Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Ponad 500 hektarów gruntów wykupionych pod CPK

443
Podziel się:

Spółka Centralny Port Komunikacyjny, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, kupiła ok. 555 ha od mieszkańców, których nieruchomości leżą na terenach pod przyszłe lotnisko - przekazał PAP rzecznik spółki Konrad Majszyk. Do projektu zgłosiło się ponad 1100 właścicieli - dodał.

Ponad 500 hektarów gruntów wykupionych pod CPK
Tak ma wyglądać CPK (CPK, www.cpk.pl)

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zakończyła w piątek etap przyjmowania zgłoszeń do Programu Dobrowolnych Nabyć od mieszkańców, którzy chcieli sprzedać nieruchomości położone na obszarze przyszłego lotniska.

CPK. Spółka kupiła ponad 500 hektarów gruntów

Z najnowszych dostępnych danych wynika, że spółka kupiła już ponad 555 ha. W sumie do projektu zgłosiło się ponad 1100 właścicieli posiadających ponad 3200 ha - przekazał Majszyk. Zaznaczył, że dokładne dane spółka poda po Wielkanocy.

Majszyk przekazał, że w dalszej kolejności uruchomiony zostanie, analogiczny do PDN, program dotyczący inwestycji kolejowych CPK. Dotyczy to np. terenów na trasie Warszawa - Łódź, która ma być uruchamiana jednocześnie z pierwszym etapem lotniska, czy na trasie Łódź - Wrocław. W dalszej kolejności np. Katowice - Ostrawa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spór na bazarze tuż przed Świętami. Zwolenniczka PiS: "boże kochany"

Jak zapowiedział, o szczegółowych planach dotyczących dobrowolnego wykupu nieruchomości mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się w środę, 12 kwietnia, o godz. 16. Wówczas planowany jest kolejny webinar, czyli spotkanie z przedstawicielami CPK.

Rzecznik podkreślił, że celem spółki było pozyskanie przynajmniej 2/3 terenu przyszłego lotniska w formie transakcji dobrowolnych.

- Dzięki szybkiemu tempu wykupów pułap ten zostanie osiągnięty znacząco przed czasem. To m.in. dlatego na terenie projektowanego lotniska ruszyły już rozbiórki. Prace zostały zakończone dotychczas na pięciu nieruchomościach, a wprowadziliśmy wykonawcę na 13 kolejnych (łącznie to ok. 50 budynków) - wskazał.

Dodał, że w tym roku na terenie lotniska ruszą przygotowawcze prace budowlane, m.in. geologiczne i archeologiczne. O szczegółach spółka będzie informować.

Budowa CPK. Tyle mogą zyskać właściciele

Spółka tłumaczy, że właściciele nowszych zabudowań częściej decydują się na możliwość sprzedaży nieruchomości z bonusami finansowymi (+20 proc. wartości rynkowej do gruntów i +40 proc. do zabudowań, np. domów). Rolnikom chcącym dalej uprawiać ziemię spółka CPK proponuje zaś m.in. grunty zamienne. Dla kredytobiorców CPK oferuje tzw. rekompensaty kredytowe.

Mieszkańcy obszaru przyszłego lotniska, a w dalszej kolejności terenów poza nim, mogą skorzystać np. ze zorganizowanej i sfinansowanej przez CPK przeprowadzki oraz z konsultacji z doradcą zawodowym i szkoleń. Z takich konsultacji skorzystało dotychczas 60 osób.

- Właściciele nieruchomości mogą decydować się na wybór nieruchomości zamiennych, których CPK ma do zaoferowania ponad 600 ha, a z których znaczna część zlokalizowana jest w promieniu 100 km od lotniska - powiedział. Dodał, że działki te znajdują się w zasobach Skarbu Państwa, w tym: Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Lasów Państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, Krajowego Zasobu Nieruchomości, starostów i prezydentów miast na prawach powiatu.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(443)
Romek
5 miesięcy temu
Komu to potrzebne?
OficerProwadz...
5 miesięcy temu
Ja tylko tak się zastanawiam, kto na Polaków napuścił tych dwóch wypomadowanych krętaczy, Wilda i Horałę... To słupy, za ciency w uszach są, centrum decyzyjne znajduje się gdzie indziej. Gdzie zatem kryje się capo di tutti capi? Bo przecież to nie Kaczor, lamus odklejony od rzeczywistości i zaplątany w politykę... Kto pociąga za sznurki i prawdziwy, miliardowy miodek spije?
dno
5 miesięcy temu
Jest 2 najemników d/s propagandy PiS-u w Polsacie z Jankowskim i Markiewiczem. Tego się nie da oglądać, jest tak siermiężne, prostackie. Wiadomo, że tacy podobni komentatorzy w TVPInfo dostają od 60 - 80 tysięcy miesięcznie z tej puli 2,7 mld zł wykradzionych Polakom z budżetu. Czy ci wymienieni żołnierze propagandy też są opłacani z tego samego źródła? Sam dobór tematów świadczy o tendencyjności ich programów. Ten Markiewicz to wręcz zieje nienawiścią do opozycji i Tuska. Może zamiast pobocznych tematów zajęli by się chociażby aferami Willa Plus, NCBR, mailami Dworczyka, inwigilacji Pegasusem ? Nie ma to przyzwolenia chlebodawców z PiS-u? Kiedy Polsat pozbędzie się tych dwóch funkcjonariuszy propagandy pisowskiej?
polak
6 miesięcy temu
a jak nie uda sie zrobic lotniska i interes upadnie to icki przejma te tereny i wybudują sobie osiedla....
aa_
6 miesięcy temu
Lotnisko, lotniskiem, ale jakie osiedle można dla naszych sąsiadów wybudować.
...
Następna strona