Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oszczędzanie
18.12.2019 08:02

PPK. Polacy chcą zapisania w konstytucji

Większość badanych chce zapisania w konstytucji bezpieczeństwa oszczędności gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z sondażu dla "DGP" i RMF FM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polacy chcą zapisania bezpieczeństwa oszczędności z PPK w konstytucji

Większość badanych chce zapisania w Konstytucji bezpieczeństwa oszczędności gromadzonych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z sondażu IBRiS dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. W sumie za takim rozwiązaniem opowiada się 78 proc. badanych - w tym 53 proc. jest zdecydowanie na tak.

Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem, mimo istniejących gwarancji dla własności prywatnej w obecnie obowiązującej konstytucji, dobrze byłoby zapisać w niej dodatkowo, że pieniądze odłożone na Pracowniczych Planach Kapitałowych i Indywidualnym Koncie Emerytalnym są własnością prywatną" zdecydowanie tak odpowiedziało 53,2 proc. badanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 24,9 proc. respondentów. 1,9 proc. pytanych było zdecydowanie przeciwnym takiemu rozwiązaniu, a odpowiedź "raczej nie" wybrało 5,9 proc. badanych.

Z sondażu IBRIS wynika także, że ponad połowa badanych - 53,3 proc. - słyszała o PPK. Z tych, którzy słyszeli o PPK, 82 proc. wiedziało, że jest to forma oszczędzania na emeryturę związana z rządowym programem emerytalnym.

Obejrzyj: PPK to rozsądna inwestycja. "Samo się robi"

Jak przypomina PAP, we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys poinformował, że partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych w firmach zatrudniających ponad 250 osób wyniosła 39 proc. Dodał też, że liczba osób oszczędzających na cele emerytalne w dużych firmach przekroczyła 1,1 mln, a z uwzględnieniem Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) ponad 1,5 mln. - To bardzo dobry wynik - ocenił Borys.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który jest tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu włączono największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. PFR zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oszczędzanie, ppk, pracownicze plany kapitałowe, konstytucja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

GrandTak prawdę mówiąc to Polacy nie za bardzo wiedzą czego chcą. Pamiętam badania z ubiegłego roku, niemal 80% badanych deklarowało chęć przystąpienia do … Czytaj całość

18-12-2019

MZLitości! takie bzdety w konstytucji...poziom wiedzy Polaków to tragedia.

18-12-2019

aha....badanie80% Polaków nie chce wyjścia z Unii Europejskiej, a za 500 srebrników zagłosowali pis-mafią która robi wszystko żeby nas wypier...lii z UE i żebyśmy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (66)