Notowania

długi
21.01.2019 15:47

Poziom zadłużenia spada. Polska w czołówce Europy

Polska jest w gronie dziesięciu krajów Unii, którym w trzecim kwartale ubiegłego roku udało się zmniejszyć zadłużenie. Dzięki temu przy rosnącej gospodarce jego wartość zeszła do bezpieczniejszych poziomów. To już poniżej połowy PKB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Góra długu do spłacenia przez podatników nieznacznie zmalała (Fot: bzyxx)

W statystykach unijnych zeszliśmy z długiem do poziomu poniżej połowy produktu krajowego brutto - podał w poniedziałek Eurostat. Na koniec września 2018 r. było to już "zaledwie" 49,4 proc. PKB, podczas gdy rok wcześniej - 50,4 proc. Dług państwa dla szybko rosnącej w ubiegłym roku gospodarki to już nieco mniejsze obciążenie.

Najwyższe zadłużenie w Unii Europejskiej ma Grecja, która zaciągnęła w różnej formie pożyczki o wartości 335 mld euro, stanowiące 182 proc. PKB tego kraju. Innymi słowy, jeśli oprocentowanie długu państwa wzrośnie o jeden punkt procentowy, to obywatele będą musieli zapłacić na jego finansowanie wyższe podatki o wartości 1,8 proc.PKB.

(Money.pl)
(Fot: Jacek Frączyk)

Zobacz też: Budżet na rok 2019. Prof. Orłowski przestrzega: ”Idą cięższe czasy”

Na drugim niechlubnym miejscu w Europie są Włochy z 133 proc. PKB długu, a na trzecim Portugalia (133 proc.). Jeśli chodzi o miejsce Polski, to w Unii niższym poziomem długu może się pochwalić 11 państw, m.in. Czechy, Szwecja, Norwegia i Dania.

W wartościach nominalnych zadłużenie (government debt) Polski spadło o niecałe 4 mld zł. W Unii Europejskiej było tylko dziesięć krajów, którym udała się taka sztuka - najlepiej to wyszło Holandii, która pozbyła się 3,4 mld euro zobowiązań.

Jeśli zestawić wartość długu z produktem krajowym brutto, to polski dług zmniejszył się w trzecim kwartale o 1
pkt. proc. PKB, co jest ósmym najlepszym wynikiem UE. Gorzej to wygląda w skali roku, tj. od września 2017 do września 2018 - w tym ujęciu spadamy na 11 miejsce w UE.

Gdyby wziąć pod uwagę czas rządów PiS, czyli trzy lata, to dług spadł o 2,3 proc. PKB. Nie jest to w skali Europy wynik rewelacyjny. Lepiej w redukcji skali zobowiązań radziło sobie aż 17 krajów - najlepiej Irlandia, Malta i Słowenia. Gorsze od Polski było 11 państw, z Grecją, Norwegią i Francją na końcu stawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2019

nie jest źleMamy programu socjalne typu 500+, obniżone wiek emerytalny, itd. a zadłużenie do PKB spada. PiS jaki jest taki jest ale do gospodarki i finansów mają … Czytaj całość

21-01-2019

JjDobra wiadomość. Mimo to, że rządzący robią wszystko, żeby to spartolić.

21-01-2019

Jan Jacek Vincent RothfeldPiniędzy ni ma i nie będzie.

Rozwiń komentarze (23)