Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Wojciechowski
|
aktualizacja

Ponad półtora miliona Polaków oszczędza na emeryturę z pracodawcą. Ponad milion z PPK

99
Podziel się:

Po I etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych liczba Polaków oszczędzających na emeryturę przekroczyła ponad 1,5 mln. To prawdziwa rewolucja w oszczędzaniu - mówi Paweł Borys, prezes PFR.

Znacząco większa partycypacja w PPK jest widoczna w firmach z zagranicznym kapitałem, szczególnie amerykańskich i brytyjskich - mówi Paweł Borys, prezes PFR
Znacząco większa partycypacja w PPK jest widoczna w firmach z zagranicznym kapitałem, szczególnie amerykańskich i brytyjskich - mówi Paweł Borys, prezes PFR (East News, Wojciech Stróżyk)
bEDFogXV

Pracownicze Plany Kapitałowe są wprowadzane etapami. Co pół roku obowiązkiem utworzenia PPK są obejmowane kolejne grupy pracodawców.

Od 1 lipca 2019 roku PPK tworzyły największe firmy w Polsce - przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej 250 pracowników.

Od 1 stycznia 2020 roku pracodawcy, którzy mają 50 pracowników, będą musieli zainteresować się programem.

bEDFogXX

W ciągu kolejnych czterech miesięcy - od tego terminu - będą zobowiązani do podpisania umowy z wybraną instytucją finansową.

Firmy zagraniczne zachęcają skuteczniej do oszczędzania

Zakończenie pierwszego etapu wdrażania PPK to okazja do podsumowań, które przygotował odpowiedzialny za wprowadzenie tego największego w Polsce od lat programu emerytalnego - PFR.

Wśród dużych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 250 pracowników, które utworzyły PPK lub PPE jest 4282 firm. Liczba pracowników, która przystąpiła do tego systemu, jest szacowana na około półtora miliona.

bEDFogYd

Partycypacja w samym PPK to 39 proc. uczestników i 1,1 mln pracowników. Dodatkowo w wyniku wejścia w życie ustawy o PPK ponad 150 tys. osób z największych firm stało się od grudnia 2018 r. uczestnikami PPE. Łącznie - dzięki wdrożeniu programu PPK - na jesień życia zaczęło oszczędzać dodatkowo blisko 1,3 mln Polaków. Daje to łączną partycypację na poziomie 41 proc.

– Znacząco większa partycypacja w PPK jest widoczna w firmach z zagranicznym kapitałem, szczególnie amerykańskich i brytyjskich. Wynika to z tego, że firmy z tych państw doskonale znają podobny system emerytalny i przyjęły go w Polsce jako standard rynku pracy. Małe, prywatne polskie firmy muszą się jeszcze z tym oswoić. Najłatwiej przychodzi do przedsiębiorstwom z dużych miast, które oferują lepsze zarobki, toteż więcej pracowników może się decydować na udział w PPK. Najtrudniej wdrożyć ten system wśród mikro firm – przyznaje prezes Paweł Borys.

I dodaje:
- To bardzo dobry wynik, z którego również się cieszymy, ponieważ w tych kilkuset miejscach pracy pracodawcy wykazali się jeszcze większym wsparciem w budowaniu długoterminowych oszczędności swoich pracowników. Pracownicze programy oszczędzania stają się standardem rynku pracy w Polsce.

bEDFogYe

Jak zaznacza PFR we wszystkich krajach, w których prowadzono programy zbliżone do PPK, partycypacja rosła z czasem. W Nowej Zelandii w programie KiviSaver z początkowych ok. 20 proc. wzrosła do ponad 75 proc.. Podobnie w Wielkiej Brytanii, gdzie na początku programu Workplace Pensions część Brytyjczyków się z niego wypisała, ale po drugiej i trzeciej turze automatycznych zapisów, które odbywają się co trzy lata, udało się zbudować partycypację sięgającą aż 87 proc.

- Liczymy, że podobny efekt pojawi się w Polsce, tzn. pozytywne doświadczenia pierwszych uczestników oraz rosnąca wiedza na temat programu PPK spowodują, że partycypacja będzie stopniowo wzrastać, osiągając poziom zbliżony do krajów zachodnich. W żadnym z państw, w którym wprowadzano podobne programy, nie udało się zbudować tak wysokiego uczestnictwa po de facto 3 miesiącach funkcjonowania – dodał Paweł Borys.

Czym jest PPK?

PPK to program dobrowolny, ale z automatycznym zapisem. Co to oznacza?

bEDFogYf

Do programu zostanie automatycznie zapisana każda osoba zatrudniona, która ukończyła 18. rok życia, a nie ukończyła 55. roku życia i nie złożyła deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Z kolei osoby, które ukończyły 55. rok życia (ale nie ukończyły 70. roku życia), mogą przystąpić do PPK wyłącznie na swój wniosek. I nie ma z tym najmniejszego problemu.

Z programu nie skorzystają osoby, które ukończyły 70. rok życia.

bEDFogYg

Dlaczego musimy oszczędzać na emeryturę?

Emerytura solidarnościowa może nie wystarczyć na godne życie na starość. Stąd podobne do PPK systemy oszczędzania z udziałem pracowników, pracodawców i państwa funkcjonuje w wielu krajach na świecie.

W USA upowszechnił się w połowie lat 70. I dziś około 70 proc. tamtejszych pracowników bierze w nim udział. Dużym zaufaniem cieszy się też w Nowej Zelandii (75 proc.) i Wlk. Brytanii (90 proc.) oraz m.in. w krajach nordyckich.

– W Stanach Zjednoczonych na początku lat 50. odsetek emerytów żyjących w ubóstwie wynosił 35 proc. Z biegiem lat, kiedy nowy system odkładania pieniędzy na starość się upowszechnił, niekorzystna tendencja zaczęła spadać. Teraz wynosi około 9 proc. – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zamiast oszczędzać - tracimy

W Polsce mieliśmy do tej pory możliwość oszczędzania w trzecim filarze emerytalnym. Nie jest to jednak szczególnie popularne. Według szacunków Komisji Nadzoru Finansowego, w sumie tylko 900 tys. osób wpłacało pieniądze na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czy Pracownicze Plany Emerytalne (PPE).

W dodatku niespełna 10 proc. Polaków w ogóle oszczędza długoterminowo z myślą o emeryturze.

– Problemem jest nieefektywne inwestowanie – diagnozuje Borys. – Aż 63 proc. depozytów w bankach, na których trzymamy pieniądze, to depozyty bieżące niskooprocentowane albo wcale. Do tego Polacy trzymają 215 mld zł w gotówce. Z tego tytułu tracą ponad 10 mld rocznie. Stąd potrzebujemy długoterminowych oszczędności - podsumowuje Borys.

Zwłaszcza, że zmieniły się realia rynkowe – spadło bezrobocie, wzrosły płace.

Jeszcze 10 lat temu większość polskich gospodarstw domowych nie miała nadwyżek budżetowych. W tej chwili taka nadwyżka wynosi średnio ok. 500 zł na jednego domownika.

Niestety aktywa finansowe Polaków należą do najniższych w całej UE. Trzydzieści lat kapitalizmu i gospodarki wolnorynkowej okazało się niewystarczającym czasem, aby zgromadzić majątek, który pozwalałby ze spokojem myśleć o emeryturze.

Stąd warto dziś zainwestować w Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). To bezpieczny sposób pomnażania oszczędności, który polega na aktywnym zarządzaniu naszymi środkami, przez zajmujące się tym profesjonalnie instytucje, a nie biernym przetrzymywaniu pieniędzy na koncie.

Warto pamiętać, że PPK to program nie tylko dobrowolny, ale również w pełni prywatny. Środki z niego można wypłacić w każdej chwili. Warto jednak pamiętać o drobnym ograniczeniu.

Ile można zarobić na PPK?

Pracownik przeznacza 2 proc. pensji (liczonej od wynagrodzenia brutto, a opłacanego od pensji netto). Pracodawca dokłada 1,5 proc. pensji pracownika (liczonej od wynagrodzenia brutto, ale pochodzące tylko ze środków pracodawcy). Do tego bonus dokłada państwo - na początku 250 zł, później co roku 240 zł.

Zarabiasz 3 tys. zł brutto? Na PPK będziesz przeznaczać co miesiąc 60 zł. W tym samym czasie pracodawca dołoży kolejne 45 zł. Łącznie co miesiąc na swoje konto w PPK dostaniesz 105 zł. Zarabiasz 4 tys. zł?

Co miesiąc na PPK przeznaczysz ze swojej pensji 80 zł. Pracodawca z kolei dołoży kolejne 60 zł. W sumie zatem każdego miesiąca będziesz budować 140 zł oszczędności. Po roku na koncie będzie 1680 zł. A do tego 250 zł dołoży państwo. Suma - 1930 zł. W ciągu dekady same wpłaty wyniosą blisko 20 tys. zł. Na stronie mojeppk.pl dostępny jest kalkulator PPK, dzięki któremu w łatwy sposób obliczysz swoją składkę.

Wyróżniania dla pracodawców

Według szacunków Polskiego Funduszu Rozwoju w sumie 830 tys. firm jest zainteresowanych przystąpieniem do PPK. A to około 5,7 mln pracowników.

PFR chce obecnie premiować przedsiębiorstwa, które zachęcają pracowników do oszczędzania, przyznając im nagrodę „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. Wśród pierwszych laureatów jest m.in. Budimex, Emitel, Komfort i EY Poland.

bEDFogYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
ZK590
2 lata temu
19,5% składki emerytalnej plus ok. 10% składki rentowej i masz głodową emeryturę. Wg naciągaczy, dodatkowe 3 % z PPK zagwarantuje luksusową starość.
ZK590
2 lata temu
i dlatego z powodu poniesionych kosztów na PPK SM podnosi rachunek za czynsz. Emeryt zapłaci a gładki minister będzie ogłaszał sukcesy.
BYWALEC
2 lata temu
Wreszcie PPK w Polsce! Brawo PiS. Tak trzymac a patointeligencja niech idzie do OFE, UE, do Putina czy do Lenina!
bEDFogYz
TR
2 lata temu
Frajerzy dali się nabrać.
Money honey
2 lata temu
W mojej pracy takiego naiwniaka nie ma.
...
Następna strona