto wskazanej placówki. Przy podziale sumy na kilka organizacji należy wyszczególnić wszystkie numery oraz kwoty.

Istnieje też możliwość przekazania 1 proc. podatku na leczenie konkretnej osoby. W takim przypadku należy wpisać w formularzu PIT odpowiednią uwagę.

Taka uwaga nie jest jednak zobowiązująca. Organizacja może, ale nie musi się do niej zastosować.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10 – 13 maja 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-05-2019

druzyny1Jak mogą stracić!!! Skoro to jest dobrowolny odpis!!! Jak podatnik nie chce obdarować to jego sprawa!!! A nie jest to stratą jakiejś FUNDACJI !!!! … Czytaj całość

16-05-2019

kkkPAMIĘTAJCIE nie dawać na złodziejski CARITAS zarządzany przez czarno-sukienkowych cwaniaków. Nierozliczalny KLER potrafi zatrzymać ze składek dla … Czytaj całość

16-05-2019

JanZ tym błotnistym tytułem to pan redaktor nieco przesadził.Nawet jeśli część z tych pieniędzy pójdzie na ośmiorniczki lub toruńskiego piernika.

Rozwiń komentarze (27)