Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Poziom zadłużenia spada. Polska w czołówce Europy

26
Podziel się

Polska jest w gronie dziesięciu krajów Unii, którym w trzecim kwartale ubiegłego roku udało się zmniejszyć zadłużenie. Dzięki temu przy rosnącej gospodarce jego wartość zeszła do bezpieczniejszych poziomów. To już poniżej połowy PKB.

Góra długu do spłacenia przez podatników nieznacznie zmalała
Góra długu do spłacenia przez podatników nieznacznie zmalała (Fotolia, bzyxx)
bErlEXyZ

W statystykach unijnych zeszliśmy z długiem do poziomu poniżej połowy produktu krajowego brutto - podał w poniedziałek Eurostat. Na koniec września 2018 r. było to już "zaledwie" 49,4 proc. PKB, podczas gdy rok wcześniej - 50,4 proc. Dług państwa dla szybko rosnącej w ubiegłym roku gospodarki to już nieco mniejsze obciążenie.

Najwyższe zadłużenie w Unii Europejskiej ma Grecja, która zaciągnęła w różnej formie pożyczki o wartości 335 mld euro, stanowiące 182 proc. PKB tego kraju. Innymi słowy, jeśli oprocentowanie długu państwa wzrośnie o jeden punkt procentowy, to obywatele będą musieli zapłacić na jego finansowanie wyższe podatki o wartości 1,8 proc.PKB.

bErlEXzb

Zobacz też: Budżet na rok 2019. Prof. Orłowski przestrzega: ”Idą cięższe czasy”

Na drugim niechlubnym miejscu w Europie są Włochy z 133 proc. PKB długu, a na trzecim Portugalia (133 proc.). Jeśli chodzi o miejsce Polski, to w Unii niższym poziomem długu może się pochwalić 11 państw, m.in. Czechy, Szwecja, Norwegia i Dania.

W wartościach nominalnych zadłużenie (government debt) Polski spadło o niecałe 4 mld zł. W Unii Europejskiej było tylko dziesięć krajów, którym udała się taka sztuka - najlepiej to wyszło Holandii, która pozbyła się 3,4 mld euro zobowiązań.

bErlEXzh

Jeśli zestawić wartość długu z produktem krajowym brutto, to polski dług zmniejszył się w trzecim kwartale o 1
pkt. proc. PKB, co jest ósmym najlepszym wynikiem UE. Gorzej to wygląda w skali roku, tj. od września 2017 do września 2018 - w tym ujęciu spadamy na 11 miejsce w UE.

Gdyby wziąć pod uwagę czas rządów PiS, czyli trzy lata, to dług spadł o 2,3 proc. PKB. Nie jest to w skali Europy wynik rewelacyjny. Lepiej w redukcji skali zobowiązań radziło sobie aż 17 krajów - najlepiej Irlandia, Malta i Słowenia. Gorsze od Polski było 11 państw, z Grecją, Norwegią i Francją na końcu stawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErlEXzC
KOMENTARZE
(26)
Lech
2 lata temu
No proszę,jest pincet plus a zadłużenie spada ,teraz widać jak na dłoni jak poprzednia ekipa rujnowała finanse,już nawet nie mówiąc o zabraniu nam wszystkim 150mld z OFE.
Voyo
2 lata temu
Norwegia jest w Uni? Od kiedy? :-)
real
2 lata temu
Blisko sześć bilionów złotych - tyle wbrew rządowej propagandzie - wynosi rzeczywisty dług Polski. Z każdym rokiem dramatycznie wzrasta.
bErlEXzD
Vipr
2 lata temu
Na kij mi procenty kłamco? Dawaj w mld
zadłużenia
2 lata temu
poszły na polityków bo jak widać gospodarki nie ma ani rozwoju jej ....śmietnik patologi nie wie jak się tworzy ale wie jak ma okradać ojczyznę, swoich rodziców, krewnych i naród ...chore
...
Następna strona